Gwiazda betlejemska - pielęgnacja, czyli jak uprawiać kwiat gwiazdy betlejemskiej

Gwiazda betlejemska - pielęgnacja, czyli jak uprawiać kwiat gwiazdy betlejemskiej

37 komentarzy

Gwiazda betlejemska to roślina, bez której wielu z nas nie może sobie już wyobrazić świąt Bożego Narodzenia. Poinsecja, czy też Wilczomlecz nadobny, bo takie są mniej znane nazwy tego kwiatu, odniosła niesłychany sukces w naszym kraju i roku na rok jej popularność rośnie. Warto zatem poświęcić jej chwilę czasu i zastanowić się, jak odpowiednio ją pielęgnować, by jak najdłużej i jak najpiękniej cieszyła nas swoimi kwiatami.

Pomimo, iż okres kwitnienia taj rośliny przypada na miesiące zimowe, może to być bardzo mylne dla niedoświadczonych hodowców. Poinsecja do prawidłowego rozwoju potrzebuje temperatur z zakresu od 18 do 21 stopni. Należy za wszelką cenę unikać spadków temperatury poniżej 12 stopni, gdyż bardzo często powoduje to utratę liści przez roślinę. Nawet krótkotrwałe spadki temperatury są niedobre. W okresie przedświątecznym spotyka się czasami ludzi handlujących tymi okazami na straganach lub w przyulicznych kioskach. Takich miejsc powinniśmy unikać, gdyż egzemplarze tam przechowywane są narażone na przechłodzenie. Nawet kupując roślinę w dobrych kwiaciarniach trzeba uważać, by nie narazić jej na zimno w czasie transportowania. Ponadto przy przenoszeniu uważamy na jej delikatne i kruche łodyżki oraz liście. Przy wyborze kierujemy się stanem ogólnym kwiatu, gęstością ulistnienia oraz tym, by gwiazda była dobrze porozgałęziana i tworzyła zwartą całość.

Najlepszym miejscem dla tej rośliny to bardzo jasny, dobrze nasłoneczniony zakątek o nie za małej wilgotności powietrza. Poza tym w mieszkaniu nie może grozić jej przegrzanie. Jeżeli temperatura stanowiska, na którym się znajduje, przekroczy 22-23 stopnie, jej liście mogą żółknąć i odpadać, podobnie jak przy zbyt małej wilgotności. Jeżeli chcemy, by w czasie Bożego Narodzenia ten przepiękny kwiat przystrajał nasz stół, który oddalony jest od okna i dostatecznej ilości światła to nie ma problemy, należy jednak pamiętać, iż nie możemy go narażać na braki oświetlenia na dłużej niż 2-3 dni.

 

Gwiazda betlejemska

 

Gwiazda betlejemska
czytaj dalej...

37 komentarzy

 1. Dodał: Oydeis, Tytuł: WILCZOMLECZ NADOBNY

  Skąd Wy macie te wiadomości, bo z podręczników botaniki na pewno nie. Ta roślina (Euphorbia pulcherrima Willd. ex Klotzsch) po polsku WILCZOMLECZ NADOBNY nie pochodzi z Betlejem (to na bliskim wschodzie) lecz z Meksyku (to jest Ameryka Północna). Tak szerzy się ciemnota pośród ludu i trudno ją wykorzenić bo ludzie są za leniwi bysprawdzić prawidłowość tekstu. Amen.

 2. Dodał: Andrzej, Tytuł: Podlewanie

  Jak podlewać gwiazdę betlejemska?tzn.co jaki czas i ile wody?

 3. Dodał: Jarosław, Tytuł: Gwiazda jest świetna

  Trudno wyobrazić sobie święta bez gwiazdy betlejemskiej. Naprawdę wygląda pięknie, ale niestety zauważyłem, że w domowych warunkach jest bardzo wrażliwa. Źle reaguje na suche powietrze, na przenoszenie. Pod tym względem jest trochę podobna do grudnika, którego kwiaty niemal zawsze marnieją, jeśli doniczkę choć na chwilę przeniesie się w inne miejsce. Może to specyfika odmian hodowlanych? Przecież poinsecja w warunkach naturalnych powinna znieść nawet suszę, a w domu okazuje się kapryśna.

 4. Dodał: Kamila , Tytuł: Gwiazda

  uwielbiam dekorowanie domu w okresie świąt. często szukać inspiracji w necie.

 5. Dodał: Rena, Tytuł: ponownie zakwitła

  Mam kilkuletnią poinsecję która zakwita kolejny raz w okolicach gwiazdki, na wierzchołkach pojawiają się niezbyt duże kwiatki. Nie cieniuję, a ładnie roście i kwitnie, resztki czerwonych przykwiatków sa jeszcze na roślinie (jest sierpień).

 6. Dodał: Mati247PL, Tytuł: Gwiazda Betlejemska

  U moim ogrodzie traci czerwone liście a są zielone. I to mnie dziwi.

 7. Dodał: sowa, Tytuł: przykrywanie gwiazdy

  Rada aby przykrywać gwiazdę na 16 godzin nie oznacza przykrywania w ciągu dnia, ale przykrywanie w celu "przedłużenia" nocy, czyli zaciemnienie krzewu po południu a odkrycie rano. Potem roślina musi mieć światło.

 8. Dodał: babcia1971, Tytuł: gwiazda betlejemska

  moja gwiazda przemarzla co robic by na swieta zakwitla

 9. Dodał: maja :), Tytuł: gwiazda betlejemska

  mam gwiazdę i nie wiem jak mam ją obciąć ponieważ nie ma na łodydze liści tylko na samej górze a jak wcześnie wyczytałam to trzeba zostawić kilka liści. Co robić?

 10. Dodał: monika, Tytuł: gwiazda betlejemska

  czy z obciętych wierzchołków (ok 15 cm) da się coś zrobić? na razie trzymam je w wodzie, mają same czerwone liście i ani jednego zielonego. Przyniosłam je z pracy dlatego zależy mi na nich bo nie mam całej gwiazdy:(

 11. Dodał: henryk, Tytuł: gwiazda betlejemska

  mam geiazde drugi rok ma 85cn nie licze doniczki,kwitnie pieknie podlewam wczwartek i niedziele latem czesciej zrobiłem eksperyment na poczatku listopada podlałem florovitem i na poczatku grudnia oczywiscie wczesniej zmieniłem doniczke 23cn

 12. Dodał: basia, Tytuł: gwiazda betlejemska

  nigdy nie robiłam gwiazdy betlejemskiej hahahahahahahahahaha śmieszne co nie to był żart robiłam dużo gwiazd betlejemskich około 100 różniących się od siebie hahaha

 13. Dodał: Dorota, Tytuł: gwiazda betlejemska

  Odkąd zaczęlam ją przykrywać kartonem na 12-14 h dziennnie więdna i zólkna liście :( nie wiem co robić bo roślna jest duża i piękna -jeszcze ale boje sie że zniszczy się zupelnie, Może ktoś wie co jej szkodzi, podlewam regularnie, zraszam liście i stanowisko ma niezmienione, dośc sloneczne.

 14. Dodał: jagoda, Tytuł: gwiazda betlejemska

  Mam gwiazdę z zeszłego roku.Była bardzo malutka. Czerwone listki zrzuciła mi dopiero w połowie października. Podlewam ją często ale mało.Teraz jest bardzo duża,a od tygodnia zaczęła wypuszczać czerwone listki. Nigdy nie uprawiałam tej rośliny, a udało mi się wychodować na piękny duży kwiat.

 15. Dodał: julia milena, Tytuł: gwiazda betlejemska

  kupiłam gwiazde i nie wiem jak ją pielegonwać ale wiem kiedy powinna stac na słońcu a kiedy w cieniu

 16. Dodał: ania, Tytuł: gwiazda betlejemska

  A ja mam gwiazdę, którą nabyłam na święta za jakiś 10 zł, była niezbyt okazała i malutka. Liście zaczęły opadać po świętach, tak jak tutaj piszą internauci, i postawiłam ją w północnym oknie, podlewam dość często a mało i zrobił się z niej całkiem imponujący okaz, jednak nie ma czerwonych liści , ale jest dosyć wysoka. Chciałam ja trochę poszerzyć i słyszałam, iż nalezy przyciąć jej górne liście, ale boję się , że ją zniszczę i sama już nie wiem, czy zostawić ją taką jaka jest czy wprowadzać jakieś modyfikacje... Bardzo chciałabym, aby zakwitła mi na Boże Narodzenie:)

