Balkonowy ogród.

Balkonowy ogród.

Skomentuj artykuł

 

Balkonowy ogród czyli rośliny na balkonie.

 

Bardzo często mieszkając w betonowych blokach balkon i taras staje się naszym miniaturowym ogrodem. Nie wystarczają nam typowe rośliny do skrzynek coraz częściej sięgamy po rośliny ogrodowe, krzewy a nawet małe drzewa.


Rośliny na balkonie
to dobry pomysł, jeżeli tylko zapewnimy im odpowiednie warunki, a przede wszystkim duży, wygodny pojemnik. Powinien mieć przynajmniej 50 cm głębokości i 45 cm szerokości. W dnie koniecznie muszą być otwory odprowadzające nadmiar wody i zapewniające wentylację korzeniom. Naczynia z drewna lub ceramiki dobrze jest wyłożyć wewnątrz folią ogrodniczą (trzeba zrobić w niej otwory), która zapobiegnie przesychaniu ziemi. Na dno wsypujemy pięciocentymetrową warstwę grubego żwiru lub fragmenty potłuczonej doniczki, a następnie uzupełniamy ziemią.


Zasady pielęgnacji

Nigdy nie sadzimy kwiatów zbyt gęsto (zachowaj przynajmniej 15 cm odstępu), pamiętaj, że rośliny będą się rozrastać. Ściśnięte w małej skrzynce nie czują się najlepiej.

Pamiętajmy o regularnym podlewaniu, bo ziemia w skrzynkach i pojemnikach bardzo szybko przesycha. Promienie słoneczne mocno nagrzewają cienkie ścianki. Najlepiej podlewać odstałą wodą, wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Usuwajmy przekwitłe kwiaty i suche liście i pędy, wtedy rośliny będą ładniej wyglądać, a także dłużej i obficiej kwitnąć.
Dobrze jak przycinamy roślinom pędy, będą się bujniej rozkrzewiać.

Ważne jest regularne zasilanie nawozami lub stosowanie ziemi z długo działającym nawozem. To wygodne rozwiązanie, bo kwiaty na balkonie przez cały sezon mają dostęp do składników pokarmowych.
Ważny jest dobór odpowiednich roślin no warunków panujących na naszym tarasie albo balkonie.
Miejsce zaciszne: surfinie, werbeny, nemezja, uczep, sanwitalia, begonia, bakopa, diascia, tytoń ozdobny.
Miejsce wietrzne: aksamitki, osteospermum, heliotrop, szałwia, bratki, stokrotki, lobelia, bukszpan, trzmielina, rozchodniki, rojniki.
Balkonowy ogród

Balkonowy ogród

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także