Rośliny oczyszczające powietrze - rośliny pochłaniające zanieczyszczenia

Rośliny oczyszczające powietrze - rośliny pochłaniające zanieczyszczenia

3 komentarzy

Draceny to rośliny bardzo często spotykane w naszych domach. Występują w formie niewysokich drzewek lub krzewów. Odmiany najlepiej pochłaniające toksyny to: dracena wonna, dracena deremeńska oraz dracena obrzeżona.

W usuwaniu z powietrza związków takich jak np. formaldehyd, pomocne są palmy. Niektóre odmiany wraz ze wzrostem rośliny, pochłaniają coraz więcej niebezpiecznych związków. Odmiany palm, które radzą sobie z toksynami najlepiej to: Rhapis Excela, areka, daktylowiec niski.

Gerberia Jamesona oraz paprotki to rośliny, które oprócz tego, że oczyszczają powietrze, to również dobrze je nawilżają. Ma to duże znaczenie w pokojach, gdzie dokucza nam nadmiernie suche powietrze.

Do pokojów, w których ustawiony mamy telewizor, bardzo dobrze nadaje się figowiec sprężysty, który redukuje szkodliwe promieniowanie.

W pomieszczeniach, gdzie grozi nam pojawienie się grzyba, dobrze sprawdzą się adiantum oraz aeonium, które wykazują właściwości grzybobójcze.

Rośliny oczyszczające powietrze

Ponadto rośliny takie jak: sansewieria (wężownica), palma areka i epipremnum są najlepszymi oczyszczaczami powietrza. Wytwarzają one bardzo dużo tlenu, który jest potrzebny do przeżycia człowiekowi. Ponadto sansewieria wytwarza tlen nawet w nocy, co jeszcze bardziej zwiększa jej skuteczność.

Jak widać ilość roślin pochłaniających szkodliwe związki jest bardzo duża. Ich dobór powinien zależeć od pomieszczenia, w którym chcemy je ustawić. Do sypialni wybieramy takie, które produkują tlen w nocy (kaktus bożonarodzeniowy, aloes), do pokojów z telewizorami te, które pochłaniają promieniowania (figowiec, cleistocactus), natomiast do pomieszczeń, gdzie nie jest możliwe wietrzenie, wstawiamy rośliny powodujące ruch powietrza (gwiazda betlejemska, begonia stale kwitnąca).

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: Magdalena, Tytuł: Anginowiec!!

    Powinien znaleść się w każdym pokoiku dziecięcym.W okresie zimowym wytwarza on aromat i dzieci mnij chorują.

  2. Dodał: Katarzyna, Tytuł: kwiaty doniczkowe

    Staram się pielęgnować moje kwiaty:skrzydłokwiaty,palmy i inne ale nic mi nie wychodzi robię wszystko jak pisze w książkach a one mi zasychają,więdną,mały przyrost trzymam je w pokoju z telewizorem ale w innych pomieszczeniach wogóle nie chcą rosnąc.

  3. Dodał: Józef, Tytuł: Zielistka!!

    Powinna się znaleźć w kuchni,pochłania toksyny. A podczas np.obróbki cieplnej produktów spożywczych a szczególnie smażenia dużo ich się wytwarza.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: