Wiosenne przycinanie drzew i krzewów

Wiosenne przycinanie drzew i krzewów

1 komentarzy

Krzewy i drzewa należy przycinać, by mogły ładnie się rozgałęziać, bogato owocować oraz atrakcyjnie wyglądać. Jednak nie każdy wie, jak czynność tę wykonywać, by nie spowodować całkowicie odwrotnego efektu i roślina nie zmarniała. Zabieg ten nie jest trudny, co nie oznacza, że można go wykonywać bez przestrzegania pewnych zasad. Zapoznajmy się więc z nimi, by wiosenne przycinanie naszych okazów nie sprawiło nam niespodzianki.

Przycinanie wykonujemy wczesną wiosną tak, by rośliny jeszcze nie zdążyły wypuścić liści. Najodpowiedniejszy będzie dzień o dodatniej temperaturze. Zwróćmy także uwagę na prognozę pogody, by przez kilka najbliższych dni nie było przymrozków, gdyż osłabione po cięciu rośliny mogą źle to znosić. Nie tniemy roślin, które mają wykształcone pąki i niedługo nadchodzi ich okres kwitnienia. Wiosną nie tniemy winorośli, orzecha włoskiego, brzóz, bzów, niektórych tawuł, migdałowców.

Zacznijmy od drzew. Musimy rozróżnić tutaj przycinanie drzew ozdobnych od drzew owocowych. W pierwszej kolejności zawsze usuwamy gałęzie martwe oraz chore. W przypadku skracania zdrowych gałęzi, robimy to tuż za oczkiem. Sposób cięcia powinien być na ukos, tak by był on od oczka w dół. Jeżeli chcemy obciąć jeden z grubszych konarów, musimy wykonać to około 5cm za bocznym rozgałęzieniem. Miejsca po dużych cięciach możemy posmarować specjalną maścią ogrodniczą, która na celu ma ochronę przed chorobami grzybiczymi w tym osłabionym miejscu.

 

 

Gatunki ozdobne przycinamy, gdy chcemy nadać im inną, ładniejszą formę, lub gdy przeszkadzają w swobodnym użytkowaniu ogrodu, np. nachodzą na przejścia, ich gałęzie wrastają do naszej altany lub opierają się o budynek. Obcinamy te gałęzie, które nam przeszkadzają, wyglądają nieładnie lub sprawiają, że cała roślina nie przyjmuje pokroju, który najbardziej pasuje do naszego ogrodu i jest dla niej najatrakcyjniejszy. Innymi słowy, drzewa ozdobne modelujemy tak, by spełniały swoją funkcję – były jak najbardziej ozdobne. Oczywiście istnieją gatunki, które wyglądają przepięknie bez tego zabiegu, a jeżeli spróbujemy skracać ich gałązki, zaczną marnieć, np. kasztanowce lub magnolie. W takich przypadkach powstrzymujemy się od cięcia. Bardzo specyficznym pod względem cięcia drzewem jest wierzba, gdzie obcinamy wszystkie gałęzie kilkanaście centymetrów nad miejscem szczepienia.

Cięcie drzew

Wiosenne przycinanie drzew

Tnąc drzewka owocowe, usuwamy przede wszystkim gałązki rosnące w kierunku pnia, krzyżujące się, a także tak zwane wilki. Ponadto usuwamy pędy rosnące pionowo, lub prawie pionowo w górę. Wycinamy taką ilość gałęzi, by korona była odpowiednio prześwietlona. Do każdego miejsca drzewa musi dochodzić spora ilość słońca, co sprzyja rozwojowi smacznych owoców.

Cięcie drzew

Wiosenne przycinanie krzewów

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Lucyna, Tytuł: Wiosenne przycinanie drzew i krzewow

    Bardzo prosto, zrozumiale i dokladnie opisane. Wiem juz ogolnie czym sie kierowac. Ja poszukuje jednak informacji dotyczacych przycinania pigwowca, ktory rozrasta sie szeroko (za szeroko) w moim ogrodku. W internecie napotykam niewiele informacji na ten temat a w dodatku sa czesto sprzeczne, jezeli chodzi o pore tego zabiegu. Chcialabym ostatecznie wiedziec jaka pora to robic i jak zmniejszyc jego objetosc? Dziekuje za ewentualna instrukcje.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: