Werbena zwisająca i rabatowa - łatwy w uprawie kwiat na balkon i taras

Werbena zwisająca i rabatowa - łatwy w uprawie kwiat na balkon i taras

4 komentarzy

Werbeny od kilku lat zachwycają nas swym wyglądem i coraz częściej decydujemy się, aby właśnie te kwiaty zdobiły nasz balkon lub taras. Zwisające odmiany nadają się doskonale do umieszczenia w skrzynkach  balkonowych, natomiast rabatowe ładnie wyglądają w doniczkach. Efektownie wygląda, gdy połączymy ze sobą  w skrzynce balkonowej kontrastujące  kolory Werbeny na przykład fioletowy z czerwonym.

W naszym klimacie jest to roślina jednoroczna. Należy do rodziny Werbenowatych Verbenaceae. Jest ona mieszańcem powstałym w wyniku skrzyżowania gatunków rośliny pochodzących z Ameryki Południowej. Kwitnie od połowy lata do jesieni. Występuje ona w kolorach: czerwonym, różowym, niebieskim, fioletowym oraz białym. Werbeny to piękne i łatwe w uprawie kwiaty trzeba im tylko poświęcić trochę czasu.

Uprawa

Stanowisko – roślina dobrze rośnie w półcieniu. Wytrzymuje niskie temperatury, jednak nie jest mrozoodporna.

Podlewanie – dwa razy w tygodniu, ziemia zawsze powinna być wilgotna. Roślina ginie, gdy zapomnimy o jej regularnym podlewaniu.

Podłoże – ziemia próchniczna, przepuszczalna. Regularnie zasilamy roślinę nawozem dla roślin kwitnących, według wskazań na opakowaniu.

Pielęgnacja – Usuwamy przekwitłe kwiaty oraz suche łodygi. Werbena będzie się ładnie rozkrzewiać, jak będziemy uszczykiwać jej górne łodygi.

Rozmnażanie –  z nasion, jednak lepiej kupić małe gotowe rośliny, które są niedrogie i bardzo szybko rosną oraz zakwitają.

Wady w uprawie.

Kiedy rośliny rosną zbyt blisko siebie, są za bardzo zagęszczone, a ich kwiaty oraz liście długo są mokre, werbenę może zaatakować mączniak. Zauważymy go poprzez biały nalot na liściach oraz osłabienie wzrostu, a także kwitnienia rośliny. W takim wypadku należy kwiatek opryskać preparatem grzybobójczym.

 

Werbena zwisająca

Werbena zwisająca

Nowości ogrodnicze

Intensywnie różowe kwiaty posiada odmiana Pink Magic. Kwitnie ona obficie przez cały sezon i lubi miejsce słoneczne.
Aktualnie można kupić odmianę Coral Pink o różowych kwiatach.


Zakup rośliny

Kupujemy małą roślinę, która ma zdrowe liście i kwiaty, bez białego nalotu. Gałązki nie mogą być połamane, a pąki powinny być gotowe do zakwitnięcia, niektóre mogą być rozkwitnięte.

Zapoznaj się z naszą ofertą na nasiona kwiatów – KLIKNIJ TUTAJ

Autor: Agnieszka Krakowiak

czytaj dalej...

4 komentarzy

 1. Dodał: , Tytuł: n

  a na zdjeciu jest lantana nie werbena zwisajaca...

 2. Dodał: Karin, Tytuł: Werbena

  W którym miejscu powinno się przycinać werbene??

 3. Dodał: GOŚĆ, Tytuł: POMYŁKA W ZDJĘCIU

  Ta roślina na zdjęciu to nie werbena zwisająca! to LANTANA

 4. Dodał: Edyta, Tytuł: komentarz do zdjęcia

  na drugiej fotografii widnieje lantana hybrida, a nie jakakolwiek werbena

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: