Barwinek - zimozielone rośliny okrywowe

Barwinek - zimozielone rośliny okrywowe

Skomentuj artykuł

Niewiele jest roślin, które poradzą sobie nawet w najciemniejszych zakątkach ogrodu. Jedną z nich jest barwinek większy  oraz inne gatunki barwinka zaliczane do rodzaju Vinca. Te niewielkie krzewinki o płożącym pokroju, doskonale wypełnią mniej dostępne zakątki, wprowadzając ład i porządek. Zimozielone liście oraz barwne kwiaty to jedne z wielu zalet tych  wytrzymałych krzewinek.

Rodzaj barwinek Vinca obejmuje zaledwie kilka gatunków  roślin, które możemy określić jako krzewinki. Zaliczane do rodziny toinowatych- Apocynaceae, występują przede wszystkim w Europie oraz w Azji. Barwinek pospolity jest gatunkiem rodzimym, ale obecnie rzadko występującym w stanie dzikim. Możemy na niego natrafić, zwłaszcza w lasach na niżu.

Czy wiesz że …

Barwinek pospolity jest objęty ochroną gatunkową, a poza tym barwinki są trujące o czym warto pamiętać.

Wybrane gatunki zaliczane do rodzaju Vinca

•    Barwinek pospolity- Vinca minor
•    Barwinek większy- Vinca major
•    Barwinek zielony- Vinca herbacea
•    Barwinek odmienny- Vinca difformis

W naszych ogrodach najczęściej spotykanym barwinkiem jest Vinca minor, a więc barwinek pospolity. Poza nim warto uprawiać Vinca major – barwinka większego oraz Vinca herbacea – barwinka zielonego.

Charakterystyka wybranych gatunków barwinka, spotykanych w ogrodach
 

Barwinek
Barwinki

Barwinek pospolity- Vinca minor

Niewielka krzewinka zadarniająca o pełzających pędach. Jej wysokość     to zaledwie 15- 20 cm. Pędy zróżnicowane, płonne płożące, dochodzące      nawet do około pół metra długości, natomiast kwiatowe wzniesione. Liście     zimozielone, niewielkie, jajowatoeliptyczne, całobrzegie dochodzące do około     3- 4 cm długości.  Warto zaznaczyć, że młode liście     ukazują się dopiero po     kwitnieniu. Gatunek charakteryzuje się     pojedynczymi fioletowoniebieskimi     kwiatami na szypułkach, które ukazują się już w kwietniu- maju i w tym okresie     barwinek pospolity najobficiej kwitnie.


Barwinek większy- Vinca major

Gatunek barwinka, jak sama nazwa wskazuje, charakteryzuje się większymi rozmiarami. Może osiągać nawet do 35- 40 cm wysokości, a więc dużo więcej, niż barwinek pospolity. Posiada także większe liście, których długość może sięgać nawet 7- 9 cm. Liście zimozielone, sercowate do jajowatych oraz błyszczące. Kwiaty pojedyncze do 3- 4 cm średnicy, barwy niebieskawej, ukazują się w kwietniu i maju. Barwinek większy, pochodzi m.in. z rejonu Morza Śródziemnego i jest bardziej podatny na przemarzanie, poza tym nie regeneruje się tak dobrze jak poprzedni gatunek, dlatego warto go okryć gałązkami iglastymi i koniecznie sadzić w bardziej zacisznych zakątkach ogrodu.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Zima