 17. Dodał: ewa teresa, Tytuł: gwiazda betlejemska

  Jedna moja gwiazda ma 3 lata. Najpierw straciła czerwone listki, a zielone przez 2 lata były coraz mniejsze. Miniaturowe. W tym roku zaczęłam ją chodować według przykazań. I nagle ukazal sie maly płomyczek. A potem wiecej. I jest taka śliczna, drobnolistna z płomyczkami. A druga gwiazda od grudnia ma ciągle czerwone listki i nie chce ich zrzucic. A teraz nad nimi wyrastają zielone liscie. No to kiedy mam ją przyciać? polowa lipca, a one udają, że jest grudzień.

 18. Dodał: justyna, Tytuł: gwiazda betlejemska

  przeczytałam, że aby zakwitła na święta, to dobrze jest aby odpowiednio wcześnie zacząć ją przykrywać!!! i o mało ich nie zniszczyłam! mam kilka sztuk gwiazd od kilku lat, mają się nie najgorzej. ale internetowa rada sprawiła, że o mało ich nie zniszczyłam. zaczeły im zwijać się liści a w konsekwencji przesunełam im termin kwitnięcia o dobry miesiąc. ponieważ musiały się odrodzić!!! najlepiej chyba zapewnić im odpowiednie miejsce i mało radykalnych działań. chyba,że macie jakieś zdrowe rady:)

 19. Dodał: Agula, Tytuł: Upadła gwiazda - odrodzenie

  Moja gwiazda po świętach zaczęła gubić liście pomimo regularnego podlewania. Zaryzykowałam i zaczęłam postępować podobnie jak ze storczykiem. Dużo światła i moczenie w wodzie (jak storczyki tylko krócej). Gdy nareszcie wyszło słońce gwiazda oszalała i zaczęła puszczać mnóstwo nowych pędów z liśćmi. Co dalej z nią będzie zobaczymy jak na razie widać, że się odradza.

 20. Dodał: wera, Tytuł: pomocy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  częstotliwość podlewania [często\rzadko] jlość wody przy jednym podlaniu [dóżo \mało] lubiświatło czy nie prosze pomużcie mam taką pracę domową

 21. Dodał: Doris, Tytuł: gwiazda betlejemska

  Cześć wszystkim.Mojej gwieżdzie opadły wszystkie liście ,została sama łodyga i nie wiem co mam dalej robić? Odratuje ją jeszcze ? Pomóżcie,proszę

 22. Dodał: Fanka, Tytuł: gwiazda betlejemska

  dostałam pierwszy raz gwiazdę jedną -czerwoną pieknie rośnie a drugą żółtą. we wtorek na doniczce żółtej gwiazdy znalazłam ślimaka, ponieważ sypie liście boję się, że w ziemi mogą być inne żyjątka. co mam zrobić ? czym podlać aby nie zaszkodzić kwiatu.

 23. Dodał: basia , Tytuł: gwiazda betlejemska

  Rozmnażać można też po przez obcięcie gałązki i umieszczenie jej w wodzie aż do momentu wypuszczenia korzeni a póżniej do doniczki z ziemią

 24. Dodał: paula, Tytuł: gwiazda betlejemska

  moja mama 6 lat temu dostała gwiazdę i do tej pory pięknie kwitnie i jest jak nowa i młoda

 25. Dodał: Olcia, Tytuł: gwiazdka betlejemska

  kupilam ostatnio gwiazde betlejemska i zaczely mi opadac liscie co zrobic zeby nie odpadaly i zaczely roznac nowe by kwiat wygladal jak wczesniej?

 26. Dodał: gosia@, Tytuł: kwitnienie poinsecji

  moja teściowa oddala mi 'gwiazdę' jak opady jej liście bo trzymała ja w zimnym pomieszczeniu wiec teraz pozostały tylko czerwone kwiaty czy można jej jeszcze pomóc?

 27. Dodał: Syja., Tytuł: Co zgobić gdy

  Mam zeszłoroczną gwiazdę betlejemską i do tej pory bardzo ładnie rosła i się rozwijała nawet znów zaczęły się górne listki zabarwiać na czerwono, gdy nagle zauważyłam ze zaczeły sie zwijac (te zielone ponizej tez) i opadać. Nie wiem dlaczego tak się dzieje i jak ratować roślinkę.

