Kwitnące krzewy do ogrodu

Kwitnące krzewy do ogrodu

1 komentarzy

Dla osób, które chcą mieć piękny i zadbany ogród, niewielkim nakładem czasu oraz sił, można z pewnością polecić kwitnące krzewy. Poza walorami ozdobnymi, mają one wiele innych zalet. Są łatwe w uprawie, a ich pielęgnacja nie jest czasochłonna. Posadzone w dobrym miejscu, mogą na nim rosnąć przez wiele lat, stanowiąc zachwycający widok. Do wyboru mamy krzewy o różnej porze kwitnienia,

Obsypane kwiatami

Forsycja to bardzo popularny, kwitnący krzew ogrodowy. Bardzo obficie kwitnie, co robi tym większe wrażenie, że dzieje się to zanim rozwiną się liście, wczesną wiosną. Kwiaty forsycji mają wspaniały złotożółty kolor. Jest to roślina bardzo łatwa w uprawie. Wymaga jedynie regularnego dostarczania wody i żyznej, dość lekkiej gleby. Forsycja będzie się najlepiej rozwijała, jeżeli wyściółkujemy glebę pod krzewem, a także zadbamy o coroczne przycięcie, kiedy roślina już przekwitnie. Krzew preferuje miejsca słoneczne i osłonięte od wiatru, bardzo dobrze nadaje się do sadzenia w miejskich ogródkach.

Kolejnym krzewem o bardzo efektownych kwiatach, jest pigwowiec. To krzew liściasty, dorastający do wysokości 1 metra. Oprócz pięknych kwiatów o wyrazistych barwach, pigwowiec rodzi też dekoracyjne owoce, z wyglądu przypominające małe jabłka. Pigwowiec kwitnie w maju oraz kwietniu. Jest nieco bardziej wymagający niż wspomniana wcześniej forsycja. Potrzebuje żyznej, wapiennej, spulchnionej gleby o umiarkowanej wilgotności. Nie lubi także wokół siebie chwastów, tak więc trzeba dbać o regularne pozbywanie się ich. Stanowisko uprawy pigwowca powinno być pełne słońca.


Pięknym, lecz jeszcze mało popularnym w naszym kraju krzewem kwitnącym, jest kalina japońska. Jej ozdobą są efektowne białe kwiaty, układające się w urokliwą kaskadę oraz czerwone owoce. Warto wziąć pod uwagę uprawę tej rośliny, ponieważ jest nieskomplikowana w pielęgnacji i nie ma zbyt wygórowanych wymagań. Obok urody, jest to kolejny bardzo ważny walor. Wystarczy odpowiednia ilość słońca, oraz dość żyzna gleba, a także dostateczna ilość wilgoci. Przed zimą, warto młode okazy kaliny zabezpieczyć słomą, przed dużym mrozem.

Kwitnące krzewy do ogrodu - jaśminowiec wonny

Kwitnące krzewy do ogrodu - jaśminowiec wonny

Bardzo często spotykany w naszych ogrodach jest jaśminowiec. Dzieje się tak z pewnością, ze względu na jego dekoracyjny wygląd, a także brak problemów z uprawą i pielęgnacją. Ciekawe walory wizualne daje zarówno sam krzew, który jest bardzo rozłożysty i mocno się rozrasta, jak i jego białe, delikatne i aromatyczne kwiaty. Jaśminowiec to idealny krzew dla początkujących ogrodników, oraz na miejsca o niezbyt żyznej glebie. Wystarczy mu nieco wilgoci oraz słońca. Jaśminowiec całkiem dobrze znosi minusowe temperatury, dlatego też nie ma potrzeby specjalnej ochrony przed zimą. W skład pielęgnacji jaśminowca wchodzi regularne przycinanie.


Kwiaty pigwowca


czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Floramis, Tytuł: Pigwowiec

    Teraz na północy kraju zaczynają kwitnąć pigwowce. Kwiaty widać z daleka w wielu ogrodach. Uwielbiam tę roślinę nie tylko ze względu na kwiaty. Jesienią ma zdrowe owoce

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: