Chabry kwiaty lata w każdym ogrodzie

Chabry kwiaty lata w każdym ogrodzie

Skomentuj artykuł

Chabry to kwiaty przez każdego z nas kojarzone z polską wsią, z łanami kolorowych i złocistych zbóż. Są bardzo cenną i ciekawą rośliną ozdobną. Niezwykle dekoracyjne, a jednocześnie bardzo łatwe i przyjemne w uprawie.

Leniwe, słoneczne łąki i pola pokryte setkami dzikich, błękitnych chabrów powoli odchodzą w zapomnienie. Przyczyną zanikania jednorocznego chabra bławatka jest coraz większa ilość środków chemicznych stosowanych przez rolników. Chabry są bardzo mało wymagającymi roślinami, które jednocześnie nie są zbyt ekspansywne. Dzielimy je na dwie podstawowe grupy – chabry jednoroczne oraz byliny. Odmianą jednoroczną jest rosnący na terenie całego kraju, znany nam wszystkim bławatek. Chaber ten osiąga wysokość w zależności od odmiany od 25 do 90 centymetrów. Kwiaty najczęściej błękitne, rurkowate najlepiej rosną na glebach ubogich w wapń. Kwitnienie rozpoczyna się już po 2-3 miesiącach od wysiewu nasion i trwa zazwyczaj do końca lata. Chabry bławatki są roślinami leczniczymi (jako surowiec leczniczy wykorzystuje się kwiaty bez kielicha) oraz miododajnymi. Najbardziej znane odmiany jednoroczne uprawiane w naszych ogrodach to:

Blue Boy o pełnych, niebieskich kwiatach
Jubilee Gem – niska odmiana o licznych drobnych, niebieskich kwiatkach
Red Boykwiaty w kolorze czerwonym o pełnych koszyczkach
Weisser Ballo białych, pełnych kwiatach.

Jednoroczne chabry nie tolerują przesadzania, gdyż wyposażone są w gruby, palowy korzeń.

Chabry byliny różnią się od roślin jednorocznych zarówno kolorem jak i typem kwiatów. Wszystkie odmiany lubią stanowiska słoneczne z mało żyzną ale dobrze przepuszczalną glebą.  Najbardziej znane i ciekawe odmiany wieloletnie to:

Chaber wielkogłówkowy.

Odmiana dorastająca do 120-150 centymetrów wysokości, o  sztywnych łodygach i dużych koszyczkach kwiatowych.  Kwiaty w kolorze żółtym pojawiają się w okresie letnim. Chaber wielkogłówkowy najciekawiej prezentuje się tworząc duże krzaczaste kępy, najlepiej w obszernych, przestrzennych ogrodach. Ważne jest przycięcie rośliny zaraz po przekwitnięciu. Gatunek ten doskonale nadaje się na kwiat cięty.

 

Chaber wielkogłówkowy

 

Chaber wielkogłówkowy

Chaber górski

W naturalnych warunkach spotykany jest na południu polski, na obszarach górskich. Roślina tworzy dość duże, rozłożyste kępy, osiągające wysokość do 50 centymetrów. Kwiatostany wyrastają na owłosionych sztywnych łodygach, zazwyczaj osiągają około 6 centymetrów średnicy. Okres kwitnienia przypada na miesiące od maja do końca lipca. Kolor kwiatów zazwyczaj niebieski lub fioletowy z czerwonawym środkiem. Chaber górski to doskonała roślina na rabaty bylinowe, do ogrodów skalnych i na kwiat cięty.   


chabry w ogrodzie

 

Chaber cesarski

Odmiana o dekoracyjnych kwiatach osiągająca wysokość 50-60 centymetrów. Kwiaty w kolorze różowym, fioletowym lub białym potrzebują dużo wody.

 

Kwiaty chabry

Kwiaty chabry

Chaber białawy

Bylina o charakterystycznym białawym meszku w spodniej części liścia. Kwiaty zazwyczaj różowe kwitną od końca czerwca do połowy sierpnia. Chaber białawy osiąga wysokość do 80 centymetrów i lubi gleby zasobne w wapń. Doskonała odmiana na rabaty bylinowe i na kwiat cięty.

Chaber piękny

Roślina osiągająca wysokość ok. 30-40 centymetrów o pędach rozkładających się na boki. Kwiaty dość duże, koloru różowego pojawiają się już pod koniec maja. Chabry te lubią stanowiska słoneczne. Doskonale prezentują się na skalnikach i rabatach bylinowych.

Zapoznaj się z naszą ofertą na nasiona chabrów – KLIKNIJ TUTAJ

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie