Altany ogrodowe

Altany ogrodowe

4 komentarzy

Któż z nas nie chciałby po całym dniu ciężkiej pracy, bądź nauki, usiąść w zaciszu własnego ogrodu i otoczonym przez przyrodę wreszcie odpocząć. Właśnie po to budujemy swoje ogrody, by stały się swego rodzaju oderwaniem od szarej rzeczywistości. Miejscem idealnym do zrelaksowania się jest altana ogrodowa. Możemy w niej spokojnie poczytać książkę, rozwiązać krzyżówkę, zjeść z rodziną niedzielny obiad, czy urządzić małe przyjęcie dla grona najbliższych znajomych.


Najlepszym miejscem dla naszej altany jest miejsce jak najbardziej na uboczu ogrodu. Musi być ono z daleka od ulicy, a także od przechodniów, możliwie jak najbardziej ukryte. Tylko wtedy będzie mogło to być miejsce odpoczynku dla nas oraz dla naszych bliskich. Nie możemy pozwolić, aby przechodzący ludzie lub, co gorsze, przejeżdżające samochody zakłócały nasz spokój.

Materiał, z którego budujemy altany to najczęściej drewno. Przede wszystkim z dwóch powodów. Po pierwsze, budowanie z drewna jest dość łatwe, możemy naszej konstrukcji nadać praktycznie dowolny kształt i formę. Po drugie to właśnie altany z drewna, otoczone przez zielone rośliny i kolorowe kwiaty, wyglądają najbardziej naturalnie, nie psują widoku skrawka przyrody w naszym ogrodzie, nad którym nierzadko pracujemy wiele lat.

Drugim spotykanym rodzajem altan są konstrukcje metalowe. Jednak ten typ nie wygląda już tak naturalnie. Stawiamy je przede wszystkim w pobliżu zabudowań, gdzie prezentują się dobrze na tle domu, czy innych budynków gospodarczych. Obsadzić ją możemy czerwonymi, kontrastującymi różami, które będą dodawały jej uroku.

 

Altany ogrodowe

Altany ogrodowe

Dla zwiększenia efektu naturalności, naszą altanę możemy otoczyć setkami roślin, które dodatkowo będą przytłumiały dochodzące dźwięki oraz będą osłaniały nas od reszty ogrodu. Oczywiście w tym celu najlepiej jest wykorzystać rośliny pnące. Dla konstrukcji drewnianych polecane są przede wszystkim takie pnącza jak: chmiel, bluszcz pospolity, wiciokrzew, różne odmiany powojników, winobluszcz. Z kolei dla altan metalowych, oprócz wspomnianych już róż, nadają się również: glicyna, dławisz, milin.

Altany ogrodowe

czytaj dalej...

4 komentarzy

 1. Dodał: stanislaw, Tytuł: altanki

  te altanki te zdjecia zrobiono w usa w polsce beda jak chlopcy wroca z usa czy angli . w naszym kraju nie ma fachowcow ktorzy by zrobili cos na swiatowym poziomie , i taka jest prawda u nas przewaznie wszystko jest spartaczone , minie jeszcze duzo czasu zanim wyrownamy ten dzisiejszy poziom na zachodzie

 2. Dodał: KAssiaaa, Tytuł: altana ogrodowa

  Witam, mogę wam polecić trochę inne rozwiązanie, chodzi mi o namiot (pawilon) ogrodowy, Taki namiot jest w moim ogrodzie od kilku lat, ogromnym plusem jest szybki montaż, demontaż oraz to że w każdej chwili można go przenieść w inne miejsce :)

 3. Dodał: Kris, Tytuł: ładne altany

  ładne altany

 4. Dodał: Natalia, Tytuł: sami zobaczcie

  Ja mam na tarasie chodnik technorattanowy. Jest łatwy w montażu, w zestawie są specjalne widelce do wbicia w podłoże. Materiał jest odporny na pogodę i łatwo się czyści. Polecam :)

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: