Calibrachoa - nieznany kwiat

Calibrachoa - nieznany kwiat

1 komentarzy

Calibrachoa jest kuzynką Petunii. Część specjalistów zalicza roślinę do Petunii Kaskadowych.  Inni nazywają ją miniaturą petunii. Roślina nie sprawia kłopotów w uprawie. Jest bardziej wytrzymała od petunii na zmienne warunki atmosferyczne oraz choroby. Calibrachoę charakteryzuje zwarty pokrój oraz małe kwiaty.

Pierwsza grupa roślin z tego gatunku pojawiła się na rynku w 1992 roku, nazywa się Million Bells. Aktualnie wchodzi w jej skład jedenaście odmian.

Uprawa

Stanowisko –   Najlepszym miejscem dla rośliny jest słoneczne stanowisko, jednak tylko niektóre odmiany mogą rosnąć w pełnym słońcu. Roślina dobrze sobie radzi, także na miejscach pół cienistych.

Podlewanie –   Podłoże nie może być ani za bardzo przesuszone ani za bardzo wilgotne. Dlatego podlewamy umiarkowanie, zawsze wtedy kiedy ziemia jest sucha. Przy podlewaniu należy dodawać do wody nawozy zakwaszające.

Podłoże –  Ziemia  luźna, przepuszczalna, o PH około 5.5 Kwiaty nadają się do sadzenia w doniczkach, skrzynkach balkonowych i na rabatach.

Nawożenie – Nawozimy roślinę co dwa tygodnie płynnym nawozem wieloskładnikowym.

Rozmnażanie –  Calibrachoe rozmnażamy z sadzonek.

Kwitnienie –   Roślina kwitnie przez całe lato, aż do jesieni.

Odmiany Calibrachoe

Najpopularniejsze są Calibrachoe z serii Million Bells i jej odmiany, Red i Lemon.  Dużym zainteresowaniem cieszą się, także serie Carrilion, Superbells czy Celebration.
Nowością są krzyżówki Calibrachoi i petunii. Należy do nich na przykład seria Supercal. Krzyżówkę charakteryzują  między innymi średniej wielkości kwiaty oraz liście, które się nie kleją, w odróżnieniu od liści petunii.

Ostatnio  na rynku pojawiły się ciekawe odmiany tych kwiatów, które warto latem posadzić w donicach i skrzynkach, żeby zdobiły nasze balkony i tarasy.

Superbells „Double Rose”

Odmiana ta ma pełne kwiaty, które przypominają różyczki. Płatki mają różowy kolor. Rośliny nie atakują choroby.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: pocżatkująca, Tytuł: brązowienie liści

    Witam posiadam calibrachoe i była bardzo ładna do pewnego czasu. Od jakiegoś tygodnia liście zaczęły brązowieć od brzega a następnie całe usychać, nie wiem co się dzieje, nie jest przesuszona i regularnie ją nawożę.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także