Magnolie - królewskie kwiaty w każdym ogrodzie

Magnolie - królewskie kwiaty w każdym ogrodzie

7 komentarzy

Podziwiając te niezwykłe krzewy i drzewa, z pewnością nie znajdziemy słów zachwytu. Urzekają pięknem i uwodzą upojnym zapachem. Magnolie to iście królewskie rośliny, które możemy mieć także w swoim ogrodzie.


Wyrafinowane piękno w przydomowym ogródku

Magnolie to rośliny należące do rodziny magnoliowatych. Zaliczyć do niej możemy aż około 200 gatunków. W ogrodach są uprawiane ze względu na swe niesamowite walory ozdobne.

Magnolie uprawiane w naszym kraju, to zazwyczaj drzewka dorastające do wysokości  5 metrów. Oczywiście w naszych warunkach można wyhodować także okazy osiągające większe gabaryty, jednak do przydomowych ogródków bardziej nadają się niższe odmiany.

Piękna i wymagająca


Głównym walorem magnolii są jej piękne, urokliwe kwiaty. Chociaż mają prostą budowę, zachwycają rozmiarami oraz barwą. U poszczególnych gatunków magnolii kwiaty mogą być białe, przyjmować rozmaite odcienie różu, czy też nawet głęboki, czerwony kolor. Kwiaty magnolii pojawiają się już na przełomie kwietnia i maja. Drzewko obficie ukwiecone, a jeszcze bez liści, wygląda niesamowicie. Ponownie magnolia może nas uraczyć swym kwieciem także na jesień.

Wiele gatunków magnolii czuje się doskonale w naszym klimacie, mimo jego surowości. Jednak, by nie narażać dość wrażliwej rośliny na zbyt mocne podmuchy zimnego wiatru, na miejsce sadzenia warto wybrać zaciszny punkt ogrodu. Przede wszystkim jednak ważne jest odpowiednie nasłonecznienie. Magnolia bardzo lubi słońce.

Kolejnym wymaganiem jest odpowiednio żyzna, głęboka gleba. Roślinę sadzimy w ziemi wymieszanej z nawozem. Dobrze sprawdzi się tu obornik. Swoje zadanie spełni także torf ogrodowy, gdyż posiada on właściwości zakwaszające glebę, a taka ziemia sprzyja rozwojowi magnolii. W miarę upływu czasu warto dodatkowo nawozić naszą roślinę. Młode magnolie potrzebują także ochrony przed mrozem.

Niestety, krzewy magnolii są podatne na ataki szkodników, takich jak przędziorki oraz mszyce. Zapobiegniemy temu problemowi poprzez odpowiednie opryski.


Białe magnolie

Zapoznaj się z naszą ofertą na sadzonki roślin – KLIKNIJ TUTAJ

czytaj dalej...

7 komentarzy

 1. Dodał: izabel, Tytuł: magnolia;)

  podobno magnolia może nie kwitnac nawet i 4 lata trzeba je nawozić od czasu do czasu preparatami z potasem fosforem

 2. Dodał: joan0107, Tytuł: Magnolia ;)

  Ja też tak mam, już trzeci rok jest a w tym roku znów tylko liście wypuściła. Zastanawiam się czy miejsce jest dla niej odpowiednie, tam gdzie rośnie ziemia jest dość zbita i gliniasta raczej, może to powód

 3. Dodał: Monia, Tytuł: ;) magnolia

  ja tez mam biała już 3 lata i też jeszcze nie kwitnie-co robić

 4. Dodał: Teresa, Tytuł:

  Ja mam magnolie juz 3 lata i nie kwitnie mam ja wyzucic i kupic inna albo zrobic co ? .

 5. Dodał: iwona, Tytuł: jest urocza

  moze kto s wie kiedy powinna pierwszy raz zakwitnąć

 6. Dodał: waldemar.11.11.2011, Tytuł: orient jego znak

  magnolii nigdy dość,więc sadźmy je w ogrodach i na skwerach

 7. Dodał: Roksana., Tytuł: witam serdecznie

  PIĘKNE SĄ TE MAGNOLIE,SAMA MYŚLĘ NAD POSADZENIEM TAKIEGO DRZEWKA...

Dodaj swój komentarz

Zobacz także