Cyprysik Chamaecyparis

Cyprysik Chamaecyparis

1 komentarzy

Rodzina cyprysowate – Cupressaceae
Gatunek- Chamaecyparis lawsoniana, Chamaecyparis nootkatensis, Chamaecyparis pisifera, Chamaecyparis obtusa
Rodzaj cyprysik – Chamaecyparis

Kilka uwag o rodzaju
   

Gatunki należące do rodzaju Chamaecyparis nie występują dziko w naszym ojczystym krajobrazie. Są to zimozielone drzewa różnej wielkości- od średnich do wysokich, charakteryzujące się stożkowatym bądź bardziej kolumnowym pokrojem. Wierzchołki najczęściej przewisające, igły łuskowate, a szyszki kuliste i niewielkie.
   

Do rodzaju zalicza się zaledwie kilka gatunków tych bardzo dekoracyjnych drzew iglastych, z których najbardziej popularne to

Chamaecyparis lawsoniana- cyprysik Lawsona
Chamaecyparis nootkatensis- cyprysik nutkajski
Chamaecyparis pisifera- cyprysik groszkowy
Chamaecyparis obtusa – cyprysik tępołuskowy

Cyprysiki stały się bardzo popularnymi roślinami ozdobnymi, uprawianymi w ogrodzie oraz sadzonymi w parkach i na innych terenach zielonych. Obecnie mamy  możliwość skorzystania z bardzo bogatej oferty tych roślin, zróżnicowanej pod względem barwy, pokroju oraz wielkości. W sprzedaży możemy nabyć odmiany w różnych odcieniach zieleni, nie brakuje odmian o złocistych łuskach, a także srebrzystych oraz niebieskawych. Występują w formie stożkowatej, kolumnowej, a nawet krzaczastej. Poza odmianami o znacznych rozmiarach, mamy możliwość zakupu roślin karłowatych, dzięki którym możemy zmienić oblicze niewielkiego ogrodu, tarasu, a nawet balkonu.

Pokrój

Cyprysik Lawsona- bardzo wysokie drzewo, najwyższe z gatunków zaliczanych do rodzaju Chamaecyparis. Gatunek na naturalnych siedliskach osiąga nawet 60- 70 m wysokości, w Polsce o wiele niższy. Korona     stożkowata z charakterystycznie przewisającym, ostro zakończonym     wierzchołkiem. Gałązki spłaszczone, na jednej płaszczyźnie.

Cyprysik nutkajski- gatunek osiągający do 30- 40 m wysokości, w naszym klimacie dużo niższy. Charakteryzuje się stożkowatą, regularną koroną z     lekko zwisającym wierzchołkiem oraz gałęziami bocznymi. Konary wzniesione     do poziomych. Na wolnej przestrzeni cyprysik nutkajski z pokrojem lekko     zwisającym zachwyca najbardziej, zwłaszcza, że wówczas ugałęziony jest do     samej ziemi. Pień może sięgać nawet 2 m średnicy.

Cyprysik  groszkowy- drzewo osiągające w swoich ojczystych stronach nawet 40- 50 m wysokości. W naszym klimacie dużo niższe. Charakteryzuje się stożkowatą i dość luźną koroną.      Konary odstające poziomo,      a   gałązki      spłaszczone i wachlarzykowate.

Cyprysik tępołuskowy- gatunek zaliczany do rodzaju Chamaecyparis, także osiągający do około 40 m wysokości. Charakteryzuje się szeroką, kopulastą koroną oraz płaskimi, wachlarzykowato rozgałęzionymi gałązkami. I     w tym     wypadku wierzchołki pędów lekko zwisające.


Kora

Cienka i gładka, u starszych drzew podłużnie bruzdowana oraz łuszcząca się w barwie czerwono- brązowawej do brunatnej.
 
Korzenie

System korzeniowy sercowaty i płytki.

Liście

Zimozielone, u młodych roślin (siewki) w formie igieł, natomiast u starszych łuskowate, nakrzyżległe mniej lub bardziej zaostrzone, przylegające bądź luźno osadzone na pędach z białymi, woskowatymi plamami czy też liniami od spodu. Białe wzory nie występują u Chamaecyparis nootkatensis. Po roztarciu wydzielają intensywny zapach.

Kwiaty

Cyprysiki należą do jednopiennych, wiatropylnych drzew, a więc na jednej roślinie ukazują się zarówno kwiaty męskie jak i żeńskie. Kwiaty męskie żółte lub czerwone, ukazujące się na końcach bocznych rozgałęzień. Kwiaty żeńskie kuliste i niepozorne.
   

Cyprysik groszkowy - pokrój

 

Cyprysik groszkowy - pokrój

Szyszka

Szyszki kuliste do 1 cm średnicy, dojrzewające w pierwszym roku uprawy, za wyjątkiem cyprysa nutkajskiego u którego szyszki dojrzewają w drugim roku po kwitnieniu. Zazwyczaj zielone, po dojrzeniu zdrewniałe i brązowe. Opadają w okresie jesiennym po rozsypaniu się oskrzydlonych nasion.

Występowanie

Cyprysiki występują w Ameryce Północnej ( cyprysik nutkajski, cyprysik Lawsona) oraz wschodniej Azji ( cyprysik tępołuskowy, cyprysik groszkowy).

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Marianna, Tytuł: moj cyprysik balkonowy

    Bardzo cenne przynajmniej dla mnie informacje ,ale malo jest o cyprysiku na balkonie

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: