Suszenie kwiatów

Suszenie kwiatów

Skomentuj artykuł

Przyjemnie w zimie jest spojrzeć na bukiet z suszonych kwiatów, który przypomina nam o letnich i jesiennych spacerach, kiedy zbieraliśmy kwiaty na łąkach oraz o roślinach z naszego ogrodu, które również postanowiliśmy zasuszyć.

Bukiet z suszonych kwiatów nie musi się składać jedynie z róż, można go wzbogacić hortensją, jarzębiną czy polnymi trawami. Nie musimy suszyć  całych roślin, czasami wystarczą same pąki kwiatowe, jeżeli na przykład chcemy je  przeznaczyć do zrobienia obrazka, okolicznościowej kartki czy nasączyć płatki perfumami, żeby ładnie pachniało w domu.

Gotowe suszone bukiety można kupić w kwiaciarni, a nawet hipermarkecie, jednak nie cieszą one tak bardzo jak te, które wykonamy sami.  Suszyć możemy kwiaty jednoroczne, dwuletnie, byliny oraz owocostany drzew, (na przykład jarzębinę). 

Rośliny, które przeznaczymy do tego celu muszą być zdrowe, to znaczy nie mogą być podgniłe, więdnąć, przekwitać czy tracić barwy.

Do dyspozycji mamy kilka sposobów suszenia roślin, wszystko zależy od tego, do czego będziemy je wykorzystywać.


Najpopularniejsze jest suszenie za pomocą kaszy manny. Poza tym można suszyć metodami: zielnikową i zielarską, glicerynową oraz za pomocą szkieletowania roślin.

Suszenie kwiatów przy pomocy kaszy manny

Przygotowujemy sobie pudełko, takiej wielkości, żebyśmy mogli  wsadzić do niego kilka główek  kwiatów. Na dno pudełka sypiemy około dwóch centymetrów kaszy, kładziemy na nią pojedyncze kwiaty, na przykład główki róż, po czym delikatnie je zasypujemy. Suszone w ten sposób kwiaty stawiamy w przewiewnym miejscu. Po około półmiesiąca sprawdzamy efekt naszej pracy. Gdy kwiaty wystarczająco wyschną zdejmujemy z nich ostrożnie kaszę.
Taki sposób suszenia powoduje, że kwiaty nie marszczą się, mają gładkie płatki i zachowują kolor.

Rośliny i kwiaty na suche bukiety - suszenie kwiatów

 

Suszenie kwiatów

Suszenie kwiatów za pomocą metody zielnikowej

Metoda  ta polega na suszeniu zarówno całych kwiatów, jak i ich fragmentów. Układamy rośliny pojedynczo pomiędzy gazetami czy czasopismami i kładziemy na całą powierzchnię ciężkie książki. Dzięki temu suszące się kwiaty nie są pozwijane. Farba drukarska z prasy pomaga kwiatom wysychać i wspomaga proces konserwowania. Na początku powinniśmy  codziennie wymieniać na nowe gazety, w których kwiaty schną. Pomoże im to zachować ładną barwę i nie zgnić.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie