Sauny ogrodowe

Sauny ogrodowe

3 komentarzy

Sauny ogrodowe to w ostatnim czasie bardzo modne rozwiązanie, które nie stanowi już o luksusie tylko staje się czymś powszechnym. Ich popularność wynika z dobroczynnego oddziaływania kąpieli w saunie na organizm człowieka. Poza tym w sprzedaży można  nabyć sauny za przystępną cenę.  Konstrukcja sauny ogrodowej nie jest zawiła, więc jak najbardziej można własnymi siłami wybudować tego typu konstrukcję. Możliwość gorącej kąpieli przy kilkunastostopniowym mrozie będzie z pewnością nie małą atrakcją.

Sauny największą popularność zyskały w Finlandii , Estonii, Łotwie, Litwie oraz Rosji. W tych krajach, korzystanie z tego tupu pomieszczeń to tradycja i zacieśnianie więzi międzyludzkich. Sauna to nic innego jak pomieszczenie w  którym panuje wysoka bądź niska temperatura i podobnie zróżnicowana wilgotność. W zależności od tych czynników możemy wyróżnić kilka rodzajów saun, a więc saunę suchą, zwaną fińską, która charakteryzuje się wysoką temperaturą oraz niskim poziomem wilgoci oraz saunę mokrą, gdzie temperatura jest niższa, ale za to wilgoć jest na bardzo wysokim poziomie. Tego typu atrakcje dobroczynnie wpływają na zdrowie człowieka. Potęgują odczuwanie relaksu, dodają sił, poprawiają wygląd skóry, usuwają z organizmu toksyny oraz wspomagają leczenie zróżnicowanych chorób- od związanych z drogami oddechowymi, przez złe krążenie, otyłość po reumatyzm. W razie przewlekłych chorób, możliwość korzystania z sauny należy skonsultować z lekarzem.
 

Przy saunie fińskiej – suchej, temperatura w pomieszczeniu osiąga od kilkudziesięciu do ponad 100 °C (70- 110°C), a wilgotność powietrza średnio od 5 do 10%. W przypadku sauny mokrej, temperatura pomieszczenia waha się w granicach 40- 50°C, a wilgotność powietrza może sięgać nawet 100%.

Z sauny najlepiej korzystać 2-3 razy w tygodniu, jednak nie ma co przesadzać z długością jednorazowego pobytu w saunie, który powinien wynieść średnio kilkanaście minut. Przy takiej częstotliwości z pewnością w szybkim czasie zauważymy zmiany w naszym organizmie- oczywiście na lepsze. Jednorazowa sesja składa się z kilku etapów. Na samym początku przebywamy w saunie do kilkunastu minut, następnie nie śpiesząc się wychodzimy z pomieszczenia, aby się ochłodzić. Doskonałym sposobem jest prysznic bądź kąpiel w beczce saunowej. Po schłodzeniu ciała należy je osuszyć, chwilę odpocząć uzupełniając płyny, po czym ponownie idziemy do sauny. Wejścia do sauny powtarzamy 2-3 razy. Oczywiście czas przebywania jest uzależniony od wielu czynników i powinien być dobierany indywidualnie. Niektórzy na samym początku przygody z sauną przebywają jednorazowo do kilku minut- nic na siłę.

Bogactwo ofert na płaszczyźnie saun sprawia, że mamy olbrzymi wybór i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Ceny wahają się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Są one uwarunkowane powierzchnią, jakością materiałów oraz funkcjonalnością. Istnieje możliwość zakupienia sauny, którą można zainstalować w domu. Posiadający ogrody powinni skorzystać z uniwersalnej sauny ogrodowej. Unikniemy dużych ilości pary wodnej w domu, a poza tym po kąpieli w łaźni  istnieje możliwość ochłodzenia się we własnym ogrodzie- wśród zieleni.

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: Klaudyna, Tytuł: uwielbiam!

    Miłością do sauny zaraziłam się w Finlandii. A w Polsce zaraziłam się miłością do niestandardowego urządzania ogrodów :) to tylko dzięki architektowi ogrodu mam teraz balię do ziołowej i piwnej kąpieli, na długie zimy w PL - idealna!

  2. Dodał: Atom , Tytuł: korzystanie z sauny

    Hmmm, a ja przeczytałem, że jeżeli ma się przewlekłe problemy zdrowotne, przed skorzystaniem z sauny należy skonsultować się z lekarzem i to jest słuszna uwaga, bo nic nie zastąpi konsultacji z lekarzem :)

  3. Dodał: Czeslaw, Tytuł: Szlachetne zdrowie!

    Sauna to wspaniała rzecz. Traktujac sprawe uczciwie powinniście napisać w jakich przypadkach są przeciwwskazania korzystania z niej, a kiedy wręcz nie wolno korzystać. PRIMUM NION NOCERE szanowna redakcjo !

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: