Rośliny oczyszczające powietrze - rośliny pochłaniające zanieczyszczenia

Rośliny oczyszczające powietrze - rośliny pochłaniające zanieczyszczenia

3 komentarzy

Ciągły rozwój przemysłu oraz postęp cywilizacji sprawiają, że żyjemy w coraz bardziej zanieczyszczonym środowisku. Bardzo często nie zwracamy nawet uwagi na to, jak „nieświeże” jest powietrze, szczególnie mieszkając w dużych miastach, gdzie mamy do czynienia z ogromną ilością samochodów oraz małą ilością zielonych terenów.

Tymczasem zanieczyszczenia oraz różnego rodzaju toksyny mogą być przyczyną wielu chorób. Zaczynając od zwykłych bólów głowy, kończąc na groźnych uczuleniach i toksycznych zatruciach. Szczególnie w dzisiejszych czasach powinniśmy dbać o to, by otaczało nas jak najwięcej roślin. Jak pokazują badania przeprowadzane w ostatnich latach, niektóre rośliny oprócz wytwarzania tlenu, pochłaniają również zanieczyszczenia, a nawet niektóre toksyny.

Nierozłącznym elementem życia każdej rośliny jest fotosynteza. Proces ten polega na przemianie dwutlenku węgla, wraz z wodorem, pochodzącym ze związków nieorganicznych na związki organiczne. Zachodzi przy udziale światła słonecznego oraz barwników asymilacyjnych. W skrócie proces ten można opisać jednym zdaniem: dzięki fotosyntezie pochłaniany jest dwutlenek węgla z powietrza, a wytwarzany jest tlen. Dzięki temu, w pomieszczeniach z dużą ilością zielonych roślin, mamy do czynienia z dużo czystszym powietrzem, niż w pokojach bez roślin lub z ich niewielką ilością. Dlatego też w miejscach, w których mamy ustawione kwiaty doniczkowe, lepiej nam się myśli i łatwiej jest się skupić. Dzięki temu procesowi właśnie, zielone ogrody są takim dobrym miejscem do wypoczynku.

W naszych domach i mieszkaniach spotykamy się często z elementami plastikowymi lub prefabrykowanymi, a także pokrytymi różnego rodzaju farbami oraz lakierami. Mogą one być potencjalnym siedliskiem niebezpiecznych związków chemicznych. Dlatego właśnie producenci często umieszczają na nich znaczki, mówiące, by daną rzecz trzymać z dala od małych dzieci. Jednak niektóre związki, z którymi się spotykamy, szkodliwe są nie tylko dla najmłodszych, ale także dla nas samych. Trzeba temu zapobiegać, a jak pokazują ostatnie badania, w tym celu dobre są niektóre rośliny doniczkowe. Niszczą one toksyny w procesach chemicznych lub przy pomocy mikroorganizmów, znajdujących się w ziemi, przy korzeniach. Poniżej przedstawiamy kilka takich roślin.

Dracena obrzeżona

Dracena obrzeżona

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: Magdalena, Tytuł: Anginowiec!!

    Powinien znaleść się w każdym pokoiku dziecięcym.W okresie zimowym wytwarza on aromat i dzieci mnij chorują.

  2. Dodał: Katarzyna, Tytuł: kwiaty doniczkowe

    Staram się pielęgnować moje kwiaty:skrzydłokwiaty,palmy i inne ale nic mi nie wychodzi robię wszystko jak pisze w książkach a one mi zasychają,więdną,mały przyrost trzymam je w pokoju z telewizorem ale w innych pomieszczeniach wogóle nie chcą rosnąc.

  3. Dodał: Józef, Tytuł: Zielistka!!

    Powinna się znaleźć w kuchni,pochłania toksyny. A podczas np.obróbki cieplnej produktów spożywczych a szczególnie smażenia dużo ich się wytwarza.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: