Cięcie jabłoni w okresie letnim

Cięcie jabłoni w okresie letnim

4 komentarzy

Piękne, zdrowe jabłonie to gwarancja udanych plonów w okresie jesiennym. Lato to czas, w którym warto dokonać cięć młodych pędów tych drzewek. Drzewa, zaraz po wiosennym przycinaniu, wytworzyły masę nowych, pionowych odrostów zwanych wilkami. Pędy te pozostawione same sobie szybko powodują zagęszczeni korony, konsekwencją czego jest jej zacienienie. Dodatkowo młode pędy pochłaniają masę substancji odżywczych, co nie pozostaje bez wpływu na wielkość i wybarwienie owoców.

Jakie pędy tniemy latem?

Po cięciu podstawowym, którego dokonaliśmy wczesną wiosną, na drzewkach jabłoni pojawia się kilkadziesiąt do kilkuset młodych wilków. Wilki te z reguły w większości rosną pionowo do góry. Generalna zasada mówi, że powinniśmy wyciąć ok. 65 – 80% młodych pędów u samej nasady. Pozostałe pędy zwłaszcza te rosnące poziomo lub skośnie ku zewnętrznej części korony pozostawiamy.

Odmiany wytwarzające długie pędy wymagają skrócenia przyrostów jednorocznych. Zabiegu tego dokonujemy w ten sposób, aby pozostała część miała ok. 20 – 30 centymetrów. Konsekwencją skrócenia pędów będzie wyrośnięcie 2-4 nowych z pozostawionej, jednorocznej gałązki.  Dzięki temu nasze drzewko będzie miało bardziej zwarty kształt, a na nowych gałązkach w następnym sezonie zawiążą się owoce

Przycinając pędy jabłoni w pierwszej kolejności starajmy się usuwać pędy konkurujące z głównym pędem, tak zwanym przewodnikiem. W ten sposób łatwiej będzie nam w przyszłości prowadzić drzewko, aby miało przejrzysty i uformowany kształt. Pamiętajmy jednak aby nie usuwać wszystkich pędów, gdyż roślina musi posiadać niezbędne w procesie asymilacji „zielone zaplecze”.

Terminy letniego ciecia jabłoni

Podstawowa zasada mówi, że cięcia powinniśmy dokonać na ok. 1 miesiąc przed planowanym zbiorem owoców. Wyjątkiem od tej zasady są odmiany, których okres zbiorów przypada na miesiące letnie, wówczas przycinania dokonujemy na 3 tygodnie przed planowanym zbiorem.

Cięcie jabłoni w okresie letnim

Cięcie jabłoni w okresie letnim

czytaj dalej...

4 komentarzy

 1. Dodał: pawel, Tytuł:

  może wycięłaś wszystkie krótkopędy?

 2. Dodał: Ewa.Kos, Tytuł: Przycinanie

  Mam młoda jabłonke- 4 lata.W zeszłym roku pierwszy raz zakwitła i miała malutkie, takie niedojrzale jabłka, które pospadaly.W tym roku na wiosne pierwszy raz ją przycięłam i wcale nie zakwitła.Czy ktoś wie, o co chodzi?

 3. Dodał: Patryk Zebski, Tytuł: Wybór maści

  Z maści najlepiej zabezpiecza Funaben Plus zawierająca w swym składzie Topsin.

 4. Dodał: Monika, Tytuł: przycinanie

  Zamieście proszę jakieś rysunki, zdjęcia, bo w przycinaniu drzew najtrudniejsze jest określenie pędów, które należy przycinać. Pozdrawiam

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: