Nawożenie jabłoni i gruszy

Nawożenie jabłoni i gruszy

Skomentuj artykuł

Jabłonie oraz grusze zaliczają się do najpopularniejszych drzew owocowych, występujących w naszych krajowych sadach. Niestety nieraz nie owocują tak obficie jak byśmy chcieli. Możemy się wtedy zastanawiać, czy prawidłowo pielęgnujemy nasze drzewka. Wiele osób bez doświadczenia lub odpowiedniej wiedzy za zakresu ogrodnictwa poprzestaje tylko na zasadzeniu jabłoni czy gruszy i potem czeka na owoce.  Okazuje się bowiem, że jeszcze wciąż wielu posiadaczy sadów nie zdaje  sobie sprawy z wagi nawożenia zarówno organicznego jak i mineralnego. Dlaczego jest ono takie ważne?

Znaczenie nawożenia jabłoni i gruszy

Pyszne dorodne owoce uzyskamy jedynie z drzew posadzonych w podłożu odpowiednio bogatym w składniki pokarmowe. Są one niezbędne do prawidłowego rozwoju jabłoni, gruszy czy innych drzew owocowych. Zwykle gleba w żaden sposób nie ulepszona przez człowieka nie posiada tych substancji odżywczych ani w odpowiedniej ilości ani w optymalnych proporcjach. Obfitego plonowania, dobrej jakości owoców, które bez uszczerbku można będzie przechowywać, możemy spodziewać się wtedy, jeżeli zadbamy o  nawożenie zarówno organiczne jak i mineralne. W sprzedaży mamy ogromny wybór nawozów. Wystarczy tylko znać zalecenia dotyczące zasilania jabłoni i gruszy oraz wiedzieć, których pierwiastków potrzebują nasze drzewka. Trzeba pamiętać, że zarówno niedobory jak i nadmierna ilość konkretnego pierwiastka wpływa na osłabienie plonów. Dlatego najlepszym rozwiązaniem byłoby zlecenie szczegółowej analizy specjalistycznej podłoża. Taka analiza pozwoliłaby ustalić konkretne zalecenia w kwestii nawożenia naszych drzewek owocowych. Jednakże nawet sama obserwacja  roślin i ogólny stan gleb w naszym kraju pozwala stwierdzić, jak powinno przebiegać ich nawożenie. Jakich składników potrzebują jabłonie i grusze?


Czym nawozić?

Do poprawienia struktury gleby można zastosować nawóz naturalny w postaci kompostu lub obornika. Taki dodatek wpływa także na poprawę żyzności podłoża. Ponadto jabłoniom i gruszom dostarczamy w formie nawozów mineralnych takich niezbędnych składników jak:

Azot

Dawka azotu będzie zależała od tego, czy na terenie sadu mamy wszędzie murawę, czy jest ona tylko miedzy rzędami. Jeżeli na powierzchni nawożonej nie ma trawy wystarczy 20-80 kh azotu na 1 ha. W przypadku zaś kiedy pod drzewami rośnie trawa musimy dostarczyć roślinie 2 razy więcej azotu, ze względu na to, że sporą jego część pobierze murawa. Nawożenie azotem należy przeprowadzić na wiosnę, kiedy ziemia jest już z wierzchu rozmarznięta. Robi się to zwykle w jednej rocznej dawce. Jeżeli na danym obszarze występują przymrozki wiosenne, dostarczamy azot w dwóch dawkach podzielonych. Drugą z nich dostarcza się drzewom kiedy przestają kwitnąć.

Nawozy azotowe można także dostarczać poprzez system nawodnieniowy, a wtedy ich dawka wynosi   20 kg na  1 ha.

Konieczność podawania azotu poprzez opryski pojawia się w momencie kiedy u drzew zaobserwowaliśmy w minionym roku długość jednorocznych przyrostów mniejszą niż 40 cm i jasnozielone zabarwienie liści. Liście spryskuje się roztworem mocznika i robi się to trzy razy:  kiedy zauważmy różowy lub biały pąk, w czasie kiedy drzewa kwitną i po skończeniu kwitnienia. Dawki dla jabłoni to w kolejności spryskiwań: 3kg na ha, 3 kg na ha i 5 kg na ha. W przypadku gruszy dawki wyglądają w sposób następujący: 2 kg na ha za pierwszym i drugim razem oraz 4 kg na ha w czasie ostatniego opryskiwania.

