Mało wymagające kwiaty doniczkowe dla każdego

Mało wymagające kwiaty doniczkowe dla każdego

7 komentarzy

W świecie ciągłej pogoni za pracą i pieniędzmi  bardzo często brakuje nam czasu na uprawę i pielęgnację kwiatów doniczkowych.   Ale jest na to rada – rośliny mało wymagające,  które są odporne na słabe warunki środowiska, w którym żyją. Jednocześnie rośliny te są niezwykle dekoracyjne i sprawiają, że nasz dom czy mieszkanie staj się bardziej przytulne.

Wybierając kwiaty wybierajmy rośliny, które są odporne na trudne warunki i są niezwykle żywotne. Istnieją rośliny, które niepodlewane nawet przez kilka tygodni bez problemu przetrwają. Rośliny te dodatkowo mogą rosnąć w słabym oświetleniu  zachowując swój urok. Nie wymagają systematycznego nawożenia, ani częstego przesadzania. Warto poświecić chwilę i zapoznać się z tymi odpornymi i niezwykle atrakcyjnymi ozdobami nazywanymi przez niektórych „żelaznymi roślinami”.

Listę mało wymagających roślin otwiera znana już naszym babciom zielistka. Zielistka w naturalnych warunkach występuje na obszarach RPA. Liście długie, wąskie, bardzo często pasiaste, osiągają do 50 centymetrów. W okresie wiosenno letnim na pędach rozłogowych pojawiają się dziesiątki młodych roślin, dodając niezwykłego uroku roślinie macierzystej. Bardzo szybko się rozrasta i ma małe wymagania względem światła i podłoża. Przez wiele lat może rosnąc w tej samej ziemi.

Kolejna roślina słynących z niezwykle małych wymagań uprawowych jest sansewieria. Ma  ona najczęściej długie, mieczowate i twarde liście, ale są też odmiany niskie. Liście zielone, żółte lub w paski i prążki. Sansewieria  ma niskie wymagania co do światła, podłoża, potrafi wytrzymać trzy tygodnie bez podlewania. Jej wygląd oraz niskie wymagania sprawiły, że w niektórych rejonach nazywana jest „językiem teściowej”.

Zamiokulkas pochodzący z wyspy Zanzibar jest niezwykle prostą w uprawie i jednocześnie bardzo dekoracyjną żelazną rośliną. Z grubych podziemnych kłaczy wyrastają łodygi pokryte grubymi błyszczącymi liśćmi. Kwiat osiąga wysokość do jednego metra i corocznie wypuszcza kilka nowych łodyg. Doskonała roślina do nowoczesnych przestrzeni, do biur i korytarzy. Zamiokulkas bez problemu znosi długie okresy bez podlewania oraz złe warunki oświetleniowe.

 

Sansewieria

Sansewieria

czytaj dalej...

7 komentarzy

 1. Dodał: Kunegunda, Tytuł: Ja polecam sukulenty

  Lubię kwiaty które nie wymagają dużego zaangażowania w ich pielęgnację, dużo pracuję i nie mam zbyt wiele czasu żeby zajmować się roślinami. Kupiłam sobie sukulenta w fajnej eko doniczce i to był bardzo dobry wybór. Ze swojej strony polecam jak ktoś ma tak jak ja mało czasu.

 2. Dodał: beata, Tytuł: moja oranżeria

  Mimo, że mieszkam w bloku mam mnóstwo kwiatów i bardzo lubię się nimi zajmować. Są wszędzie, na parapetach, na ścianach a nawet podwieszone do sufitu. Mąż wracając z pracy śmieje się, że przyszedł odpocząć do oranżerii.

 3. Dodał: Libra, Tytuł: Odpowiedź -to anturium

  Anturium, ale liście ma trujące więc przy dzieciach nie ryzykowałabym trzymania i rosnąc wydobywa substancję,która sprawia,że jesteśmy ospali, leniwi i nic man się nie chce, miałam 3, po przeczytaniu tej info wywaliłam

 4. Dodał: Olga, Tytuł: Odpowiedź

  może to Anturium? poza tym lepiej pytać w dziele 'rozpoznawanie roślin' :)

 5. Dodał: Agatka, Tytuł: jak sie nazywa ten kwiat?

  witam, czy mioze ktos wie jak nazywa sie ten kwiat, niewysoki, ktory ma listki w ksztalcie serca na cienkich lodyzkach. z ziemi wyrasta cienka krzywa lodyzka zakonczona lisciem w kasztalcie serca. z gory dziekuje za informacje.

 6. Dodał: Paulina, Tytuł: witam !!!!!

  mam zadanie domowe z kwiatów doniczkowych a ta strona czy blok nic w tym mi nie pomogła

 7. Dodał: agata, Tytuł: kwiaty

  Uprawiając żelazne rośliny należy pamiętać, że pomimo swoich cech sprawiających, iż są niezwykle wytrzymałe, są żywymi organizmami. Każda roślina (może za wyjątkiem kaktusów) nie podlewana lub żyjąca bez świtała przez kilka miesięcy w końcu zginie. Warto również pamiętać, że rośliny o małych wymaganiach odpowiednio pielęgnowane, bardzo szybko i intensywnie rosną, ciesząc nas swoim wyglądem i wprowadzając do pomieszczeń, w których je uprawiamy mnóstwo piękna i życia.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie