Dekoracje na Boże Narodzenie

Dekoracje na Boże Narodzenie

1 komentarzy

Święta Bożego Narodzenia to czas radości, okres szczególny, kojarzący się nam przede wszystkim z wyjątkowym nastrojem, rodzinnymi spotkaniami, zapachem choinki,  światłem oraz barwnymi dekoracjami. Ozdobione światełkami i innymi ozdobami ulice, witryny sklepowe oraz domy sprawiają, że na każdym kroku czuć magię tych jedynych w swoim rodzaju świąt. Sprawmy, aby i w naszym domu i ogrodzie zagościł ten wyjątkowy klimat. Dajmy szansę naszej wyobraźni, pamiętając przy tym o podstawowych symbolach Bożego Narodzenia, bez których nie ma mowy o pełnym przeżywaniu tych świąt.


Symbole Bożego Narodzenia
   

Boże Narodzenie to święto liturgiczne, obchodzone dopiero od IV w. n. e., które w przeciągu setek lat jakie upłynęły od jego ustanowienia, bardzo ewoluowało, a wiele symboli oraz obyczajów z nim związanych, zostało zaczerpniętych z wierzeń pogańskich. Nie mniej jednak tradycja, zwyczaje, obrzędy, sprawiają, że są to jedne z najbardziej oczekiwanych i najhuczniej obchodzonych świąt.

   

Dawniej na czas Bożego Narodzenia w domach ustawiano m.in. snopy zboża, pod obrus kładziono siano, pod sufitem wieszano podłaźnik, a na drzwiach zawieszano prostą wiązkę gałązek z drzew iglastych. 

Podłaźnik- dawna ozdoba, wieszana pod sufitem w okresie Bożego Narodzenia. To pogański zwyczaj, który w niektórych regionach naszego kraju kultowany był jeszcze na początku XX w. Podłaźnik zwany bożym drzewkiem był niczym innym jak ściętym czubkiem bądź gałęzią drzewa iglastego (jodła, świerk, sosna), który ozdabiany był owocami, ciastkami, wstążkami itp

Dziś Boże Narodzenie, kojarzy się przede wszystkim z choinką, poinsecją, jemiołą, wiankami adwentowymi, stroikami świątecznymi, lampkami oraz zróżnicowanymi dekoracjami, które mają podkreślić wyjątkowość świątecznego okresu.


Dekoracje bożonarodzeniowe w domu

- drzewko bożonarodzeniowe
     

Podstawą Bożego Narodzenia jest choinka-  drzewko bożonarodzeniowe. Zwyczaj ubierania drzewka przywędrował do nas z Zachodu, a konkretnie z katolickich krajów niemieckich.

choinka świąteczna

Choinka świąteczna

Obecnie drzewka świąteczne toną w potoku barw, a ich wygląd zależy wyłącznie od naszej wyobraźni. Warto wiedzieć, że drzewko iglaste jest symbolem życia, odradzania się i trwania. Zależnie od naszych upodobań możemy wybrać najbardziej odpowiednie dla nas drzewko świąteczne. Może być sztuczne bądź też prawdziwe, zależnie od naszych upodobań. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety.

W Polsce najbardziej popularnym drzewkiem świątecznym jest świerk pospolity Picea abies. Inne drzewa iglaste wybierane na drzewko świąteczne to: sosna pospolita Pinus sylvestris, jodła pospolita Abies alba. Coraz częściej możemy spotkać w sprzedaży inne gatunki świerka np. świerk kłujący Picea punges, świerk serbski Picea omorica oraz jodły np. jodła szlachetna Abies procera, jodła kaukaska Abies nordmaniana.  

Co zrobić z choinką posiadającą system korzeniowy ?

Choinkę w pojemniku, po świętach można przetrzymać, a następnie posadzić np. w ogrodzie. W przypadku mroźnej zimy, bezpośrednie przeniesienie drzewka z ciepłego pomieszczenia na mróz spowoduje szok termiczny u rośliny, co może doprowadzić do jej śmierci. Najlepiej przetrzymać je w chłodnym, ale widnym pomieszczeniu. Jeżeli nie mamy takiej możliwości wynosimy na balkon bądź taras, ocieplamy pojemnik i podlewamy, aby nie doszło do suszy fizjologicznej.

1 komentarzy

  1. Dodał: ULKA, Tytuł: COŚ PIĘKNEGO.

    ALE CUDOWNE KWIATY ! CUDA ŚWIATA .JA TEŻ MAM DUŻO PIĘKNYCH KWIATÓW . JA KOCHAM KWIATY I ZIELEŃ . LAS , OGRODY ,CZYLI FLORA I FAUNA W KTÓREJ SIĘ MOŻNA ZAKOCHAĆ. POZDRAWIAM WSZYSTKICH MIŁOŚNIKÓW PRZYRODY !!!!!!!!!!!!!!

Dodaj swój komentarz

Zobacz także