Przesadzanie roślin doniczkowych

Przesadzanie roślin doniczkowych

2 komentarzy

Przesadzanie roślin doniczkowych

 

Jednym z kluczowych zabiegów, jakie wymagają rośliny doniczkowe i pojemnikowe, to zabieg przesadzania, od którego zależy zdrowotność roślin. Pamiętajmy, że nie przeprowadzanie tego zabiegu w razie potrzeby, może się przyczynić nawet do utraty rośliny, gdyż wykazuje ona wówczas większą podatność na choroby i szkodniki. Oczywiście nie dziwmy się temu, gdyż porównując warunki roślin uprawianych w domu a ich odpowiedników rosnących w naturalnych warunkach stwierdzimy, że są one często skrajnie różne, ich przestrzeń życiowa jest tam wielokrotnie większa. Nie mniej jednak w naszych ograniczonych realiach, też mają szansę na bujny rozrost, zależy to głównie, od jakości naszej pielęgnacji.    Odpowiedniej wielkości doniczka, pojemnik, są jednym z podstawowych warunków dobrego „samopoczucia” roślin. Jeżeli chcemy mieć dobre efekty w uprawie, każdego roku powinniśmy przeglądać, czy czasami nasze rośliny nie wymagają przesadzenia, przecież one wciąż rosną, następuje rozrost korzeni, a więc ich „mieszkanko” wciąż maleje. Zależnie od gatunku, siły rozrostu jak i innych czynników, konieczność przesadzania jest zróżnicowana, jedne możemy przesadzać, co roku, inne znów rzadziej. Od naszej oceny zależy, czy przesadzimy w danym roku, czy też nie.

Ważną kwestią jest zachowanie proporcji pomiędzy naczyniem a rośliną. Wyższe rośliny wymagają doniczek bardziej spłaszczonych, które są bardziej stabilne i dla roślin sadzonych po kilka w pojemnik jest to bardziej praktyczne np. Lucky bamboo. Wiadomo, że zależnie od tworzywa, z jakiego są wykonane pojemniki, doniczki, zależy ich podatność na wywracanie, należy o tym pamiętać i odpowiednio wybrać punkt ciężkości.

 

 

 

Najlepszy okres na przesadzanie roślin rozpoczyna się wraz z początkiem okresu wegetacyjnego i w późniejszych miesiącach, kiedy następuje dalszy wzrost, tak do czerwca. Ten czas jest najlepszym okresem na przesadzanie, ale nie jest on obligatoryjny tak, więc w razie konieczności i uwzględniając różnorodność roślin, moment przesadzania może być inny. Najgorszym momentem na przesadzanie jest zima, kiedy to roślina jest w stanie spoczynku i uszkodzone korzenie mogą zacząć gnić.

 

Odstępy między jednym a drugim przesadzaniem, według kryterium wieku rośliny:

 

 - młode rośliny, charakteryzujące się bujnym wzrostem przesadzamy, co roku,

 

 - rośliny starsze najczęściej, co dwa lata,

 

 - rośliny rosnące trzy-cztery lata w pojemniku, też wymagają przesadzania 

             (czasami wystarczy tylko wymiana ziemi).
 

Dobrym wskaźnikiem, tego czy roślinę należy przesadzić są wystające korzenie z doniczki, czy też tzw. wyrośnięcie rośliny z pojemnika, które wskazuje na to, że roślina ma zbyt ciasno, jak również pojawienie się na podłożu mchu.

Obecnie wielkim wyzwaniem jest wybór odpowiedniej donicy, zwłaszcza, że w handlu możemy się spotkać z przebogatą ofertą, różniącą się nie tylko ceną, ale i tworzywa, z jakiego zostały wykonane, a które ma wpływ na sposób pielęgnacji (patrz. Naczynia dla roślin). Wybierając pojemnik, kierujmy się zasadą, iż wraz z kolejnym przesadzaniem musi być o numer większy.

 

Doniczki na kwiaty

Zapoznaj się z naszą ofertą na doniczki i osłonki – KLIKNIJ TUTAJ

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Robert, Tytuł: Ksiąszka Kaktusy świata !

    Dobrudzi redakcyj kicałbym dostać Książka Kaktusy świata na siwerta taką Książkę od Św.Mikołaja bez płatne jedno razowa do dnia 24.12.2012r.Mój adres:Robert Rajtarski Ul.Białostoczek 17 /47 15-869 Białystok

  2. Dodał: Bebo33, Tytuł: dobra rada

    Przy sadzeniu nowych roślinek dobrze jest troszkę pourywać korzonki (szczególnie gdy są zbyt gęsto), tak po 2 mm, wtedy szybciej się ukorzenią

Dodaj swój komentarz

Zobacz także