Nawożenie jabłoni i gruszy

Nawożenie jabłoni i gruszy

Fosfor

Niedobór fosforu w glebie może być spowodowany miedzy innymi przez zbyt kwaśny jej odczyn. Wtedy należy użyć wapna, by obniżyć kwaśność. W innym wypadku wiosną nawozi się jabłonie i grusze dawką 50- 150 kg P2O5na 1 ha.  W sadach, które już owocują fosfor najlepiej jest wprowadzić wgłąb gleby za pomocą maszyn. Najczęściej fosfor stosuje się w postaci superfosfatu prostego bądź potrójnego.

Brak fosforu może też doskwierać roślinie z powodu niskiej temperatury wiosną. W takim wypadku wykonuje się  dwukrotne opryski tymże składnikiem.

Potas

Ten składnik stosuje się w dawce 50 do nawet 200 kg na 1 ha. Jeżeli powierzchnia całego sadu jest pokryta murawą, trzeba zastosować 30 % większą dawkę potasu. Zabieg nawożenia potasem  przeprowadza się w okresie od początku wiosny do końca jesieni.

Nawożenie jabłoni i gruszy

Nawożenie jabłoni i gruszy

Magnez

Jego braki zwykle obserwuje się w młodych sadach, tam gdzie odczyn gleby spada poniżej ph 5,5 lub w przypadku gleb ze zbyt wysoką zawartością potasu. By zaradzić tym problemom kompleksowo najlepiej zastosować nawozy wapniowo- magnezowe. Magnez stosuje się w dawce 60 do 120 kg MgO na 1 ha. Nawożenie dokorzeniowe wykonuje się w okresie od początku wiosny do końca jesieni.

Nawożenie dolistne magnezem konieczne jest w przypadku kiedy w minionym roku zaobserwowaliśmy niedobór tego pierwiastka w liściach z długopędów. Czyni się to trzy razy: w okresie pojawienia się pąka, kwitnienia oraz po opadnięciu liści, stosując dawkę 10- 20 kg na 1 ha.

Jabłonie

Jabłonie

Wapń

Pierwiastek ma ogromne znaczenie w procesie rozwoju korzenia rośliny i jej wzrostu. Co roku stosuje się dawki w ilości 200- 300 kg CaO na 1 ha ze względu na to, że ten składnik jest często wymywany z gleby.

Grusze

Grusze

Bor

Jeżeli w sadzie mamy glebę ubogą w próchnicę to też z dużym prawdopodobieństwem będzie brakowało jej boru. Pierwiastek stosuje się w formie oprysków. Najlepiej to zrobić na wiosnę. Czynimy to dwa razy: w momencie ukazania się pąka oraz kiedy drzewa zakończą kwitnienie. Dzięki takiemu zabiegowi owoce będą dorodne i zapobiegniemy ich pękaniu. Optymalna dawka boru to 0,2- 0,3 kg na 1 ha.

Jeżeli analiza gleby wykaże niedobór boru stosuje się go też doglebowo, a dawka wynosi 3-4 kg na ha. Nie warto jednak rezygnować przy tym z oprysków, gdyż nim dawka minerału dotrze z gleby do rośliny, pierwiastek podany dolistnie już zdoła zadziałać.

Żelazo

Nawożenie tym składnikiem przeprowadza się poprzez opryski w kwietniu lub maju. Naszym drzewom owocowym potrzeba 5- 10 kg żelaza na 1 ha. W przypadku jego niedoboru owoce są podatne na psucie i trudno je przechowywać. Brak żelaza powoduje także zmianę koloru liści u drzew owocowych.

Nawożenie jabłoni i gruszy odgrywa kluczową rolę w ich pielęgnacji. Bez niego nie ma mowy o bujnym plonie czy dobrych jakościowo owocach każdego roku. Ma to znaczenie nie tylko w sadach, gdzie owoce są uprawiane masową skalę i sprzedawane, ale także w naszych przydomowych ogrodach.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: