Sadzenie róż - jak sadzić róże?

Sadzenie róż - jak sadzić róże?

Skomentuj artykuł

Różekrzewami ozdobnymi, na które moda nigdy nie przeminie. Najczęściej w naszych ogrodach goszczą róże krzewiaste wielokwiatowe a także te zwane wielkokwiatowymi mieszańcami herbatnimi. Dla efektownego rozwoju naszych krzewów, bardzo ważne jest prawidłowe sadzenie. Dzięki temu będziemy mogli się cieszyć ich królewskim pięknem.

Kiedy sadzić róże?

Krzewy róży najlepiej jest sadzić w październiku, chociaż można to zrobić na wiosnę, w kwietniu. Jeśli zdecydujemy się sadzenie róż w jesieni, będziemy mogli wybierać spośród szeregu odmian dostępnych w tym czasie w sprzedaży. Krzew zdąży się także ukorzenić przed zimą, dzięki temu już na wiosnę zacznie rosnąć. Sadząc róże jesienią należy jednak pamiętać o zabezpieczeniu ich przed minusowymi temperaturami. Mróz jest niebezpieczny dla młodych korzeni, a ich zmarznięcie skutkuje uschnięciem róży.

Wybieramy krzewy.

Kiedy już wybierzemy się na zakupy, zwracajmy baczną uwagę na wygląd róż. Korona, składająca się z kilku zielonych pędów i dobrze wykształconych pąków, oznacza silny krzew, który będzie nam dobrze rosnąć. Nie popełniajmy błędu polegającego na zakupie kilkuletnich róż, o grubych gałęziach i ciemnej korze. Takie rośliny z pewnością nie będą dobrze rosły.

Kupując róże wiosną, nigdy nie wybierajmy tych, które mają już liście. Zwróćmy uwagę na korzenie- ważne by były zdrowe, bez narośli i dobrze rozrośnięte. Zakupione krzewy umieszczamy w wodzie, lub natychmiast sadzimy. Nie wolno dopuścić do przesuszenia korzeni.

Rabata dla królowej

Na miejsce dla róż wybierzmy dość słoneczne, ale nie wietrzne stanowisko. Gleba lekka i żyzna gwarantuje wspaniały rozwój rośliny. Zanim posadzimy róże, należy przekopać rabatę. Najlepszą głębokością będzie około 30 cm. Następnie stanowisko nawozimy. Warto polecić specjalny nawóz, przeznaczony dla róż, który można kupić w sklepie ogrodniczym. Naturalnym nawozem, który można użyć w przypadku róż, jest przefermentowany obornik. Krzewy sadzimy w dość dużych odstępach, ułatwia to ich pielęgnację. Dla odmian niskich, optymalny odstęp będzie wynosił odległość o połowę większą, niż szerokość korony rośliny. Jeżeli nie sadzimy róż bezpośrednio po zakupie, przed umieszczeniem na rabacie korzenie zanurzamy na kilka godzin w wodzie i trzymamy je tam, aż do momentu posadzenia. Wodę warto wzbogacić środkiem grzybobójczym. Pierwszym krokiem przed sadzeniem, jest skrócenie korzeni oraz usunięcie tych uszkodzonych. Jeżeli sadzimy róże w sezonie jesiennym, nie obcinajmy pędów. Trzeba je przyciąć jedynie w przypadku sadzenia krzewów wiosną.


Sadzenie róż


czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Róże

Koniecznie zobacz: