Krzewuszka cudowna

Krzewuszka cudowna

Skomentuj artykuł

Wśród wielu pięknie kwitnących krzewów ozdobnych, jedno z pierwszych miejsc należy się z pewnością krzewuszce cudownej (Weigela florida). Jest ona podstawowym gatunkiem uprawianym w naszym kraju, gdyż inne rośliny tego rodzaju nie wytrzymują niskich, zimowych temperatur. Niestety, czasem zdarza się, że również krzewuszka cudowna zostaje uszkodzona przez silniejsze mrozy, ale zwykle wiosną dość dobrze się odradza. W razie potrzeby po rozpoczęciu wegetacji (kiedy już pokażą się pierwsze liście), przemarznięte pędy można po prostu wyciąć.

Charakterystyka ogólna

Krzewuszka cudowna jest zwykle wzniesionym lub rozłożystym i dość wysokim krzewem. Najczęściej dorasta do ok. 2-3 m., choć w odmianach zdarzają się też rośliny znacznie niższe. Jej największą ozdobą są dzwonkowe, dość duże kwiaty, które wyrastają po kilka w kątach liści. W porze kwitnienia pędy niemal całkowicie pokrywają się kwiatami, przez co roślina wygląda niezwykle efektownie. U starszych krzewów pod ciężarem kwiatów pędy malowniczo przewieszają się na zewnątrz, tworząc barwne łuki. Okres kwitnienia to z reguły późna wiosna (V-VI czasem nawet VII), choć nierzadko zdarza się, że krzewy powtarzają kwitnienie także wczesną jesienią, choć jest ono już wtedy znacznie słabsze.Wymagania uprawowe

Dla krzewuszek powinniśmy przeznaczyć stanowisko w słońcu lub półcieniu (w miejscach cienistych kwitnie bardzo słabo) oraz żyzną, dobrze uprawioną i stosunkowo wilgotną glebę. Rośliny te intensywnie kwitną, a więc są dość żarłoczne, dlatego coroczne nawożenie (najlepiej dobrze rozłożonym kompostem) jest w ich przypadku bardzo wskazane. Ponieważ nie lubią przesuszania, warto glebę wokół nich wyściółkować, co jest szczególnie polecane w przypadku młodych egzemplarzy.

Krzewuszka cudowna

Krzewuszka cudowna

Dla zachowania ładnego pokroju i obfitego kwitnienia, krzew możemy corocznie przycinać (nie jest to jednak konieczne) lub co 3-4 lata odmładzać i prześwietlać. Należy jednak pamiętać, aby ciąć roślinę dopiero po kwitnieniu, gdyż krzewuszka kwitnie na pędach zeszłorocznych.

Krzewuszka cudowna

Krzewuszka cudowna

Rozmnażanie i choroby

Krzewuszkę cudowną można rozmnażać z sadzonek pędowych (zielnych, półzdrewniałych lub zdrewniałych), pobieranych późnym latem lub bardzo wczesną wiosną bądź znacznie rzadziej z nasion (słabo powtarzają cechy rośliny matecznej).

Krzewuszki są roślinami dość odpornymi i chorują stosunkowo rzadko. Dlatego najwięcej szkody mogą wyrządzić im niskie temperatury (przemarzanie) oraz nasze błędy uprawowe (np. przenawożenie lub długotrwałe przesuszenie).

Krzewuszka cudowna

Krzewuszka cudowna

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: