Cięcie drzew

Cięcie drzew

1 komentarzy

Cięcie należy do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych większości drzew i krzewów uprawianych w ogrodzie. Zazwyczaj ograniczamy się do cięcia krzewów oraz drzew owocowych, zapominając, że w wielu przypadkach może zaistnieć konieczność dokonania cięcia także drzew ozdobnych.

Większość roślin uprawianych w ogrodach wymaga cięcia. Cięcie to bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny, którego celowość może wynikać z bardzo zróżnicowanych przesłanek. Z pewnością niektórzy mogą zauważyć, że w środowisku naturalnym drzewa nie są przycinane i pięknie się prezentują, ale pamiętajmy, że ogród to niewielki wycinek środowiska i z pewnością nie można pozwolić sobie na niegraniczoną ekspansję poszczególnych gatunków drzew.

Cięcie-  jest zabiegiem dzięki któremu możemy ograniczyć wielkość drzewa, nadać jemu zwartość oraz bardziej estetyczny wygląd. Poza tym cięcie ma wpływ na żywotność drzew co także jest wielką zaletą.
   
Po co cięcie?

Zależnie od gatunku drzewa, od tego czy jest ono uprawiane ze względu na walory dekoracyjne, czy też jest typowym gatunkiem drzewa użytkowego, możemy wymienić liczne zalety cięcia, a więc:

•   Ingerencja w końcowy kształt korony, którą możemy dopasować, według własnych potrzeb, oczywiście z uwzględnieniem predyspozycji danego gatunku drzewa,
•    Systematyczne cięcie pozwala uzyskać zwarte i bardzo estetyczne rośliny,
•  Usuwanie uszkodzonych, przemarzniętych, połamanych gałęzi sprawia, że drzewa są mniej atakowane przez patogeny i szkodniki,
•   Ograniczenie wielkości rośliny jest niezbędne przede wszystkim w przypadku niewielkich ogrodów, w których nie można pozwolić sobie na zbytnią ekspansję roślin, a tym bardziej drzew,
•    Pobudzenie rośliny do wzrostu,
•    Obfitsze kwitnienie,
•    Prześwietlenie korony,
•    Wyższe plony,
•    Możliwość dopasowania drzewa do stylistyki ogrodu,
•    Łatwiejsze przystosowanie się młodych roślin do nowych warunków,
•    Cięcie także odmładza, pozwalając znacznie przedłużyć żywotność danego gatunku.

Ważne jest, aby cięcie przeprowadzić zgodnie z potrzebami danego gatunku. Pamiętajmy, że drzewa mogą się znacznie różnić terminami, zakresem i intensywnością cięcia. Bardzo łatwo bezpowrotnie zniszczyć naturalny pokrój drzewa, dlatego wiedza na tej płaszczyźnie jest niezbędna.


Kiedy ciąć?

Jak już wspomniano cięcie należy dostosować do konkretnego gatunku. W większości przypadków cięcie najlepiej wykonać w okresie spoczynku, a więc jeszcze w okresie zimowym. Czynimy tak w przypadku drzew ozdobnych, starając się unikać takich zabiegów w przypadku drzew silnie „płaczących” po cięciu, a więc m.in. brzóz czy też klonów. Drzewa owocowe tniemy w okresie zimowym i letnim. W przypadku drzew ziarnkowych (jabłonie, grusze), cięcie należy przeprowadzić w okresie zimowym (przełom lutego i marca), ale coraz częściej stosuje się także cięcie letnie. Drzewa pestkowe takie jak śliwy, morele, brzoskwinie tniemy w okresie wiosennym jak zrobi się cieplej, a czereśnie i wiśnie wyłącznie w okresie letnim.

Cięcie drzew

Cięcie drzew

Jak ciąć?

Tniemy ostrymi narzędziami, tak aby cięcie było szybkie, a rana po cięciu gładka,  bez żadnych zmiażdżeń i nierówności. Gładkie rany szybciej zabliźniają się i nie są aż tak narażone na infekcje.

W przypadku drzew zazwyczaj istnieje konieczność cięcia grubych konarów, gałęzi. Przy bardzo dużych rozmiarach tniemy je po kawału (fragmentami). Przy całościowym usunięciu konaru może dojść do uszkodzenia drzewa. Cięcie  wykonujemy  na tzw. obrączkę, a więc u nasady gałęzi. Pierwsze cięcie wykonuje się od spodu gałęzi w odległości do kilkudziesięciu cm od pnia drzewa. Następnie przycina się gałąź od góry. Na samym końcu obcinamy pozostały kawałek gałęzi, starając się, aby miejsce cięcia było jak najmniejsze.    

Zależnie od rodzaju pąków (naprzeciwległe i naprzemianległe)  stosujemy odmienne metody. W pierwszym przypadku tniemy równo na obydwoma pakami. W drugim przypadku cięcie powinno być przeprowadzone  skośnie nad pąkiem skierowanym na zewnątrz.

Zabieg cięcia należy przeprowadzić w słoneczny, a zarazem bezdeszczowy dzień.

Duże rany warto zabezpieczyć przed chorobami grzybowymi stosując specjalne maści, których nie brakuje w sprzedaży bądź zastosować farbę emulsyjną wraz z środkiem grzybobójczym.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Elvis, Tytuł: Jak stracić noge

    Widzicie jak na pierwszym zdjęciu facet tnie drzewo? NIGDY tak nie róbcie, chyba że nie potrzebna wam już noga albo ręka. Albo jedno i drugie...

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: