Motyle w ogrodzie popularne kwiaty wabiące motyle

Motyle w ogrodzie popularne kwiaty wabiące motyle

Skomentuj artykuł

Ciężko sobie wyobrazić piękny ogród, pełny kolorowych kwiatów bez niesamowitych owadów jakimi są motyle. Jeśli chcemy aby nasz ogród tętnił kolorami tych stworzeń, posadźmy rośliny wabiące motyle. Rośliny dzięki posiadanemu w sobie nektarowi sprawią że stada tych owadów będą krążyły nad ogrodem.  

W zależności od pory roku spotkać możemy różne gatunki motyli, chodź niektóre z nich występują w kilku pokoleniach przez cały sezon. Jak w przypadku każdego zwierzęcia, owady te dążą wydania potomstwa. Nektar zawarty w roślinach jest doskonałym pokarmem dla motyli, a liście roślin doskonale nadają się na miejsce złożenia jajeczek i miejsce wzrostu larw motyli. To właśnie pokarm zawarty w kwiatach jest wabikiem na te piękne owady. Dzięki długim ssawkom motyle mogą wybierać nektar i wodę z miejsc niedostępnych dla innych zwierząt. Lubią miejsca osłonięte przed silnym wiatrem, ciepłe i zaciszne. Sadząc rośliny nektarodajne starajmy się im dobrać optymalne miejsca. Optymalnie jest zapewnić owadom pokarm przez cały sezon, sadząc rośliny kolejno po sobie kwitnące. Należy jednak pamiętać, że zwabione motyle po pewnym czasie złożą jaja, z których wylegną się setki gąsienic. Gąsienice te zanim dorosną praktycznie cały czas pełzając, zżerają zielone części roślin, doprowadzając w skrajnych przypadkach do ogołocenia rośliny. Warto posadzić kilka dzikich krzewów przeznaczonych tylko na żer dla larw motyli. Larwy chętnie zjadane są przez małe ptaki, które wówczas chętnie odwiedzają nasz ogród.

 

 

Przegląd popularnych roślin wabiących motyle musimy zacząć od budlei. Budleja Dawida jest rośliną nazywaną krzewem motyli.  Innymi roślinami z grupy krzewów chętnie  odwiedzanymi przez motyle są wiosenne lilaki i wiciokrzewy, róże a także krzewy malin i jeżyn. Z grupy bylin na uwagę zasługują takie kwiaty jak jesienne astry, chabry, jeżówki purpurowe, lebiodki, macierzanki, floksy, kocimiętki czy uprawiane w ogrodach ziołowych lawenda i mięta.

Motyle w ogrodzie

 

Wśród roślin jednorocznych i dwuletnich szczególnie polecane odmiany przyciągające swoim nektarem dziesiątki motyli to kolorowe cynie, laki, onętki zwane kosmosami, maciejki, smagliczki i żeniszki.

W naszym kraju występuje ponad 3000 gatunków motyli z czego tylko ok. 160 to motyle dzienne. Najbardziej popularne i znane gatunki motyli to motyle pochodzące z grup: paziowatych (np. paź królowej), bielinkowatych (np. bielinek kapustnik czy listkowiec cytrynek), rusałkowatych (rusałka admirał, rusałka pokrzywnik, dostojka malinowiec, rusałka pawik), modraszkowatych (modraszek adonis, modraszek wieszczek).  Z każdym rokiem liczba gatunków występujących w Polsce systematycznie spada, dlatego większość z nich jest pod ścisłą ochroną. Przyczyną wymierania motyli jest zanieczyszczenie środowiska oraz stosowanie dużej ilości herbicydów w rolnictwie. Warto pamiętać, że jeśli chcemy aby w naszym ogrodzie gościły motyle musimy stosować ekologiczne preparaty ochrony roślin oraz zapewnić miejsca zimowania tym owadom.

Zapoznaj się z naszą ofertą na sadzonki roślin – KLIKNIJ TUTAJ

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: