Krzewy iglaste do ogrodu

Krzewy iglaste do ogrodu

1 komentarzy

W żadnym ogrodzie nie może zabraknąć przepięknych krzewów iglastych. Odmiany karłowate oraz wolnorosnące idealnie nadają się nawet do niewielkiego ogródka przydomowego.

Iglaki mają wiele zalet. Są dość łatwe w uprawie, nawet zimą zachowują swoje walory ozdobne. Wprowadzając do ogrodu odmiany zielone, niebieskie czy złocistożółte, nadamy mu niezwykły klimat. Wybierając krzewy iglaste do ogrodu, należy zwrócić uwagę na odporność na mróz poszczególnych gatunków iglaków. To, czy nasze krzewy przetrwają zimę, będzie zależało od rejonu kraju, w którym mieszkamy i warunków klimatycznych, panujących w nim w zimie.

Najpopularniejsze iglaki

Cis pospolity to nasz krajowy krzew długowieczny. Może żyć nawet 300 lat. Ma ciemnozielone igły, zachowujące swą barwę przez cały rok i gęstą koronę. Doskonale nadaje się do ogrodów, gdyż bardzo wolno rośnie, wspaniale znosi także przycinanie, formowanie i przesadzanie. Cis wymaga żyznej i wilgotnej gleby oraz stanowiska półcienistego. Źle znosi suszę i mrozy, najlepiej wiec uprawiać go w strefach kraju, gdzie zimy są dość lekkie i cis nie będzie narażony na znaczne spadki temperatur.

Bardzo dekoracyjny, ze względu na swe złotozielone igły jest także cyprysik Lawsona. Jest to roślina wolno rosnąca, przez co idealna nawet do niewielkich ogrodów. By wspaniale się rozwinąć potrzebuje nasłonecznionego, dość zacisznego stanowiska oraz żyznej i wilgotnej gleby. Cyprysik nie lubi dużego mrozu, dlatego najlepiej będzie się rozwijał w cieplejszych rejonach Polski, na przykład na Pomorzu. W przypadku uprawy rośliny w innych rejonach kraju, niezbędne jest zabezpieczenie jej przed silnym mrozem.

W rejonach bardziej mroźnych możemy z powodzeniem uprawiać cyprysik japoński. Krzew jest dość odporny na niskie temperatury, jeśli tylko posadzimy go w miejscu nieco bardziej zacisznym. Nie jest specjalnie wymagający, jeżeli chodzi o glebę, wystarczy, jeżeli będziemy dbać o to, by nie przesuszać naszego krzewu. Raz na kilka miesięcy należy pamiętać o nawożeniu tej odmiany specjalnym nawozem do iglaków. Dzięki takiej pielęgnacji, będziemy mogli przez wiele lat cieszyć się naszym cyprysikiem japońskim.

Krzewy Iglaste


Pięknym, niebieskawym zabarwieniem i gęstą koroną zachwyci nas cyprysik groszkowy Boulevard. Ten oryginalny krzew wspaniale nadaje się do ogrodu, gdyż urośnie jedynie do wysokości 1 metra. Jego wymagania, to gleba żyzna i wilgotna. Niestety nie jest odporny na mrozy i wiatr, więc trzeba mu zapewnić stanowisko zaciszne i ciepłe, a także z dużą ilością promieni słonecznych. Zimą, jego igły przybierają kolor brązowy lub szarawy.

 

Krzewy iglaste do ogrodu

Krzewy iglaste do ogrodu

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Edi, Tytuł: Cis

    Piszecie straszne glupoty az sie plakac chce jak sie to czyta Cis pospolity jest mrozoodporny

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: