Newsletter serwisuEncyklopedia kwiatów i roślin

Budleja - Budleja davidii

Dodaj zdjęcie rośliny

  • Budleja - Budleja davidii
  • Budleja - Budleja davidii

Dodatkowe: 25 z 88

Pozostale zdjęcia: Budleja - Budleja davidii
Opis:

Roślina wieloletnia, krzewiasta wys. 1.2-2 m o drobnych, pachnących różnobarwnych kwiatach zebranych w okazałe kłosy. Owoce w postaci dwuklapkowych torebek wypełnionych nasionami, liście pojedyncze, wąskie, od spodu omszone, w ogrodach uprawiane są różne odmiany budlei, różniące się siłą wzrostu (osiągające zwykle od 1 do 2 m wysokości), terminem kwitnienia (od lipca do mrozów), czy barwą kwiatów (min. białe - White Profusion, fioletowe - African Queen, czy różowe - Pink Delight), wszystkie o przyjemnym zapachu,

Uprawa:

Nasiona wysiewać w maju - marcu do skrzynek, przykrywając je cienko ziemią i zacieniając papierem. W temp 20-220 C wschody następują po 304 tyg. Siewki rozpikować na palety lub d doniczek o średnicy 8 cm. Na miejsca stałe wysadzać w odległości 0.8-1 m. Najlepiej rośnie na glebie żyznej, przepuszczalnej w miejscu nasłonecznionym.

Zastosowanie:

Na wysokie rabaty bylinowe, jako solitery i do grup roślin na trawnikach, na kwiat cięty.

Kwitnienie:

Kwitnie od lipca do października.Uwagi:


Zobacz więcej zdjęć: budleja dawida

Oceń artykuł:
przetwarzam....
4.40 / 5 razy oceniany

Wybrane oferty z naszego sklepu:

Artykuł ma 39 komentarzy:

Znakomity pachnący krzew z fantastycznym kwieciem urazmaiconym mnóstwem motyli jakie do niego lgną. Bardzo szybko rośnie, dzięki czemu wiosenne drastyczne cięcie nie powinno być robione z żalem, ponieważ budleja szybko się odbuduje. Ja już mam u siebie trzy, ale jak znajdę o żółtej barwie, bez wachnia zwiększę kolekcję. Bardzo polecam!

dodał(a): Sargon

mam już 3 rok żółtą budleję. Ma trochę inne kwiatostany, ale tak samo urocza. Warto na nią zapolować.

dodał(a): Lucyna

Mam drugi rok,Kupiłem maleńską sadzonkę,pierwszego roku dorosła do ok. 70 cm, i dość szeroko na 1m,kwitła,kolor jak na fotce, mnóstwo motyli, czasem było 7 jednocze3śnie. W drugim roku,Właśnie dorosła juz do 1,20 cm(10.06.08) dalej rośnie Moją atakując przędziorki, tak był rok temu w pierwszym roku i obecnie ostro ją atakują. Już ma widoczne maleńkie pączki. Ciekawe jak wygląda z żółtymi kwiatami?

dodał(a): apsik

A CZY MOZE KTOS WIE CO TE KWIATY MAJA W SOBIE ZE TE MOYTLE TAK LGNA ?

dodał(a): ANA

WIOSNĄ BUDLEJA MUSI BYĆ PRZYCIĘTA,ODPŁACI PIĘKNYM KWITNIENIEM.

dodał(a): Anna

Tytuł: budleja

To fantastyczne kwiaty,pachnące,krzew szybko rośnie.Ja mam również jak na fotce,tylko kwiat jakby dwa odcienie fioletu ciemny do jasny.Rozmnażam przez włożenie w ziemie patyczka na wiosnę i sie szybko ukorzenia.Warto mieć w ogrodzie.Motyli mnóstwo.Coś wspaniałego.żółtej nie widziałam,ale miałam różowa tez piękna.Umarzła.Ja ścinam co roku na zimę zostawiając 20 cm i przykrywam korzenie jak róże.

dodał(a): Ania

white profusion ma najwieksze inajgrubsze kwiatostany pachnie tez najladniej polecam

dodał(a): elzbieta

Tytuł: budleja

Cudnej urody krzew,, na zimę okryć ziemie wokó, nawiosne przyciąć mam od 15 lat Cud natury

dodał(a): Teresa 12,08,2008

U mnie w ogrodzie już cztery budleje: biała, fioletowa, różowa i od kilku dni żółta (Buddleja weyeriana 'Sungold'. Jeszcze raz polecam!!!

dodał(a): Sargon (Grzegorz)

u mnie w ogrodzie tez cztery duze obficie kwitnace krzaki budlei szukam zoltej ale pewnie nie skutecznie bo do tej pory nie znalazlam moze ktos podpowie gdzie w okolicach Olsztyna woj WarmMaz mozna kupic

dodał(a): hana

budleja to krzew motyli dlatego zlatują się do niego tak licznie różnokolorowe motyle

dodał(a): magda

Tytuł: Kiedy obciąć budleję?

wiozną czy jesienią???

dodał(a): Adam

Tytuł: Budleja

Czy odcinanie budlei jest konieczne i czy co roku sie obcina i kiedy, wiosną czy jesienią?

dodał(a): Karol

budleje przycinamy wiosna na wysokosci jednego lub dwoch oczek z roku na rok bardziej sie rozkrzewia moj najstarszy krzak ma 3 lata i prawie 2 metry wysokosci osiagnal w tym roku oczywiscie po wiosennym cieciu

dodał(a): hana

Przycinajmy co roku, są one wówczas ładniejsze i obficiej kwitną a rozmiary i tak osiągają bardzo duże.

dodał(a): Sargon (Grzegorz)

czy w pierwszym roku tez na wiosne sie przycina ??

dodał(a): ella

W pierwszym tez.Budleja jest tym krzewem,ktory bardzo dobrze znosi przycinanie, kiscie kwiatow zakwitaja na przyrostach tegorocznych.Nowe pedy sa mocniejsze i obficiej kwitna.

dodał(a): hana

Ja kupiłem Budleję jesienią zeszłego roku, była malutka. Kupiłem w doniczce. Przetrwała w moim ogrodzie jedną zimę, w tym roku wiosną ją podciąłem przy samej ziemi, tak jak róże, a teraz ma już około półtora metra wysokości, z metr szerokości i bardzo mocno i obficie kwitnie. A ja ją jeszcze wiosną nawoziłem.

dodał(a): Andrzej Morawski - Włocławek(Smólsk)

Budleja lubi zyzne gleby o pH od 5,5-8,5. Moje rosna w ziemi kompostowej,czasami cos troszke podsypie i podlewam podczas upalow. Rosna wzdloz i wszerz,kwitna obficie i ladnie pachna.

dodał(a): hana

Ukorzeniłam w drugiej połowie sierpnia gałązke budleja,którą dostałam.Czy zdąży się ukorzenić do zimy?Pozdrawiam wszystkich miłośników i czekam na odpowiedz

dodał(a): Anna

Tytuł: pytanie

czy mozna sadzić budleję jesienią?

dodał(a): aga

Tytuł: budleja

nie mam ogrodu.kupiłam budleje w donicy.czy można ją hodować na balkonie?jak zabezpieczyć przed mrozem?czekam na rady.

dodał(a): maga

Tytuł: budleja

motyle do nich leca bo maja piekny zapach miodowy

dodał(a): ela

Tytuł: budleja

w ciagu lata buleja ma duzy przyrost,a przycina sie ja wiosną czy muszę ją całą osłaniać na zimę.

dodał(a): mariola

Mieszkam w bardzo zimnym regionie kraju. Co roku budleja przemarza praktycznie do ziemi- nie ma to właściwie znaczenia- kwitnie na pędach jednorocznych. Kopczykuję tylko na zimę korzenie kompostem tak jak róże i czekam na wiosenne odrosty. Na balkonie może być kłopot po kilku latach- jednak bryła korzeniowa jest dosyć potężna.Zabezpieczyć standardowo- styropian pod donicę i dookoła donicy folia pęcherzykowa albo gruba tektura z trocinami w środku. ale lepiej chyba na zimę zabrać do piwnicy, przyciąć do ziemi i ograniczyć podlewanie do 1x w miesiącu.

dodał(a): Tomek

Tytuł: cięcie

jeżeli przycina się budleję wiosną, a kwitną pędy jednoroczne - to jak to działa ?

dodał(a): Ola

Widziałam żółtą budleję do kupienia na allegro całkiem niedawno, myślę,że jeszcze jest

dodał(a): marlenja

A moje budleje były piękne co roku przez 4 lata.Posadzone do ziemi. W ubiegłe lato były ogromne i pięknie kwitły. Musiałam je przyciąć na jesieni bo byłyby brzydkie przez zimę. Niestety do dziś nie wypuściły nowych pędów Czyżby zmarzły i już nie odrosną. Czy je usunąć czy jeszcze czekać. Napiszcie czy wasze już ruszyły i rosną? Cz już nie ma szans na to aby dalej rosły. Szkoda.

dodał(a): Ewa

A ja moją budlejkę przycięłam wiosną.Być może to był błąd, bowiem do dziś nie odbiła. może przymarzła? Nie wiem czy czekać. Ale przecież jest już maj...

dodał(a): Basia

Tytuł: Budleja

U mnie budleje często same się wysiewają nawet w bardzo ostrą zimę było dużo samosiewek a mieszkam na wschodzie Polski

dodał(a): Andy

Tytuł: budleja

dostałam małe krzaczki budleji i wczoraj je posadziłam,jedną pod blokiem w niezbyt dobrej ziemi.Co zrobić,żeby jej nie stracić.

dodał(a): ogrodniczka

MOJA NIE PRZEZIMOWAŁA:(((

dodał(a): MARHEWKA

Tytuł: cięcie

Kwitnie na pedach tegorocznych- czyli na tych które wypuści w tym roku.

dodał(a): jolka

ja zawsze przycinam jesienia ;/ nie wiedzialam, ze nalezy na wiosne. ale zimowala na razie dobrze.

dodał(a): aneta

Tytuł: budleja

Należy je przycinać w kwietniu, ok. 30 cm nad ziemią. Nowe pędy wypuszcza dość póżno, nawet dopiero na początku czerwca, zależnie od pogody i ilości wody, ale to normalne, skoro kwitnie póżnym latem i jesienią. Bardzo lubią ją motyle.

dodał(a): Bea

Tytuł: budleja-nasiona

zasialiśmy z nasion,bo jesteśmy początkujący i było dużo kupowania aby w ogóle coś było na \"zielonym ogródku\". Co powiem-liście bardzo kruche i prosiłam męża aby nie przesadzał (mamy w doniczce 6 szt.)marudził,że za ciasno,ale myślę ,że wyszło im to na dobre,teraz czekam-czy będą kwiaty. Czy macie doświadczenia z nasionami ?

dodał(a): Ulung

Tytuł: budleja w ogrodzie

u mnie budleja odrosła po trzech latach, a więc cierpliwie czekać

dodał(a): teresa

Tytuł: budleja-nasiona

Kupiłam nasiona , nie wiedząc dobrze co z tego wyrośnie. Wysiałam wczesną wiosną w domu w doniczce potem kiedy były wystarczająco dużymi roślinkami wysadziłam na działce. Bardzo ładnie rosły, potem zaczęły pięknie kwitnąć. W pierwszym roku moje budleje (mam cztery) urosły do około metra. Na zimę korzenie przysypałam ziemią i tak mi przezimowały. Na wiosnę przycięłam i czekałam. Zaczęły odrastać dosyć szybko a w tej chwili mają prawie 2 metry i pięknie kwitną. Muszę przyznać, że nie mam najlepszej ziemi ale widać budleja nie jest bardzo wymagająca. Drugą rośliną, też krzaczastą, którą polecam jest szarłat zwisły. Też wyhodowałam z nasion. Ma ponad metr wysokości i długie (nawet do pół metra) zwisające kwiatostany koloru czerwonego. Nie pachnie jak budleja ale pięknie wyglądają czerwone kłosy. Piszą, że kwitnie od lipca do października, u mnie kwitnienie w pełni.

dodał(a): Alicja

Tytuł: Krzew motyli

kupiłem w ubiegłym roku ten krzew, kwitł przez kilka miesięcy, cały czas wabiąc motyle, chwilami na kwiatach przebywało kilkadziesiąt motylków, serdecznie polecam każdemu kto kocha te piękne owady :)

dodał(a): Marcin

« poprzednia 1 następna »

Tytuł:
Komentarz:
Imię:
AntySpam:
Captcha

Zobacz także:


Encyklopedia


Jaka to roślina

Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Moje ulubione kwiaty są koloru

Białego

Czerwonego

Żółtego

Niebieskiego

Różowego

Zielonego

Zobacz wyniki

Kontakt z redakcją serwisu


Copyright © 2005 - 2015 SwiatKwiatow.pl

Zapisz się do naszego bezpłatnego biuletynu.

A będziesz otrzymywał informacje o uprawie roślin i kwiatów oraz pielęgnacji ogrodu. Kwiaty to Nasza pasja, którą chętnie się z tobą podzielimy.

Twój email::

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. [zamknij]