 28. Dodał: Danuta, Tytuł: co zrobić żeby gwiada betlejemska szybciej poczerwieniała

  Nie wiem. co zrobić.jest piękna i dorodna ale nie chce zakwitnąć.

 29. Dodał: beata, Tytuł: gwiazda betlejemska

  ja terz kupilam j opserwuje narazie jest piekna mam nadzieje ze tak pozostanie

 30. Dodał: Eulalia, Tytuł: kochana gwiazda betlejemska

  nigdy nie udało mi się utrzymać na dłuższy okres mojej gwiazdy,ale i tak jest najpiękniejsza!!!

 31. Dodał: Iza , Tytuł: kwiaty gwiazdy betlejemskiej

  Elka, dzięki za rade w sprawie przykrywania. biore sie za hodowanie kwiatów na swoim krzaczku :)) moze na boze narodzenie zdąże :))

 32. Dodał: Monia, Tytuł: gdy przekwitnie

  i zacznie "marnieć" w domu, a macie balkon lub taras,można ją wynieść wczesną wiosną (nie może być przymrozków), ale trzeba często ją podlewać, w czasie upałów nawet codziennie, inaczej natychmiast więdną liście. Na szczęście "powstają" po dawce wody. Moje trzy małe gwiazdki, które właściwie miałam wyrzucić, przez lato zrobiły się pięknie bujne, właściwie urosły w jeden ogromny krzak z wielkimi liściami - były tak małe, że posadziłam je razem i teraz nie widać sporej doniczki. Robi się chłodno, więc zabieram je teraz do domu, gdzie mam max.21stC. Spróbuję skorzystać z rad, aby ją zaciemniać jakimś kartonem, podleję nawozem, to może zakwitnie:)Super by było!!!

 33. Dodał: Jessica, Tytuł: co mam zrobic

  mam nie dawno kupioną malutką gwiazdę betlejemska i niestety nie wiem jak podlewac ona jest jeszcze młoda i zaczynają zółknąc liście a jest wilgno nie zbyt tak jak pootrzebuje i ma duży dostęp światła niestety nie wiem co mam zrobic i boje się o mojego kwiatka co mam zrobic proszę pisac na agacicaiv@wp.pl

 34. Dodał: Bass, Tytuł: jak zrobic by zakwitla

  witam ma ten kwiatek od 1,5 roku opadly jej wszyskie kwiaty i wyposcila nowe ale som caly czas zielone co mam zrobic by zmienily barwe :/

 35. Dodał: halka, Tytuł: gwiazda betlejemska

  jeśli w pomieszczeniu jest sucho(kaloryfery)podlewać codziennie,powoli aż woda wyjdzie do podstawki.Roślinę koniecznie postawić na południowym oknie aby miała dużo światła i czekać.Po 6-8tyg są już czerwone przylistki.Po kwitnieniu igdy opadają liście(obrywać je)(marzec) skrócić łodygi o 2/3 i zostawić trochę liści zielonych.Przesadzić i wynieść na taras w półcień.Regularnie nawozić całe lato jak w przepisach. We wrześniu przenieść ją do domu na południowe okno, podlewać itd.Powodzenia. Moja ma już 3 lata i jest dużym krzakiem.

 36. Dodał: basia, Tytuł: gwiazda betlejemska

  mam w domu ubiegło roczną roślinę gwiazdy jest duża i pięknie rośnie ale puszcza tylko zielone liście jest ich mnóstwo a pozostałe czerwone gubi co zrobić by zaczęła puszczać także czerwone liście bo jest naprawdę duża i piękna proszę o radę

 37. Dodał: elka, Tytuł: kwitnienie poinsecji

  Poinsecja nie zakwitnie ponownie, jeżeli nie zapewnimy jej "krótkiego dnia". Od końca października przykrywamy ją kartonem na ok. 14 godzin. Jeśli zdarzy nam się kilka razy o tym zapomnieć, poinsecja przerwie tworzenie pąków kwiatowych i górne liście (przykwiatki, które są ozdobą rośliny) nie wybarwią się.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także