Przycinanie żywopłotu

Przycinanie żywopłotu

2 komentarzy

Żywopłot jako jeden z elementów kształtowania przestrzeni powinien być odpowiednio pielęgnowany, aby zachować estetyczny wygląd, podkreślający piękno całościowej aranżacji ogrodu. Podstawą pielęgnacji żywopłotów jest nie tylko nawożenie, podlewanie, odchwaszczanie, ale przede wszystkim odpowiednie przycinanie. Zabieg ten należy dostosować do konkretnego rodzaju żywopłotu. W zależności od przyjętych kryteriów możemy wyróżnić:

 
 

Wybrane rodzaje żywopłotu

- żywopłoty formowane

- żywopłoty nieformowane 

- żywopłoty z roślin o liściach sezonowych

- żywopłoty z roślin o liściach zimozielonych

- żywopłoty z roślin iglastych



Zależnie od wybranego rodzaju żywopłotu, jego przeznaczenia i siły wzrostu czynność przycinania będzie się trochę różniła, ale zawsze wymagała zaangażowania i cierpliwości. Nim krzewy tworzące żywopłot osiągną wymagane rozmiary upłynie wiele lat. W tym czasie należy systematycznie i w odpowiednim czasie przeprowadzać zabieg cięcia, tylko wówczas uzyskamy zwarte, dobrze rozbudowane i szczelne żywopłoty. Nie można dopuścić do sytuacji w której, cięcie rozpoczynamy w momencie, kiedy rośliny są już rozrośnięte i ciężko wpłynąć na ich kształt, bez negatywnego wpływu na ich wygląd i rozrost. Zwłaszcza tuje źle reagują na cięcie starego drewna i ciężko się regenerują, a niejednokrotnie nie są w stanie powrócić do wcześniejszego wyglądu.

Żywopłoty formowane charakteryzują się koniecznością regularnego cięcia  od momentu ich założenia. Gatunki składające się na taki żywopłot powinny szczególnie preferować cięcie oraz pozytywnie na nie reagować. Dobrze formowany żywopłot powinien mięć kształt trapezu, dzięki czemu światło równomiernie będzie rozprowadzane po całej płaszczyźnie żywopłotu co pozytywnie wpłynie na gęstość i estetyczny wygląd żywopłotu od samej ziemi.

 

Przycinanie żywopłotu

Rys. Żywopłot prawidłowo formowany w kształcie trapezu, z płaską górą

Cięcie żywopłotu

Rys. Żywopłot formowany o szczycie ułatwiającym osypywanie się śniegu


Żywopłoty o sezonowym ulistnieniu należy przyciąć po posadzeniu. W przypadku założenia żywopłotu w okresie jesiennym czynimy to wczesną wiosną. Żywopłot założony z niewielkich sadzonek należy przyciąć na wysokość około 10- 15 cm nad ziemią. Większe, bardziej rozrośnięte krzewy można przyciąć wyżej, na wysokość około 30- 40 cm. Cięcie jest niezbędne do tego, aby żywopłot się zagęścił  i już na tym etapie wpływamy na jego kształt. Następne cięcie wykonujemy za rok, także wiosną. Tniemy wówczas, zostawiając około 20 cm ubiegłorocznego przyrostu. Podobnie czynimy podczas cięcia letniego (czerwiec). Uformowany żywopłot tniemy mniej drastycznie, zostawiając kilka centymetrów nowych przyrostów. Zasadnicze cięcie uformowanego żywopłotu powinno zostać wykonane pod koniec czerwca. Ten czas jest ściśle związany z rozwojem roślin, które właśnie w tym czasie kończą intensywny wzrost. Cięcie można powtórzyć w sierpniu. W przypadku wiosennego cięcia należy pamiętać o tym, że część popularnych roślin żywopłotowych (np. grab) w tym okresie wydziela bardzo dużą ilość soku, dlatego należy unikać cięcia w tym czasie, gdyż spowoduje ono osłabienie roślin. W przypadku sędziwych żywopłotów o sezonowym ulistnieniu można zastosować cięcie odmładzające, polegające na radykalnym przycięciu wszystkich bocznych pędów na długość około 10- 15 cm. Cięcie przeprowadza się pod koniec zimy. Wiosną tak odmłodzony żywopłot powinien pokryć się nowymi przyrostami.


2 komentarzy

  1. Dodał: ogrodnik amator, Tytuł: Beznadzieja

    Wpisalem w wyszukiwarke "Jak przycinac laurowisnie" a otrzymalem to co powyzej. Genealnie bla,bla,bla... a konkretow brak. To ze trzeba przycinac to wiadomo ale jak? W ktorym miejscu tak zeby laurowisnia dalej rosla i zahgeszczala sie? Takie porady mozna znalesc wszedzie bo nie wnosza kompletnie nic. BEZNADZIEJA!!!!

  2. Dodał: ziomas, Tytuł: moje zdanie

    Powiem szczerze że mi się takie żywopłoty nie podobają. Tak jak jest to napisane w artykule- "wymagają zaangażowania i cierpliwości" a ja tego nie mam:) Mam drewniane ogrodzenie z paneli andrewexu i zalecane jest raz na dwa trzy lata wyczyścić i pomalować preparatem do ochrony drewna a taki żywopłot to trzeba co najmniej dwa razy podciąć w roku.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Żywopłot