Dekoracje na Boże Narodzenie

Dekoracje na Boże Narodzenie

1 komentarzy

Przy dekorowaniu choinki warto skorzystać z najprostszych rozwiązań, które w dobie plastikowych ozdób choinkowych wyróżnią się i z pewnością wzbudzą zachwyt, podkreślając wyjątkowość drzewka.  Pierniki, ozdoby z papieru, drewna, masy solnej, włóczki, słomy oraz owoce to jedne z wielu propozycji, które można zastosować jako dekorację. Z pewnością klasycznym rozwiązaniem będą piękne, ręcznie zdobione, szklane bombki, nawiązujące do jabłek, jako podstawowej ozdoby drzewek bożonarodzeniowych w dawnych czasach.
   

Choinka dobrze będzie prezentować się zarówno w barwach ciepłych, jak i zimnych. Można także udekorować choinkę korzystając z zróżnicowanych barw. Taka kolorowa choinka będzie stanowić bardzo ciekawy akcent świątecznego wystroju pomieszczenia.  Warto wiedzieć, że czerwień, zieleń i żółć  to barwy Bożego Narodzenia symbolizujące m.in. krew Chrystusa, nadzieję oraz życie, dlatego też najwięcej tych barw w bożonarodzeniowych dekoracjach.

- jemioła
   

Jemioła pospolita - Viscum album to kolejna dekoracja, będąca symbolem Bożego Narodzenia. Ten zimozielony półpasożyt jest dostrzegany dopiero w okresie jesienno- zimowym, kiedy z drzew opadną liście. Występuje zarówno na drzewach liściastych jak i iglastych.
   

Viscum album ma chronić mieszkańców domu przed czarami oraz przynieść miłość i szczęście. Jemioła to także roślina lecznicza pomagająca m.in. przy problemach z nadciśnieniem oraz miażdżycy.

- poinsecja
   

W ostatnim czasie wielką furorę jako dekoracja robi poinsecja, a więc popularna gwiazda betlejemska. Poinsecja to wilczomlecz piękny, a więc Euphorbia pulcherrima. Podstawą jej dekoracyjności są  barwne przykwiatki, otulające niewielkie, kubkowate kwiaty. Występuje ona w wielu barwach, ale najbardziej popularną barwą poinsecji jest czerwień.

gwiazda betlejemska 

Gwiazda betlejemska

Roślina pochodzi z Meksyku, a stała się symbolem Bożego Narodzenia, ze względu na fakt, że jej kwiatostany przypominają gwiazdę betlejemską.    
   

Jest ona dość wymagająca, a więc warto zapewnić jej jasne stanowisko oraz wilgotne podłoże (nie mokre!). Jest ciepłolubna, ale nie lubi suchego powietrza, które powoduje zwijanie się liści. Aby zwiększyć wilgotność powietrza, warto postawić ją na podstawce wypełnionej kamykami oraz wodą. Unikajmy przeciągów i dużych wahań temperatury.

- stroiki i wieńce bożonarodzeniowe
   

Obok choinki stroiki i wieńce bożonarodzeniowe to jedne z najbardziej popularnych sposobów na dekorowanie mieszkań. W sprzedaży mamy olbrzymi wybór tego typu dekoracji w bardzo zróżnicowanych cenach. Ponieważ zrobienie takiego stroika czy też wieńca jest bardzo proste, warto pomyśleć o samodzielnym wykonaniu tego typu dekoracji.

Jedną z najważniejszych rzeczy przy tworzeniu stroika świątecznego jest zapewnienie stabilnej podstawy, za którą może posłużyć gąbka florystyczna. Poza tym, że ułatwi nam pracę, nasączona wodą sprawi, że stroik z wykorzystaniem żywych gałązek roślin iglastych, będzie bardziej żywotny.
   

W przypadku wieńca najlepiej stworzyć go na kole, wykonanym ze sztywnego drutu. Przykładem prostego wieńca pełnego symboliki, jest wieniec wykonany z wykorzystaniem gałązek świerka pospolitego, czerwonych bombek, wstążek oraz czerwonych kwiatów poinsecji.  Te proste rozwiązanie będzie stanowić doskonałą dekorację w mieszkaniu, wpisującą się w bożonarodzeniowy klimat.
   

Przy tworzeniu stroika bądź wieńca można wykorzystać bardzo zróżnicowane materiały. Wystarczy rozejrzeć się po ogrodzie, lesie i przeszukać szafy oraz strych. Przy tworzeniu tego typu dekoracji wykorzystuje się przede wszystkim gałązki drzew iglastych, symbolizujących życie, nadzieję itd. Najczęściej wykorzystuje się gałązki świerka oraz jodły. Dodatkiem mogą być szyszki, orzechy, gałązki zimozielonych roślin liściastych takich jak ostrokrzew, rajskie jabłuszka, suszone plasterki pomarańczy,  gałązki irgi (z owocami), wstążki, bombki, siano, mech, kwiaty poinsecji, świece itp.   

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: ULKA, Tytuł: COŚ PIĘKNEGO.

    ALE CUDOWNE KWIATY ! CUDA ŚWIATA .JA TEŻ MAM DUŻO PIĘKNYCH KWIATÓW . JA KOCHAM KWIATY I ZIELEŃ . LAS , OGRODY ,CZYLI FLORA I FAUNA W KTÓREJ SIĘ MOŻNA ZAKOCHAĆ. POZDRAWIAM WSZYSTKICH MIŁOŚNIKÓW PRZYRODY !!!!!!!!!!!!!!

Dodaj swój komentarz

Zobacz także