Krzewinki

Krzewinki

Skomentuj artykuł

Niskie, zwarte, bardzo często płożące się krzewinki, są przykładem roślin, które doskonale sprawdzą się na różnych płaszczyznach. Mogą posłużyć nam jako rośliny okrywowe, obwódkowe. Wybrane gatunki stworzą niskie żywopłoty, poza tym wzbogacą  rabaty.

Rośliny uprawiane w ogrodach mają charakter ozdobny bądź użytkowy. Wyróżniamy rośliny jednoroczne, rośliny dwuletnie, byliny, drzewa, krzewy, półkrzewy oraz  tytułowe krzewinki.

Czym charakteryzuje się krzewinka ?

Krzewinki to niewielkie rośliny wieloletnie, silnie rozgałęzione, często płożące,  których wysokość nie przekracza pół metra. Szczególną grupę krzewinek stanowią tzw. krzewinki szpalerowe, a więc bardzo niskie, ścielące się po podłożu gatunki roślin, charakterystyczne dla obszarów pustynnych, wysokogórskich na których panują ekstremalne warunki.  Zwarte, przylegające do podłoża krzewinki, potrafią wiele znieść.

Uprawiane w ogrodach krzewinki doskonale sobie radzą, nie mniej jednak uprawa krzewinek powinna opierać się na wymaganiach, charakterystycznych dla danego gatunku.


Wybrane krzewinki uprawiane w ogrodach

Uprawiane w ogrodzie krzewinki są bardzo zróżnicowane, obok roślin o sezonowym ulistnieniu nie brakuje także krzewinek zimozielonych.

 Lawenda wąskolistna- Lavandula angustifolia

 Dabecja kantabryjska- Daboecia cantabrica

 Wierzba zielna – Salix herbacea

 Wrzos- Calluna  

 Wrzosiec- Erica

 Runianka japońska – Pachysandra terminalis

 Wierzba wykrojona- Salix retusa

 Wierzba alpejska – Salix alpina

 Dereń kanadyjski - Cornus canadensis

 Barwinek pospolity- Vinca

 Hebe- Hebe

 Golteria rozesłana – Gaultheria procumbens

 Tymianek pospolity- Thymus vulgaris

 Wierzba żyłkowana - Salix reticulata

 Mącznica lekarska - Arctostaphylos uva-ursi

 Modrzewnica zwyczajna – Andromeda polifolia

 Dębik ośmiopłatkowy - Dryas octopetala

 Borówka brusznica- Vaccinium vitis – idaea

Charakterystyka wybranych gatunków,  zaliczanych do krzewinek

Do najpopularniejszych krzewinek spotykanych w naszych ogrodach z pewnością należy lawenda wąskolistna. Jej piękno i specyficzny zapach sprawia, że mimo przemarzania, chętnych do jej uprawy nie brakuje. Krzewinka sięga do około 40 cm wysokości, na tle równowąskich, szarawych liści, doskonale prezentują się w okresie letnim  kłosowate kwiatostany. Barwa kwiatów to odcienie fioletu, różu, choć w odmianie możemy spotkać się także z białymi kwiatami- odm. ‘Alba’. Z innych odmian, warto polecić odmianę ‘Rosea’ o delikatnie różowych kwiatach bądź odmianę ‘Hidcote’ o ciemnofioletowych kwiatach.

Krzewinki - Lawenda

Krzewinki - Lawenda

Lawenda wąskolistna doskonale komponuje się z różami, z którymi tworzy zestawienie doskonałe. Pięknie prezentuje się w formie niewielkiego żywopłotu, ograniczającego różaną rabatę. Poza tym warto o niej pamiętać przy aranżacji skalniaka, słonecznej rabaty, a także balkonu i tarasu.

Krzewinki - Modrzewnica zwyczajna

Krzewinki - Modrzewnica zwyczajna

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: