Drzewa liściaste

Drzewa liściaste

Skomentuj artykuł

Ogród to miejsce, gdzie możemy odpocząć, odizolować się od otaczającego nas świata, skupić swoją uwagę na zróżnicowanych roślinach, będących nieodzownym elementem takich miejsc. Wyróżniamy wiele stylów, według których znawcy tematu tworzą bardzo ciekawe ogrody tematyczne od formalnych, często bardzo surowych, dopracowanych pod każdym szczegółem, po naturalistyczne, nieregularne, bardzo romantyczne. Najczęściej spotykane ogrody stanowią mieszankę stylów, jednak w każdym nieodzownym elementem są drzewa, wśród których szczególne miejsce zajmują drzewa liściaste, bardzo zróżnicowane pod wieloma względami. Szumią na wietrze, chronią przed nadmiernym zgiełkiem otaczającego nas świata, skrywają nas pod swymi konarami, chroniąc przed letnim, bardzo gorącym słonecznym dotykiem . Dostarczają nam wielu estetycznych wrażeń, majestatyczne czuwają przez dziesiątki lat, spoglądając na przemijające pokolenia.   

Obecnie dzięki mnogości form, możemy odnaleźć drzewa do każdego ogrodu, różniące się pokrojem, wielkością, fakturą, strukturą liści, kwiatami, barwą, korą i owocami oraz wymaganiami dotyczącymi stanowiska. Drzewa liściaste są bardzo atrakcyjne przez cały rok, od wiosny kiedy budzą się ze snu zimowego, ukazując swoje delikatne liście bądź kwiaty, przez dojrzałą zieleń okresu letniego, po przepiękne ciepłe barwy, jakie ukazują nam jesienią. Zima to okres, kiedy drzewa ogołocone ze swych liści zasypiają snem zimowym, choć mamy możliwość, dobrania takich gatunków, które zachwycą nas specyficzną strukturą i barwą kory. 

Nie każde drzewo ozdobne zachwyca na takim samym,  wysokim poziomie, przez wszystkie cztery pory roku. Właściciele wielkich powierzchni mają możliwość doboru wielu drzew, tak aby każdego dnia  cieszyć się pięknem otaczającego ich krajobrazu. Może w małych ogrodach nie można mieć tak zróżnicowanych nasadzeń, jednak odpowiedni dobór drzewa liściastego, sprawi, że o każdej porze roku będzie zachwycać swych właścicieli.    

Wiosna to czas, kiedy budzi się życie, okres radości i festiwal barw, jakimi okrywa się otaczająca nas roślinność. Drzewa ukazują nam delikatną zieleń swych młodych liści bądź od razu obsypują nas pięknem swych barwnych kwiatów. Ta pora roku należy do najbardziej kwiecistych. Nim zima odejdzie puszystymi kotkami zachwyca wysokopienna Salix caprea ‘Pendula’  o parasolowatym pokroju. Dość tolerancyjna, z pewnością poradzi sobie na lżejszych i suchszych glebach. Jednymi z najbardziej atrakcyjnych drzew, które możemy zaliczyć do „arystokracji”, to magnolie. Jedną z piękniejszych jej reprezentantek jest magnolia naga- zwana liliową (Magnolia denudata), charakteryzująca się dużymi, białymi kwiatami, pojawiającymi się wiosną przed ukazaniem się liści. W maju purpurowymi kwiatami zachwyca  Malus ‘Royalty’  niewielkie drzewo osiągające kilka metrów wysokości, atrakcyjne również w późniejszym okresie ze względu na purpurowe liście oraz dekoracyjne owoce. Wymaga stanowisk słonecznych, dzięki którym ładnie się wybarwia; żyznego i umiarkowanie wilgotnego podłoża. W maju kasztanowiec czerwony pokrywa się krwistoczerwonymi kwiatostanami, znakomicie prezentującymi się na tle ciemnozielonych liści. Na ten wyjątkowy okaz mogą pozwolić sobie właściciele  dużych ogrodów, gdyż Aesculus x carnea wymaga sporej przestrzeni oraz dobrze sobie radzi na większości gleb. Maj to miesiąc kiedy rozpoczyna kwitnienie głóg dwuszyjkowy w odmianie ‘Paul’s Scarlet’ . Te niewielkie drzewo o znikomych wymaganiach stanowi bardzo mocny akcent kolorystyczny w ogrodzie, choć tylko podczas kwitnienia. Czerwono różowe kwiaty to podstawowa zaleta tej rośliny.

W okresie letnim, kiedy boom kwitnienia dobiega końca , zwracamy uwagę przede wszystkim na dekoracyjność drzew wynikającą z pokroju, barwy oraz struktury liści. Podczas letnich upałów możemy się skryć w cieniu wspomnianego już kasztanowca czerwonego. Lekki cień zapewni również platan kalinolistny Platanus x hispanica acerifolia o charakterystycznej, łuszczącej się korze, stanowiącej o dekoracyjności tego drzewa. Buk pospolity ‘Purpurea Tricolor’  zachwyci bordowymi liśćmi z jasno różowym obrzeżem, natomiast ‘Purpura Pendula’  purpurowymi liśćmi osadzonymi na opadających ku ziemi pędach, tworzących parasolowatą koronę. Te odmiany preferują stanowiska słoneczne, gleby świeże, żyzne i dość wilgotne. Parasolowatym pokrojem charakteryzuje się również wiąz holenderski w odmianie ‘Camperdownii’. Osiąga on kilka metrów wysokości, tak więc zdecydowanie odnajdzie się w małym ogrodzie, gdzie najefektowniej zaprezentuje się jako soliter.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: