Pięknie kwitnąca Kliwia zasady uprawy dla początkujących

Pięknie kwitnąca Kliwia zasady uprawy dla początkujących

48 komentarzy

Kliwia zachwycała swą „urodą” już nasze prababki. Nazwę swą wzięła od imienia lady Clive, hrabiny Northumberland. Była ona patronem ogrodnictwa i w jej ogrodzie po raz pierwszy zakwitła Kliwia. 

Roślina ta pochodzi z Afryki Południowej z Natalu, prowincji RPA. Poza pięknymi pomarańczowymi kwiatami jej ozdobę stanowią, również blaszkowate ciemno zielone liście. W domach uprawiamy najczęściej odmianę Clivia Minata. Poza tą odmianą występują inne, jak na przykład Clivia Nobilis. Ma ona łososiowaty kolor i bardziej podłużne opadające w dół kwiaty. Sprawiają one wrażenie, jakby się nie do końca otworzyły. 

Kolorystyka kwiatów też jest zróżnicowana, począwszy od  pomarańczowego poprzez łososiowaty skończywszy na białych, odmiana Aurea. Występują, także Kliwie o liściach paskowanych  żółto-zielonych, odmiana Striata.

Kliwia to roślina długowieczna, która praktycznie nie choruje może poza pojawiającymi się czasami wełnowcami, które występują, gdy zimą kwiat przebywa w zbyt ciepłym miejscu. Jednak, żeby zakwitła musi być dobrze traktowana.

Uprawa Kliwii.

Stanowisko –  zimą  ustawiamy roślinę w chłodnym miejscu, w półcieniu w temperaturze 10-15 stopni. Latem Kliwia lubi stać na parapecie okiennym w półcieniu, lub na balkonie czy tarasie.

Podlewanie – w zimie raz na tydzień, wiosną i jesienią dwa razy w tygodniu, latem zawsze wtedy, gdy ziemia jest znacząco przesuszona. Kliwia lubi lekko wilgotną ziemię. Głównym błędem w uprawie poza oparzeniami słonecznymi jest zalanie całej rośliny, (zbyt obfite podlewanie), które powoduje jej gnicie oraz zalanie korzeni. Gdy pozostawimy na podstawce wodę, w której będą one stać to zaczną gnić, co zniszczy Kliwię.

Rozmnażanie – poprzez podział starej rośliny lub odrosty, które musza mieć przynajmniej cztery listki, aby można je było oddzielić od rośliny matecznej. Jeżeli nie zetniemy pędu kwiatowego  po przekwitnięciu rośliny to pojawią się na nim tuż po kwiatach owoce z nasionami. Owoce muszą odpowiednio urosnąć a nasiona dojrzeć, aby można było je posadzić w doniczce i wyhodować z nich roślinę. Nie jest to zajęcie dla amatorów, bardzo osłabia roślinę, a pozyskane w ten sposób. Kliwie mogą znacznie różnić się od rośliny matecznej.

Przesadzanie – przesadzamy dopiero wtedy, gdy roślina wyrasta z doniczki, zarówno od góry, jak i od spodu wystają z niej korzenie. Młode rośliny przesadzamy co dwa, trzy lata. W przypadku starszych wystarczy wymienić górną warstwę ziemi. Kliwia ma bardzo kruche korzenie, które łatwo uszkodzić, dlatego nie należy przesadzać z przesadzaniem. Roślinę uprawiamy w ziemi standardowej.

Zapoznaj się z naszą ofertą na sadzonki i cebulki – KLIKNIJ TUTAJ

czytaj dalej...

48 komentarzy

  1. Dodał: Stenna, Tytuł: Clivia nie lubi zbyt głęboko......

    Porada, dla tych co im nie kwitnie, warto dać im nową ziemię, i nie sadzić głęboko cebuli. Warto też starsze oberwać nieco z ilości liści bocznych, oczywiście kilka!

  2. Dodał: Bona, Tytuł: Cliwia - moja duma

    W tym roku moja kliwia zachwyca wszystkich.Ma osiem przepięknych pędów kwiatowych.

  3. Dodał: Monika, Tytuł: prezent na Boże Narodzenie

    Dostałam moją kliwię kilkanaście lat temu, nie pamiętam dokładnie kiedy. Od początku stoi w tym samym miejscu od południowej strony 1,5 metra od okna. Kwitnie z różną częstotliwością zwykle dwa, trzy razy do roku, ale od paru lat zakwita dokładnie na święta. Szkoda tylko, że do tej pory nie miała żadnych odrostów.

  4. Dodał: Anna, Tytuł: kliwia

    Moja kliwia ma 5 lat i kwitnie co roku conajmniej po kilka razy a w tym roku puściła dwie łodygi na raz. Wyglądała pięknie. Teraz puszcza kolejną. Cały rok stoi na parapecie od zachodu. Ma 5 odrostów, których nie mam czasu rozsadzić i nigdy jeszcze nie ścinałam przekwitłej łodygi gdzie zawiązały się nasiona. Okazale liście piękne kwiaty i nasiona komponują się naprawdę uroczo.

  5. Dodał: Lol, Tytuł:

    Ile moze rosnąc kliwia ?

  6. Dodał: natalia, Tytuł: natalia

    poszukuje odminy biało-żołtej i różwej , jesli ktoś posiada chetnie kupie natalia_z@op.pl

  7. Dodał: MOnika., Tytuł: Kwiat kliwii

    Mam KLiwie od 2008r.stoi w poludniowej czesci domu,co roku rozsadzam,na przynajmniej 2 donice,mnostwo juz wydalam sadzonek,Mam chyba jak to sie mowi dobra reke:) rosnie jak na drozdzach,zakwita 2 razy do roku obfitymi kwiatami.I uwiezcie zadnych cudow nie stosuje,zwykle podlewanie.W tym roku mam 5 donic z zakwitnietymi kwiatami.

  8. Dodał: joanna, Tytuł: do ZIUTY

    Pisałam w marcu, że moja kliwia wypuścił drugi pęd kwiatowy. Miała również dwa młode przyrosty. Po kwitnieniu, chyba w lipcu musiałam kwiat przesadzić bo korzenie wypychały roślinę z doniczki. Postanowiła większy odrost ( miał chyba 5 liści) odsadzić. Byłam bardzo zdziwiona jak po 2 miesiącach ta mała sadzona zakwitła. Na wiosnę oddzielę również drugi odrost. Czekam z niecierpliwością kiedy znów zobaczę kwiaty kliwii. Pozdrawiam.

  9. Dodał: Ziuta, Tytuł: Kliwia

    Mam kliwie od paru lat,dwa razy do roku kwitla .Teraz nie kwitnie tylko wypuscila odrost i ma cztery listki ,jak odciac ten odrosti i posadzic zeby nie zniszczyc duzej.Prosze o rade.

  10. Dodał: JOANNA, Tytuł: kliwia wypuściła drugą łodygę ...

    Mam kliwię od 2011 roku. Zakwita między styczniem a lutym. W tym roku już kwitnie od ok. 2 tygodni a dzisiaj zauważyłam drugą łodygę z pąkami. Jestem zachwycona.

  11. Dodał: jula, Tytuł: kliwia i owoce

    a ja nie obcinam kwiatow i przez pol roku mam piekne dekoracyjne czerwone owoce a kliwia mocno odzywiona i tak zakwita ponownie

  12. Dodał: eyka, Tytuł: kliwia a kwitnienie

    Muszę się podzielić co robic aby kliwia kwitła --obcinamy przekwitły kwiat do nasady liści moja kliwia kwitnie 4 ---- razy do roku pozdraiwm

  13. Dodał: monika, Tytuł: zniecierpliwiona

    dostałam kliwię od koleżanki u której pięknie kwitła ale umnie od pięciu lat nie zakwitła ani raz mimo to nie poddaje się i czekam dostałam kliwię od koleżanki u której pięknie kwitła.ale umnie od pięciu lat nie zakwitła ani raz mimo to nie poddaje się i czekam cierpliwie może w tym roku sie doczekam ...ostatnio znajoma poradziła mi żeby ją przestawić w inne miejsce żeby doznała ;szoku;no cóż spróbuje cierpliwie może w tym roku się doczekam.

  14. Dodał: asia , Tytuł: MOŻE MNIE KTOS OBDAROWAC KLIWIĄ

    WITAM. MAM W DOMU DWIE KLIWIE ŻÓŁTA I ZWYCZAJNA POMARAŃCZOWĄ . wszezie szukam kliwi innego koloru nawet ponoc sa białe ale interesuje mnie kliwia Clivia caulescens bądż inna o drobnych kwiatach w kolorze najlepiej zółto-zielonym lub brzoskwiniowym Nigdzuie nie moge jej znaleźć chętnie odkupie sadzonke

  15. Dodał: Maryla, Tytuł: zasychanie liści

    moją kliwię przyniosłam z pracy dwa lata temu, ale od tej pory nie zakwitła a liście coraz bardziej zasychają, stoi w chłodnym, nieogrzewanym pokoju na wschodnio-południowym oknie, ma odrost, może przesadzić i poczekać, co dalej? Proszę o jakąś radę, bardzo mi się podobały jej kwiaty, kiedy stała w pracy, może zmiana jej zaszkodziła?

  16. Dodał: Ula99, Tytuł: ratunku!!!

    mam okazałą kliwie dbam o nią ale od paru lat nie kwitnie, nie przestawiam do chłodnego miejsca bo nie mam gdzie, od dwóch lat końce liści są brązowe, obcinam i nic nie pomaga. podlewam jak każde kwiaty, zasilam, moze trzeba odpuścić i po prostu wyrzucić((

  17. Dodał: Natalia, Tytuł: moja zakwitła 2 raz w tym roku:)

    Moja kliwka ma z 2 latka , zakwitła w lutym na moje urodziny:) i jestem w szoku bo dziś patrze a kliwka znow ma kwiatyy:) bardzo rzadko sie to zdarza jak juz to na jesien , hmm chyba jej odpowiada ze mowie jej ze piekna jest i mi kwitnie :) pozdrawiam :)

  18. Dodał: Ingeborg, Tytuł: 64 letnia kliwia

    z pokolenia na pokolenie, u mojej mamy rosła ta sama kliwia. kwitła raz w rok, na jej urodziny. pmiętam ją od zarania swoich dziejów....

  19. Dodał: Agnieszka Wrocław, Tytuł: kliwia pomaranczowa

    Posiadam kliwie , i tak jak czytałam wstawiłam ja do chłodnego pomieszczenia na okres wegetacji. Po tym czasie miala zawiązać pąki. I tak sie stało, ale pąk przestał rosnąć, i martwie się, że nie zakwitnie. Kliwia stoi teraz w dużym przestrzennym pokoju, dobrze oswietlonym. Przestrzegam zasad uprawy. Prosze pomóżcie.

  20. Dodał: Beata, Tytuł: kliwia pomaranczowa

    Taka wlasnie kupilam 2 lata temu w jednym markecie. Zaskoczyla mie informacja w artykule ze ten kwiat kwitnie tylko od lutego do kwietnia oraz wasze komentarze ze wasze nie kwitna. Moja kwitnie na okraglo , wypuszcza lodge , kwitnie , przekwita , scinam ja i po tygodniu lub dwuch rosnie nastepna lodyga . Prawda jest ze poki lodygi nie zetnie sie nie ma co liczyc na nastepna. Podlewam swoja tak jak w artykule , dopiero gdy ma naprawde sucho , zreszta tak samo jak pozostale inne kwiety, nie rozczulam sie nad nia zbytnio.

  21. Dodał: Tera, Tytuł: zapytanie zmiana miejsca

    Czy mozna przenosic doniczke z kliwia w inne miejsce

  22. Dodał: Dorota, Tytuł: pomarańczowe cudo

    Witam wszystkie miłośniczki kliwi.Ja jak większość z pąń posiadam również kliwie,zakupiłam ją całkiem przypadkiem 2-a lata temu i muszę się pochwalić,że zakwitła mi już sześć razy,nie mówiąc już o siedmiu nowych odrostach które już rozsadziłam.Polecam ją wszystkim miłośnikom roślin.

  23. Dodał: KamillaM., Tytuł: kliwia moje marzenie

    Witam serdecznie, moja pierwszą kliwię dstałam od mojej babci , po latach rozkrzewiła się i pięknie kwitnie dwa razy w roku . Mnóstwo odnóżek wydałam przyjaciołom i znajomym , a teraz nabrałam choty na powiększenie swojej kolekcji . Posiadam tą najpopularniejszą pomarańczową a marzę o białej i żółtej , jeżeli ktoś posiada i chciałby się podzielić to chętnie odkupię.Pozdrawiam wszystkich fascynatów tego kwiata

  24. Dodał: Beata, Tytuł: zapomniana kliwia

    a ja moją 2 letnią kliwię po lecie spędzonym w ogródku między różami (ochrona przed słońcem i złodziejami) jesienią upchałam na klatce schodowej między pelargoniami i zapomniałam o niej:( A dziś zauważyłam łodygę i 12 kwiatów:) Właśnie ją lekko reanimuję bo ziemia prawie na pieprz wyschła. Natomiast dorosła nie kwitnie od kilku lat natomiast wydaje masę odrostów które rozdaję znajomym i zazwyczaj kwitną w 2-3 roku mając 6-8 pąków.

  25. Dodał: Jadzia, Tytuł: moja piękna kliwia

    moja kliwia wypuszcza już siódmy kwiat od października.

  26. Dodał: Barbara, Tytuł: Oj ta kliwia....

    Kupiłam dużą kliwię na pchlim targu og kogoś kto mnie zapewnial,że pięknie kwitnie ale minęło już kilka lat a tu nic.....

  27. Dodał: Sabina, Tytuł: Moja kliwia

    W tym roku nareszcie zakwitła,ale mam znią problem od lat, ma ciągle mnóstwo nowych cebulek, dotąd usuwałam je zanim puściły listki, może nie należy tego robić,nie ruszac jej a wówczas szybciej zakwitnie?

  28. Dodał: Agnieszka, Tytuł: Moja kliwia

    Kliwi nie podlewamy w zimie ,ja tak zrobiłam i kwitla dwa razy w te lato

  29. Dodał: Dorota, Tytuł: nagroda za cierpliwosc

    dostalam kliwie 6 lat temu[odrost] posadzilam w duzej donicy i dwa dni temu zauwazylam ze miedzy liscmi wylania sie kwiat.

  30. Dodał: Wanda, Tytuł: dlaczego nie kwitnie?

    Dawno temu słyszałam że kliwia powinna mieć ciasną doniczkę,od tego czasu kwitnie dwa razy w roku.Powodzenia.

  31. Dodał: Piotr, Tytuł: nie kwitnie

    Mam kliwię już kilkanaście lat i nie kwitnie. Posiada dużo odrostów. Gdy było 5 dorosłych rozsadziłem i zaraz po rozsadzeniu u jednej pojawiły się 4 odrosty u drugiej 2 odrosty. posadziłem tak że mają ciasno w doniczkach a mimo to wydaja odrosty a nie kwitną :-(

  32. Dodał: Iwona, Tytuł: brak pędu z kwiatem

    Moja kliwia ma 4 lata i 2 razy kwitła pięknie a teraz nie wyrasta kwiat na łodydze a między liściami. Czy jest na to jakiś sposób by wypuściła pęd

  33. Dodał: maria, Tytuł: kliwia...nie chce ???

    Mam kliwie jakiejs dwa lata i nie kwitnie dlaczego?

  34. Dodał: Hiacynta, Tytuł: naiona się sieje

    [cytat z artykułu]a nasiona dojrzeć, aby można było je posadzić w doniczce] Nasiona zawsze ale to zawsze i wszystkie sieje się,wysiewa ...ale nie sadzi

  35. Dodał: Jolanta, Tytuł: kwitnie...ale..

    ...."moja kliwia kwitnie regularnie, ale pęd kwiatowy nie wyrasta w górę tylko rozkwita między liściami u nasady tracąc przy tym cały urok.Co robię źle?Proszę o pomoc..... Podlewać bardzo ciepłą woda.

  36. Dodał: julka, Tytuł: moja kliwia

    Mam 2 kliwie-różową i pomarańczową.Rożoa własnie wypuściła piękny pak(latem tez zakwitła),pomarańczowa w ubiegłym roku zastrajkowała i puszyła się pięknymi liścmi.Może w tym roku będzie inaczej

  37. Dodał: Teresa, Tytuł: kliwia nie chce kwitnąć

    Mam kliwię już ok 15 lat i niestety nie zakwitła jeszcze ani raz. Co robię źle? może ma za ciepło? słyszałam, że powinno się ją przesuszać jak amarylis, ale nigdy tego nie robiłam. jak o nią dbać, żeby w końcu zakwitła?

  38. Dodał: Barbara, Tytuł: Kolorowe Kliwie

    Mam kilka kolorów kliwi kwitną mi co roku a nie ma wcale pracy przy nich należy pamiętać o podlewaniu aby tylko nie przelac bo zgnija :)A odwdzięcza się pięknymi kwiatami:)

  39. Dodał: swordfish, Tytuł: kliwia kliwia

    u mnie kwitnie co rok. właśnie od 2 tygodni podziwiam jej urok :)

  40. Dodał: krystyna, Tytuł: moje kochane kliwie

    dostalam kliwie od kuzynki rozmnozylam i czekam az wszystkie zakwitna.

  41. Dodał: Alicja, Tytuł: kliwia kwitnie ale

    moja kliwia kwitnie regularnie, ale pęd kwiatowy nie wyrasta w górę tylko rozkwita między liściami u nasady tracąc przy tym cały urok.Co robię źle?Proszę o pomoc.

  42. Dodał: waclawa, Tytuł: ,ma kliwie siostry

    maja poltora roku i obydwie juz kwitna maja kolor pomaranczowy i duzo kwiatow

  43. Dodał: Elżbieta, Tytuł: Mam dwie kliwie.......

    jedna z nich, matka tej drugiej nie kwitnie już od kilku lat, córka zaś kwitnie co rok i obecnie wypuszcza piękny pąk kwiatowy.Pielęgnuję je obie jednakowo stoją obok siebie ,dlaczego starsza nie kwitnie.

  44. Dodał: wiesia , Tytuł: moja kliwia zrobiła mi niespodzianke kwitnie teraz a zwasze kwitła w maju

    mam kliwię od paru lat zawsze pięknie kwitnie na pomarańczowo w maju a teraz zakwitła w styczniu bardzo mnie zaskoczyła

  45. Dodał: basia, Tytuł: w końcu zakwitła

    Mam kliwie od ok 8lat i w tym miesiącu zauważyłam kwiat,byłam mile zaskoczona bo wcześniej nigdy nie kwitła.

  46. Dodał: Dana, Tytuł: kliwia-dana

    Moja kliwia kwitła w ubiegłym roku 2x,a w tym - wcale.Miała aż 26 kwiatów.Nie zakwitła pewnie dlatego,że pozwoliłam jej na wytworzenie owoców.Nie wiedziałam,że to jest błędem.Spróbuję z nasionkami,a może mi się uda.

  47. Dodał: kajtusstrzempa, Tytuł: Piękny kwiat

    Ja też posiadam kliwię. Mam ją jakieś 7 lat i też jeszcze nie zakwitła... miejmy nadzieję że to w końcu zrobi... pozdrawiam

  48. Dodał: HALINA LENCZEWSKA, Tytuł: kliwia

    PRZYWIOZLAM ODROST KLIWI I ZASADZILAM W DONICZCE .PRZYWIOZLAM JA W1974ROKU A DOPIERO MI TERAZ ZAKWITLA PIEKNYM POMARANCZOWYM KWIATEM. JEST TYCH KWIATOW BARDZO DUZO

Dodaj swój komentarz

Zobacz także