Róże rabatowe piękno w ogrodzie

Róże rabatowe piękno w ogrodzie

Skomentuj artykuł

Róże to najpopularniejsze i jednocześnie jedne z najpiękniejszych kwiatów na świecie. Wielu ogrodników jest ich miłośnikami, dlatego też nie trudno spotkać tę roślinę, przechadzając się po ogrodach lub działkach. Wyróżniamy wiele tysięcy odmian róż. Dziś zajmijmy się najczęściej spotykanymi w przydomowych ogródkach kwiatowych, czyli różami rabatowymi, zwanymi także różami wielkokwiatowymi lub bukietowymi.

Róże rabatowe tworzą krzewy lub krzaczki, o maksymalnej wysokości do jednego metra lub nieznacznie wyże. Cenione jest przede wszystkim ze względu na jej obfite kwitnienia. Na jednym różanym pędzie, może pojawić się od kilku do kilkudziesięciu kwiatów, które wspaniale nadają się na bukiety, a także jako ozdoba wnętrza naszego mieszkania w wazonie. W zależności od odmiany, mogą mieć przeróżne kolory, z których najczęściej spotykane to czerwone, różowe, żółte, białe oraz pomarańczowe. Wybierając w sklepie ogrodniczym sadzonkę dla siebie, musimy zwracać uwagę na to, by roślina nie była zbyta stara, przesuszona i miała zdrowe korzenie. Pędy nie mogą być zdrętwiałe, a także nie powinny być ulistnione. Tylko młode i zdrowe okazy dadzą nam pewność, że się przyjmą, bez ryzyka ataku jakiejś choroby.

Uprawa róży rabatowej nie jest trudna. Przy wyborze stanowiska kierujemy się tym, by było to miejsce jasne, ale jednocześnie delikatnie osłonięte od bezpośredniego padania palących promieni słonecznych. Dobrze jest, aby krzewy nie były też narażone na działanie silnego wiatru, który mógłby połamać pędy obciążone kwiatami, a także zwiększa ryzyko występowania chorób grzybiczych. Podłoże dla róż bukietowych powinno być żyzne i lekko kwaśne lub prawie obojętne, przepuszczalne.

BIOPON do róż. Pobudza intensywny wzrost i przedłuża kwitnienie

BIOPON do róż. Pobudza intensywny wzrost i przedłuża kwitnienie

Jeżeli mamy już wybraną odmianę róży, zakupioną sadzonkę oraz wybrane stanowisko, możemy zabrać się do sadzenia. Najlepszym okresem do tej czynności jest jesień. Wykopujemy dołek, takiej wielkości, by bez problemu mieściła się cała bryła korzeniowa naszej róży. Jeżeli korzenie są zbyt suche, możemy zanurzyć je w wodzie, by odzyskały swą kondycję. Na dno dołka wsypujemy żyzną ziemię, następnie wsadzamy roślinę i zasypujemy. Robimy to tak, aby wszystkie korzenie były dobrze przysypane, a zgrubiałe miejsce szczepienia (które łatwo zauważyć) było około 1-3 centymetry pod ziemią. Następnie bardzo obficie podlewamy.

Róże rabatowe

Róże rabatowe

Od tej pory musimy o nasze krzewy dbać jak najlepiej, by mogły odwdzięczyć nam się obfitym i pięknym kwitnieniem. Podlewamy niezbyt często, ale za to dużymi ilościami wody, dostarczanymi bezpośrednio pod roślinę (lejemy na ziemię, nie po liściach lub kwiatach). Ważne jest również dokarmianie rośliny. Do tego celu możemy używać zwykłego nawozu dla roślin kwitnących lub specjalnych nawozów do róż, w dawkach oznaczonych na opakowaniu.

 

Róże rabatowe

Róże rabatowe

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Róże

Koniecznie zobacz: