Kwiaty doniczkowe w zimie Jak pielęgnować rośliny w okresie jesienno-zimowym?

Kwiaty doniczkowe w zimie Jak pielęgnować rośliny w okresie jesienno-zimowym?

5 komentarzy

Zbliża się jesień. Wielu z nas w tym czasie zawsze ma problemy z prawidłową uprawą naszych roślin doniczkowych. W tym okresie, kiedy do naszego mieszkania dociera coraz mniej światła, z powodu krótszych dni oraz bardziej zachmurzonego nieba, nasze rośliny marnieją, wypuszczają nowe pędy, ale wiotkie, cienkie, wyblakłe i bez liści – jednym słowem brzydkie. Jak zatem zaradzić temu? Czy w tym okresie powinno się nawozić kwiaty doniczkowe, czy nie? A może powinno przeprowadzać się inne zabiegi pielęgnacyjne, w celu utrzymania naszych podopiecznych w lepszej kondycji?

Przez wiele lat ogrodnicy borykali się z tym problemem, jednak metodą prób i błędów udało się dojść do wniosku, że w tym okresie roślin doniczkowych nie powinniśmy dokarmiać. Ciągłe dostarczanie kwiatom nawozów, szczególnie tych bogatych w azot, sprawia, iż zjawisko „brzydkich pędów” się pogłębia. Jakie zatem zabiegi w okresie jesienno-zimowym przeprowadzać, aby nasze rośliny czuły się u nas jak najlepiej?

 

Przede wszystkim ważnym czynnikiem jest tutaj temperatura. W tym czasie można obniżyć temperaturę, w której przebywają nawet do 15 stopni. Dzięki temu ich procesy życiowe są spowolnione i same przestaną się wyciągać. Obniżając temperaturę, trzeba jednak pamiętać, by nie ograniczyć ilości światła docierającej do rośliny, a zmniejszyć ilość dostarczanej wody. Trzeba uważać, by nie przelać wody, gdyż w takich warunkach roślina, a przede wszystkim jej korzenie, wykazują tendencje do gnicia.

Co jeśli do naszej roślinie nie dociera odpowiednia ilość światła, które jest tak bardzo potrzebne? Możemy w takim przypadku zastosować metodę sztucznego doświetlania. W dni, kiedy światła jest mało z powodu np. zachmurzenia, na kilka godzin możemy włączyć sztuczne światło. Najlepsze do tego celu są świetlówki, umieszczone w odległości około pół metra od kwiatu. Tak ustawione źródło światła może być włączone nawet kilka – kilkanaście godzin dziennie.

Kwiaty doniczkowe w zimie

czytaj dalej...

5 komentarzy

 1. Dodał: babcia, Tytuł: drugi kwiat

  Kasiu wydaje mi się,że to jest epipremnum,pozdrawiam

 2. Dodał: kasia, Tytuł: pytanie

  a jak nazywa się ten drugi kwiat ze zdjęcia nr 2?

 3. Dodał: Olka, Tytuł: odpowiedź na pytanie

  Na zdjęciu jest zamiokulkas. http://www.swiatkwiatow.pl/zamiokulkas-zamiolistny--myl-z-zamia-zamioculcas-zamifollia-id343.html

 4. Dodał: Justyna , Tytuł: niecierpek

  Też bym chciała wiedzieć jaki to kwiatek bo mam taki i nie wiem jak go pielęgnować

 5. Dodał: Alina, Tytuł: ogrodniczka

  Przepraszam jak się nazywa kwiatek na pierwszej ilustracji ten na pierwszym planie???

Dodaj swój komentarz

Zobacz także