Million Bells

Million Bells

Skomentuj artykuł

Million Bells to nowość ostatnich kilku sezonów. Niezwykła uroda oraz chwytliwa nazwa sprawiły, że w krótkim czasie te małe kwiatki wzbudziły duże zainteresowanie. Dowiedz się jaka roślina kryje się pod tą nazwą oraz jak ją pielęgnować.

Wygląd

Million Bells to grupa odmian kalibrachoa (Calibrachoa), rośliny która jest bardzo podobna do petunii (wygląda jak jej miniaturka). Jest blisko z nią spokrewniona i należy do licznej rodziny psiankowatych (Solanaceae). To podobieństwo powoduje niemałe zamieszanie i wielu ogrodników błędnie traktuje kalibrachoa jako miniaturową odmianę petunii kaskadowej. Jednak to nie systematyka jest najważniejsza, a wygląd tych niezwykłych roślin. Kalibrachoa (Calibrachoa) to roślina jednoroczna o zwieszających się pędach, gęsto pokrytych pięknymi, drobnymi dzwonkowatymi kwiatami. Grupa Million Bells nie bez powodu otrzymała nazwę „milion dzwonków” (tłumaczenie z języka angielskiego). Charakteryzuje się wyjątkowo obfitym kwietniem, ma zwarty pokrój i mnóstwo delikatnych wąskich listków. Dorasta do 25-30 cm wysokości, a długość zwisających pędów może dochodzić nawet do 50 cm długości. Rośliny posadzone w wiszących pojemnikach tworzą „kwitnące kule”.Kolorowe odmiany

Odmian Million Bells jest kilkadziesiąt, a co roku powstają nowe. Jest ich do wyboru do koloru – m.in. czerwone: `Red`, `Sangria`, `Scarlet` pomarańczowe: `Orange`, `Crackling Fire`, różowe: `Pink`, `Pink Double`, `Double Rose`, `Dark Rose Double`, `Brilliant Pink`, `Pink Morn` (różowe z ciemnoróżowym oczkiem), `Cherry Star` (różowe z żółtym oczkiem), `Cherry Pink`, `Cosmos Pink` (jasnoróżowe z ciemnoróżowym oczkiem), fioletowe: `Lavender`, `Lavender Improved`, `Burgund`, `Wine`, niebieskie: `Dark Blue`, `Blue Double`, `Double Blue`, `Royal Blue`, żółte: `Yellow`, `Double Yellow`, `Deep Yellow`, `Tropical Delight`, `Lime`, `Neon Yellow`, białe: `White` i wiele wiele innych. Wśród odmian dominują kwiaty pojedyncze, jednak coraz częściej pojawiają się ich pełne odpowiedniki. Niektóre odmiany bardzo przyjemnie pachną. Ciekawostką jest seria Trixi – jest to kombinacja 3 kolorów w jednej doniczce. Oprócz odmian Million Bells dostępne są również grupy Trailing Million Bells, MiniFamous, Carillon, Callie, Sweet Bells, Super Bells i Celebration. Hodowcy na tym nie poprzestają i ostatnio zaprezentowali serię Supercal, która jest krzyżówką kalibrachoa Million Bells i petunii.

Million Bells

Million Bells

Wymagania i pielęgnacja Million Mells

Stanowisko

Million Bells kwitnie bardzo obficie od maja do mrozów. Tworzy zwisające kaskady kwiatów, dlatego też miejsce powinno być osłonięte przed silnym wiatrem. Idealne będzie stanowisko w pełnym słońcu, chociaż roślina całkiem dobrze radzi sobie w półcieniu. Najlepiej posadzić ją na wystawie południowej lub południowo-zachodniej, należy unikać wystawy wschodniej i północnej (gdyż jest tam za mało słońca).

Million Bells

Million Bells

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: