Newsletter serwisuRóże - królewskie piękno w każdym ogrodzie

Róże zalicza się do najstarszych roślin ozdobnych, które towarzyszą człowiekowi w jego codziennym życiu. Nie ma, co się temu dziwić, ponieważ ich dekoracyjność jest widoczna i bezdyskusyjna. Róża zaznaczyła swój ślad w wielu dziedzinach życia, a najbardziej w sztuce i literaturze, gdzie była inspiracją dla artystów, owocującą wieloma dziełami. Róża na stałe zagościła również w symbolice a to, że jest symbolem piękna i miłości, jak również i cierpienia jest powszechne znane i na stałe wsiąkło w naszą kulturę.

 

Bogactwo form i barw (wszystkie za wyjątkiem niebieskiej) sprawia, że każdy, nawet najwybredniejszy osobnik znajdzie coś dla siebie. Obecnie dostępnych jest tysiące odmian. Mam zamiar Państwu przybliżyć, w zarysie podstawowe grupy tak, aby Ci, którzy nie wiedzą, a chcą zacząć przygodę z uprawą tych roślin, mogli się zorientować, z jakim bogactwem form mają szansę obcować.

 

Pierwszą z grup, jaką przedstawię są róże wielkokwiatowe, bardzo rozpowszechnione, które zachwycają zarówno pięknymi kwiatami, jaki i barwami oraz zapachem. Powstały one z połączenia róży pachnącej Rosa odorata i róży chińskiej Rosa chinensis , dzięki czemu uzyskano krzewy o wonnych kwiatach, zapachem przypominającym aromat herbaty, stąd też można spotkać je pod nazwą róże herbatnie. W wyniku prac hodowlanych, obecne mieszańce herbatnie, wykazują większą odporność na choroby, mają większe kwiaty i bardziej zróżnicowane barwy. Dorastają do jednego metra wysokości i kwitną od czerwca do jesieni a w warunkach szklarniowych cały rok. Są znakomite do ogrodów przydomowych, parków do tzw. różanek oraz na kwiat cięty. Wyraziściej się prezentują na tle zieleni w grupie po kilka krzewów.

Róże wielokwiatowe znane również pod nazwą róże rabatowe, bukietowe, są efektem krzyżowania odmian róż ogrodowych. Powstało ich kilka grup (polianty właściwie, mieszańce poliantów, mieszańce bukietowe, mieszańce bukietowe wielokwiatowe). Róże wielokwiatowe najczęściej dorastają do 80 cm, więc znakomicie się nadają na rabaty. Kwiaty mają zebrane w baldachogrona i nie przeszkadza im towarzystwo innych roślin.

 

Róże miniaturowe pochodzą od róż chińskich należących do form karłowatych. Ich wysokość nie przekracza 30 cm a średnica kwiatów najczęściej nie przekracza trzech centymetrów. Wykorzystywane są jako rośliny doniczkowe, hodowane w warunkach domowych, jak i na niskie rabaty, skalniaki, czy obsadzania pojemników, ponieważ jest również wytrzymała na mróz.

 

Kolejną grupą są róże parkowe powstałe w wyniku krzyżowania form dzikich z różami wielokwiatowymi. Uzyskane formy mają większe i pełniejsze kwiaty oraz dłużej kwitną. Jak sama nazwa wskazuje, znakomicie się nadają na tereny zieleni, ale również i do naszych ogrodów przydomowych. Ciekawie prezentują się pojedynczo na trawniku oraz jako niestrzyżone żywopłoty.

 

róże róża

Róże pnące, zwane również czepnymi wywodzą się od Rosa wichuraiana (róże o wiotkich pędach i Rosa multiflora ( róże o sztywnych pędach). Na bazie tych gatunków stworzono wiele pięknych odmian, zajmujących ważne miejsce wśród róż. Róże o wiotkich pędach nazywane Klimbery, kwitną kilka razy w roku, charakteryzują się tym, że kwiaty rozwijają się na pędach tegorocznych a ich wysokość dochodzi do trzech metrów. Natomiast Ramblery, które w przeciwieństwie do poprzednich kwitną na pędach zeszłorocznych i mogą osiągać wysokość, nawet rzędu dziesięciu metrów. Mimo, że kwitną najczęściej raz w roku, na przełomie czerwca i lipca, to jednak obfitość kwitnienia zapiera dech w piersiach. Róże pnące wymagają przytwierdzenia do podpór, ponieważ nie wytworzyły organów chwytnych. Mimo tego kłopotu, nie tracą one na swej atrakcyjności i są znakomite do obsadzania pergoli, łuków, ścian, altan itd. Ważnym jest, aby podpory znajdowały się około 10-30 cm od ściany, co pozwala na swobodną cyrkulację powietrza, ogranicza podatność na choroby. Najlepszą wystawą dla róż pnących jest wystawa południowo-wschodnia, chroniąca je przed palącym słońcem.

 

Róże dzikie reprezentowane są u nas, najczęściej przez Rosa multiflora, Rosa canina, Rosa rugowa. Kwitną one raz do roku i dochodzą do sporych rozmiarów (nawet 3-4 metry). Mogą być wykorzystane w większych ogrodach, parkach, jak również w celach spożywczych.

 

Nieco mniejsze rozmiary (około 2 metry) niż formy dzikie osiągają róże krzaczaste, które jak mało które rośliny, mogą się poszczycić długotrwałością i mnogością kwitnienia.

Róże pnące

 

Róże pnące

Natomiast róże okrywowe (drobnokrzaczaste), cenione są ze względu na ich właściwości okrywowe, które pozwalają na stworzenie szczelnego różanego dywanu, który nie ugnie się przed chwastami, skutecznie je zagłuszając. Charakteryzują się one niskim pokrojem oraz wytrzymałością na mrozy, poza tym nie wymagają corocznego cięcia, tylko w razie potrzeby. Nadają się do obsadzania kwietników, poboczy, na skalniaki.

Dużą popularnością cieszą się również róże pienne, powstałe poprzez szczepienie szlachetnych odmian róż na pniu. Są znakomite do każdego ogrodu tworząc wraz z niskimi różami, czy wybranymi bylinami znakomite zestawienia. Bardzo ciekawie się prezentuje forma płacząca, powstała w wyniku zaszczepienia odmiany charakteryzującej się zwisającymi, pnącymi pędami. Od wielu lat nie słabnie również zainteresowanie różami angielskimi, które łączą w sobie cechy starych odmian, z nowoczesnymi wielokwiatowymi i wielkokwiatowymi. Są one dostępne w szerokiej gamie barw, a ich uroda dzięki krzyżowaniu jest mniej narażona na choroby, które są utrapieniem dla mało odpornych róż historycznych. Dochodzą do 150 cm wysokości i będą znakomitym, barwnym akcentem do każdego ogrodu.

Tworząc kompozycje kwiatowe z wykorzystaniem róż pamiętajmy, że wymagają one sporej przestrzeni, dlatego sadzimy je tak, aby wyrośnięte krzewy nie nachodziły na siebie a jedynie lekko się stykały. Natomiast wykorzystując na rabacie inne rośliny sadźmy je, co najmniej pół metra od róż i kontrolujmy rozrost w miarę potrzeby ingerując, poprzez przycięcie zbyt wybujałej rośliny, nachodzącej na różę. Ważnym jest, aby nie zapominać, że to róża jest głównym elementem, dekoracją a pozostałe rośliny to tylko dodatek, mający na celu podkreślenie, jej wdzięków. Użycie zbyt wyrazistych barw roślin towarzyszących, spowoduje efekt przygaszenia, co bardzo obniża walory wizualne takiej kompozycji, dlatego należy przestrzegać zasady o unikaniu intensywnych barw, zbliżonych do barwy róży wykorzystywanej w kompozycji. Uniwersalne barwy, znakomicie prezentujące się z na tle róż, to zieleń, biel, szara, niebieska jak i ich odcienie.

 

Jak widać różnorodność form i barw sprzyja tworzeniu niepowtarzalnych ogrodów różanych z pełnymi uroku kompozycjami, zarówno z samych róż, jak i z odpowiednio dobranymi bylinami. Takie zestawienia sprawią, że nikt nie przejdzie obojętnie obok takiego ogrodu a my sami staniemy się właścicielami skrawka ziemi, w którym owocny wypoczynek będzie czymś oczywistym.

 

 Red. Sargon.

Literatura:

Wiśniewska- Grzeszkiewicz H.: Róże miniaturowe, pienne… Warszawa 1987

Klein H.: Róże, Warszawa 2006

Wizner K.: Róże w gruncie Warszawa 1979

Róże, „Mój piękny ogród- wydanie specjalne”, r. 2007, nr.3


Oceń artykuł:
przetwarzam....
5.00 / 14 razy ocenianyKomentarze do tego artykułu:

Tytuł:

ja bym wolała jedną różę to jest bardziej romantyczne

dodał: kamila adamowicz 2009-01-02 12:41:21

Tytuł: Róże to moja wielka miłość

Mam na ogrodzie ok.70 szt róż. Wszystkie gatunki i chyba dużo kolorów.Twierdzę,że najwspanialszą różą jest stara odmiana zwana GLORIA DEI...Mam ją w trzech odcieniach kolorów/w pierszej wiecej różu,w drugiej żółtego,a w trzeciej pomarańczowego/. Róża ta ma wszystkie zalety ,jakie powinna mieć róża...piękny kwiat,kształtny i lśniący liść,a dodatkowo cudowny zapach.

dodał: Jagoda 2009-01-13 13:42:53

Tytuł: Róże

Ja szukam niebieskiej:) Raz miałam ale się zmarnowała

dodał: Naxalie12 2009-01-21 21:26:33

Tytuł: początek

Róże zawsze kochałam, ale dopiero od jesieni ubiegłego roku postanowiłam je uprawić. Zasadziłam wielkokwiatowe. mam jeszcze do dyspozycji południowy balkon. Może znacie odmianę róży nadającą się na takie stanowisko?

dodał: Jola 2009-04-19 12:18:25

Tytuł: roze

czy ktos mi napisze jak szczepic skutecznie roze?

dodał: daro 2009-04-25 23:56:18

Tytuł: roze

czy ktos mi napisze jak szczepic skutecznie roze?

dodał: daro 2009-04-25 23:57:05

Tytuł: roze

najpiekniejszy podarunek dla dziewczyny

dodał: weronika salankiewicz 2009-05-25 10:50:36

Tytuł: hi****

róze sybol małości :)

dodał: karolicia :) 2009-05-30 11:21:48

Tytuł: karolinka hi*****

Kocham różę to znak miłosci :)

dodał: koroliniśka :) 2009-05-30 11:24:19

Tytuł: kocham róże

od dwóch lat,sadzę róże w moim ogrodzie,,mam dopiero 10 gatonkow,,coś pięknego,,,

dodał: beata 2009-06-25 17:39:54

Tytuł: róże

Choduję róże od 32 lat, gdy mieszkałam w domu rodziinym mama zawsze miała piękne róże w ogródku. Mój mąż uwielbia róże i cały sezon zrywam mu po jednej na stół.

dodał: gośka 2009-08-25 08:30:46

Tytuł: w przyszłym roku zaczynam

w przyszłym roku wracam do kraju i chciałam urzadzic ogódek.Kocham róże i czytając cały ten opis wnioskuje ze hodowla róż nie jest taka strasznie trudna.

dodał: Ewa 2009-08-31 14:49:25

Tytuł: różyczka

nie lubie róż w hodowli ale we wazonie to uwielbiam ;)

dodał: agatka 2010-02-18 14:22:33

Tytuł: roze jak obcinac

prosze o pomoc uwielbiam roze i mam ich okolo 50 szt ale w tym roku, opadly wszystkie liscie i sa tylko paki kwiatow, czy mam je obciac na zime , jedne sa posadzone w zeszlym roku jesienia inne na wiosne,prosze o pomoc i rade.

dodał: danka 2010-10-04 18:52:39

Tytuł: roza piekny kwiat.

szukam rozy,nie znam nazwy,jest bordowa z ciemnymi listkami na koncach platkow,widzialam ta roze w bukiecie,w kwiaciarni,jest piekna.

dodał: jagienka k. 2011-02-19 15:40:53

Tytuł: wydaje mi się, że...

wydaje mi się,,,,,ze to róza- kremowe płatki nie pojedyńcze i cały duży środek wypełniony zielonymi pręcikami.

dodał: halina 2012-01-01 18:58:02

Tytuł: Róże po zimie

Kocham róże,od 15 lat uprawiam w swoim ogródku ale w tym roku chyba mi przemarzły.Bardzo słabo wypuszczają listki a niektóre wcale. Proszę o radę czy czekać ,że może odrosną, czy już pomyśleć o posadzeniu nowych. dziękuję za poradę.

dodał: zoza1 2012-04-29 12:09:34

Tytuł: Poszukuję czarnych róż

Wiem, ze trudno je znaleźć, wszelkie wiadomości na ich temat mile widziane E-mail krzysztofmaciag1951@o2.pl

dodał: Krzysztof 2015-05-01 09:19:09


Tytuł:
Komentarz:
Imię:

Jaka to roślina

Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Moje ulubione kwiaty są koloru

Białego

Czerwonego

Żółtego

Niebieskiego

Różowego

Zielonego

Zobacz wyniki

Kontakt z redakcją serwisu


Copyright © 2005 - 2015 SwiatKwiatow.pl

Zapisz się do naszego bezpłatnego biuletynu.

A będziesz otrzymywał informacje o uprawie roślin i kwiatów oraz pielęgnacji ogrodu. Kwiaty to Nasza pasja, którą chętnie się z tobą podzielimy.

Twój email::

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. [zamknij]