Borówki ciekawe odmiany, uprawa i pielęgnacja

Borówki ciekawe odmiany, uprawa i pielęgnacja

Skomentuj artykuł

Borówki są to owoce nie tylko smaczne, ale również bardzo zdrowe. Jednocześnie nie są to owoce egzotyczne, lecz taki, które bez problemu możemy uprawiać u siebie w ogrodzie. Wystarczy zapoznać się z ogólnymi warunkami uprawy oraz pielęgnacji, a w drugiej części lata oraz na początku jesieni, będziemy mogli cieszyć się przepysznymi deserami, zrobionymi z owoców wyhodowanych we własnym ogródku.

Pierwszą zaletą tej rośliny jest jej wieloletniość, dzięki czemu możemy uprawiać ją nawet kilkanaście lat. Gatunki uprawiane w naszych ogrodach, przybierają pokrój krzewów, dorastających do ponad dwóch metrów wysokości. Bardzo często jednak, dla łatwości zbioru owoców, stosuje się różnego rodzaju cięcia, co sprawia, że są niższe. Gęsto porozgałęziane pędy, pokrywają się liśćmi, o „klasycznym”, eliptycznym kształcie, a na ich szczycie pojawiają się zebrane w grona, dzwonkowate kwiaty koloru białego lub lekko zaróżowione lub zazielenione. Okres kwitnienia borówki przypada wiosną. Po zapyleniu oraz przekwitnięciu, pojawiają się ciemne, jagodowe owoce, które są najbardziej cenione z całej rośliny.

 

 

Do sadzenia borówek przystępujemy jesienią. W szkółkach można zaopatrzyć się w specjalne sadzonki, odpowiedniej wielkości do przesadzania. Wybieramy stanowisko słoneczne i ciepłe. Dobrze jest, gdy osłonimy krzewy od działania silnego wiatru. Gleba powinna być próchnicza i lekka, a także kwaśna (pH nawet 4). Nie lubi podłoża zasadowego i raczej mało będziemy mieli pożytku z borówki posadzonej w takim miejscu. Młode krzewy wkopujemy na głębokość taką samą, na jakiej rosły w szkółkach, w rozsadach co 1,2-1,5 metra. Od razu po posadzeniu intensywnie podlewamy. Po przebytej zimie, zabieramy się za wiosenną pielęgnacją krzewów. Przede wszystkim obcinamy przemarzłe pędy oraz skracamy pozostałe. Roślina ta jest bardzo łatwa w uprawie i nie powinna chorować. Po trzech – czterech latach uprawy, możemy spodziewać się już obfitego owocowania.

 

Owoce borówki

Owoce borówki - zdjęcia bella

Warto jest również poświęcić przynajmniej jeden akapit tego artykułu samym owocom. W zależności od odmiany, mogą one mieć wielkość od kilku do kilkunastu milimetrów średnicy. Kolor od ciemnogranatowego, poprzez niebieski do fioletowego, czasem pokryte woskowatym nalotem. Borówka owocuje późnym latem, a także wczesną jesienią, wtedy też następuje jej zbiór. Jagody obrywamy tylko, jeżeli są w całości dojrzałe. Są bardzo słodkie oraz niezwykle zdrowe. Zawierają cukry, kwasy i sole mineralne, a także witaminy i pektyny. Wykorzystywane są w gastronomi, jako nie tylko dodatek, ale często główny składnik deserów, przetworów i innych potraw. Wspaniale również smakują na surowo. Ciekawy element wielu diet.

Borówka amerykańska

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Owoce

Koniecznie zobacz: