Miodunka - Pulmonaria

Miodunka - Pulmonaria

Skomentuj artykuł

Miodunka- Pulmonaria

Pulmonaria  to rodzaj bylin zaliczanych do rodziny ogórecznikowatych- Boraginaceae. Skupia on kilkanaście gatunków,  z których część jest powszechnie uprawiana w ogrodach. W naszym kraju uprawiamy miodunki charakterystyczne dla naszej ojczystej flory, jak również gatunki sprowadzone z innych części świata.

Pulmonaria charakterystyczne dla flory Polski:

•    Pulmonaria obscura- miodunka ćma
•    Pulmonaria angustifolia- miodunka wąskolistna
•    Pulmonaria mollisima- miodunka miękkowłosa
•    Pulmonaria officinalis- miodunka plamista zwana lekarską.

Wybrane gatunki miodunki uprawiane w ogrodach

Najczęściej uprawiane miodunki to m.in. Pulmonaria angustifolia, Pulmonaria longifolia , Pulmonaria officinalis, Pulmonaria rubra, Pulmonaria obscura, Pulmonaria saccharata. Poza licznymi gatunkami w uprawie znajdują się także odmiany mieszańcowe np. Pulmonaria ‘Bubble Gum’, Pulmonaria "Moonshine",  "Ocupol" Opal.

Miodunka wąskolistna (P. angustifolia)

Miodunka wąskolistna (do 30 cm wysokości) w stanie dzikim spotykana jest głównie na południu Polski, gdzie porasta widne lasy oraz zarośla. Jako roślina ozdobna traktowana od kilku wieków. O jej dekoracyjności świadczą niebieskie ( czasami z odcieniem różu) i rurkowate kwiaty, ukazujące się od marca do maja. Liście  zielone, lancetowate, w pełni rozwoju osiągają nawet 30- 40 cm długości.

Odmiany

Munstead Blue’ – odmiana o jasnoniebieskich kwiatach.
Mawson’s  Variety’ – odmiana o niebieskich kwiatach z czasem zabierających czerwonego odcienia.
Alba’- odmiana o białych kwiatach.
Azurea’- odmiana o kwiatach niebieskich.


Miodunka długolistna (P. longifolia)

Gatunek charakteryzujący się długimi, lancetowatymi i nakrapianymi liśćmi, do 50 cm długości. Niebieskie kwiaty ukazują się w kwietniu i maju. Bylina dekoracyjna i polecana do uprawy w ogrodach, zwłaszcza na półcieniste i wilgotne stanowiska, gdzie może pełnić funkcję rośliny okrywowej.

Odmiany

Bertram Anderson’- odmiana o ciemnozielonych i nakrapianych liściach oraz niebieskich kwiatach.
Trevi Fountain’- odmiana także o niebieskich kwiatach.

Miodunka plamista (P. officinalis)

Gatunek w stanie dzikim występuje także w Polsce, ale rzadko i głównie w zachodniej części kraju. Porasta lasy, zarośla, miejsca charakteryzujące się wilgotniejszym podłożem. Osiąga do 30 cm wysokości, a jej dekoracyjność wynika z dużych, biało nakrapianych liści oraz kwiaty zebrane w luźne baldachy. Kwitnie od marca do maja. Barwa kwiatów w początkowej fazie rozwoju bardziej czerwonawa, a następnie niebieska.

Miodunka plamista zwana lekarską zawiera liczne substancje aktywnie czynne ( m.in. flawonoidy, kwasy organiczne, garbniki, krzemionka, sole mineralne, saponiny), które wykazują dobroczynne działanie na organizm człowieka. Ziele dobroczynnie wpływa na drogi oddechowe- działa wykrztuśnie  ( nieżyt oskrzeli, zapalenie płuc, gruźlica).

Odmiany

Sissinghurst White’ – odmiana o białych kwiatach.
Alba’- odmiana także charakteryzująca się białymi kwiatami.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie