Róże herbaciane

Róże herbaciane

Skomentuj artykuł

Wielu z nas nie potrafi się swobodnie poruszać po nazewnictwie róż. Istnieje bardzo wiele zróżnicowanych grup krzewów różanych, dlatego też trzeba czasu aby się w tym bogactwie odnaleźć. Ogólnie to możemy je podzielić na  róże „stare” i „współczesne”. Za stare gatunki będziemy uznawać te okazy, które królowały do połowy wieku XIX. Były to m.in. róże francuskie, damasceńskie, stulistne, biało kwiatowe, chińskie, portlandzkie, remontantki oraz burbońskie. Momentem przełomowym w świecie róż było wyhodowanie mieszańca herbatniego. Od tego momentu powoli zaczęły dominować róże współczesne, a więc parkowe, drobnokrzaczaste, wielokwiatowe, wielkokwiatowe itd.

Róże herbaciane należą do pierwszej grupy róż, których świetność już dawno przeminęła. Zostały one wyparte przez nowe mieszańce herbatnie, które nie są dla nich tożsame. Należy wiedzieć, że róża herbatnia, a mieszaniec herbatni, to są różne gatunki i należy je oddzielać. Mieszańce powstały około wieku później, aniżeli róże herbaciane.

Nazwa tej grupy wzięła się od zapachu kwiatów, który przypomina aromat chińskiej herbaty. Róże herbatnie (Rosa Tea) obejmowały odmiany powstałe w wyniku połączenia odmian chińskich z różami Noissetea i burbońskimi. Obecnie nie są już sadzone, gdyż nie sprostały konkurencji róż współczesnych, które są bardziej zróżnicowane i wykazują większą odporność na przemarzanie . Podatność na przemarzanie była istotną barierą ograniczającą występowanie tych róż w naszym kraju. Charakteryzują się formą krzaczastą bądź pnącą.

Zaletą róż herbatnich jest także powtarzające się kwitnienie. Zróżnicowane kwiaty mogą mieć formę pojedynczą, półpełną i pełną w ciepłych mało intensywnych barwach różu, bieli i żółci. Liście zależnie od odmiany mogą być intensywnie zielone bądź też charakteryzować się delikatną zielenią. Rosa Tea tolerują gleby świeże, próchnicze oraz umiarkowanie wilgotne. Lubią słoneczne stanowiska, osłonięte od wiatru. Poradzą sobie także w lekkim zacenieniu. Nie lubią mroźnych zim, najlepiej się udają w krajach śródziemnomorskich, gdzie zimy są łagodniejsze i bardziej wilgotne. Doskonale się sprawdzają jako odmiany pojemnikowe, na żywopłoty bądź w grupie. Odmiany pnące znakomicie prezentują się na naznaczonych czasem budynkach.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także