Choinka świąteczna - cięta czy w doniczce?

Choinka świąteczna - cięta czy w doniczce?

Skomentuj artykuł

Zapewne nikt nie wyobraża sobie Świąt Bożego Narodzenia bez świątecznego drzewka. Mało kto wie, że najbardziej znany symbol tych Świąt przywędrował do nas z Zachodu, a konkretnie z katolickich krajów niemieckich. Ubieranie drzewka świątecznego na trwałe wdarło się w naszą tradycję około XX wieku. Obecnie już w listopadzie nasze otoczenie zmienia się nie do poznania. Barwne, bardzo kolorowe drzewka pojawiają się prawie wszędzie. Witryny sklepowe, galerie, place wręcz toną w potoku barwnych i zróżnicowanych drzewek świątecznych oraz innych ozdób świątecznych. Te dekoracje sprawiają, że naprawdę czuć magię tych wyjątkowych Świąt choć nie powinny one przesłonić tego co w tych świętach najważniejsze. Zależnie od naszych upodobań możemy wybrać najbardziej dla nas odpowiednie drzewko świąteczne. Może być sztuczne bądź też prawdziwe. Wybór to indywidualna sprawa każdego z nas.

 

Drzewka sztuczne mają wielu zwolenników, ale także przeciwników. Nie ma co ukrywać, drzewko sztuczne nie jest ekologiczne, nie jest poddawane recyklingowi, ponieważ składa się z metalowego stelażu, pokrytego plastikowym tworzywem, imitującym igły. Takie połączenie sprawia, że wyrzucone drzewka świąteczne lądują na wysypisku śmieci, w którym spędzą setki lat, zanim ulegną rozkładowi. Wadą tego rozwiązania będzie także brak wyjątkowego, bardzo klimatycznego zapachu oraz powolne blaknięcie drzewka.

 

Mimo znaczących wad mają wiele zalet:

- nie obsypują się,

- są jednorazowym wydatkiem, na wiele lat;

- współcześnie bardzo estetyczne i dekoracyjne;

- nie wymagają pielęgnacji;

- można je trzymać przy grzejniku,

- bogata i bardzo zróżnicowana oferta pod względem: ceny, barwy, wielkości, kształtu,

- łatwe w przechowaniu.

 

Cena sztucznych drzewek, zależnie od wysokości waha się średnio od  50 zł do 200 zł. Suma podzielona na wiele lat korzystania z danego drzewka powoduje, że koszt takiego drzewka jest naprawdę niewielki.

 

Żywe drzewko świąteczne, to z pewnością najbardziej popularne rozwiązanie, zwłaszcza w czasach, kiedy tak bardzo propaguje się ekologiczną postawę i myślenie. Nie prawdą jest, że wycinka choinek może zagrażać naszym lasom. Należy zdać sobie sprawę, że zdecydowana większość dostępnych w sprzedaży żywych drzewek świątecznych pochodzi z plantacji oraz z kontrolowanych wycinek lasów, w których przeprowadzana jest coroczna wycinka zbędnych nasadzeń drzew iglastych. Drzewka pochodzą także z wycinki drzewek sadzonych pod liniami wysokiego napięcia, tak więc te drzewka i tak zostałyby ścięte.

 

 

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także