Newsletter serwisuKrzewy ogrodowe

Ze względu na swoje liczne walory, krzewy ozdobne są wyjątkowo cenione i nie może ich zabraknąć w żadnym ogrodzie. Poza aspektami estetycznymi spełniają one wiele innych bardzo istotnych zadań m.in.:

- dzięki nim ogród zyskuje strukturę;
- wybrane gatunki krzewów, mogą stanowić naturalne ogrodzenie, zastępując np. siatkę;
- wyższe krzewy mogą zapewnić cieniste zakątki w upalne dni;
- stanowią znakomitą osłonę od sąsiadów, ruchliwych ulic, chroniąc ogród przed nadmiernym hałasem, wiatrem i kurzem;
- wykorzystanie ciernistych krzewów, zabezpieczy ogród przed nieproszonymi gośćmi.

   

Bogactwo gatunkowe sprawia, że krzewy ozdobne są uprawiane nie tylko w ogrodzie, ale również w parkach, zieleńcach, skwerach, pojemnikach, skrzyniach; znakomicie ozdobią każdy taras. Znajdziemy krzewy na każde stanowisko,  do każdego ogrodu, niezależnie czy mały-duży, słoneczny- zacieniony, na stanowisku suchym czy wilgotnym. Trzeba zaznaczyć, że większość krzewów nie ma wygórowanych oczekiwań w zakresie ich pielęgnacji, tak więc jak się już dobrze ukorzenią, nie ma z nimi żadnego problemu. 
   

Krzewy sprawdzą się w większości kompozycji, odnajdą się zarówno na rabatach jako tło dla innych roślin, jak również pojedynczo jako tzw. solitery. Idealne na żywopłot. Bardzo dokładnie pokryją zbocza, niezagospodarowane tereny. Mnogość form i pokrojów sprawia, że istnieje możliwość stworzenia ogrodu pełnego krzewów i zapewniam Państwa, że taki ogród na pewno nie będzie nudy, zachwyci paletą barw, formą oraz zapachem.
   

Oczywistym jest, iż nie jest możliwe posiadanie wszystkich gatunków krzewów w ogrodzie, tak więc nie można ulegać chwili i panować nad sobą podczas pobytu np. w centrum ogrodniczym. Każdy ogród ma ograniczoną powierzchnię, jak również określone warunki klimatyczno- glebowe. Te warunki wraz z otaczającym krajobrazem powinny być tymi kryteriami, według których będziemy dobierali odpowiednie rośliny. Oczywiście możemy wybrać, czy decydujemy się na krzewy liściaste, iglaste, zimozielone, kwitnące, niskie, wysokie a może warunkiem będzie pokrój, barwa kwiatów, jak również liści oraz zapach. Pod tym względem mamy spore możliwości doboru.
   

Biorąc pod uwagę krzewy o barwnych liściach nie sposób nie uwzględnić takich okazów jak dereń pagodowy- niesamowity, o pstrych liściach, znakomicie upiększy obrzeża zbiorników wodnych, czy wrzosowisko. Aby wydobyć jego wyjątkowość, trzeba zapewnić mu odpowiednio zaciszne warunki .  Pęcherznica kalinolistna w odmianach, nada barwnych akcentów, jak również sprawi, że luźny żywopłot z niej uformowany będzie bardzo wyjątkowy. Warto wymienić również inne gatunki tj.: klon jesionolistny ‘Flamingo’, perukowiec podolski ‘Royal Purple’, jałowiec łuskowaty ‘Blue Star’, berberys Thunberga ‘Coronita’, dereń ‘Gouchaultii’, forsycja pośrednia ‘Golden Times’. Z krzewów kwitnących warto wymienić hortensję ogrodową, ketmię syryjską, migdałka, krzewuszkę cudowną, forsycję, różaneczniki, azalie, pięciorniki. Do krzewów dobrze radzących sobie na stanowiskach zacienionych zaliczymy aukubę japońską, gaulterię rozesłaną, cis pośredni ‘Hicksii’, skimmię japońską, kalmię szerokolistną, wawrzynek wilcze łyko, mahonię pospolitą. Jeżeli mamy spore powierzchnie, warto wykorzystać krzewy, które znakomicie sprawdzą się jako naturalne kobierce. W tej roli odnajdzie się m.in. trzmielina Fortune’a, irga Dammera, dereń kanadyjski, jałowiec płożący ‘Wiltonii’, róże okrywowe. Chcąc uzyskać ogród przepełniony wyrazistymi zapachami zwróćmy uwagę na pachnące i przepięknie wyglądające kwiatostany budlei Dawida. Ta niewymagająca roślina, zwana motylim krzewem sprawi, że ogród nabierze nowego klimatu. Nie można zapomnieć również o różach wielkokwiatowych, piwoniach krzewiastych, lilaku Meyera, złotokapie, różanecznikach, azaliach, laurowiśni wschodniej. Na suchych stanowiskach o piaszczystym podłożu, odnajdą się berberysy, dereń jadalny, oliwnik srebrzysty, tamaryszek, ligustr, dziurawiec, karagana syberyjska, lawenda. Wilgotne podłoża stanowią znakomite siedlisko dla trzmieliny japońskiej, hortensji ogrodowych, śnieguliczki, tawuły ‘Van Houttei’, pigwowca pośredniego, kaliny koralowej. Jeżeli chodzi o krzewy, które sprawdzą się w roli żywopłotu należy wymienić ligustr, tawuły, żylistka, forsycję, berberysa, bukszpan, śnieguliczkę, mahonię pospolitą.
   

Przy zakupie roślin szczególną uwagę zwracajmy na zdrowotność korzeni, jak i całej rośliny. Jej nadziemna część powinna być dobrze rozwinięta, bez oznak chorobowych, natomiast korzenie po wyciągnięciu z pojemnika nie powinny wielokrotnie otaczać wnętrza pojemnika. Istnieje możliwość zakupu roślin:

-  w pojemnikach;
- z odsłoniętymi korzeniami- dostępne wiosną i jesienią. Nie wolno narażać je na działanie minusowej temperatury;
- z bryłą korzeniową, która powinna być zabezpieczona plastikową siatką, albo jutą.
   

Krzewy powinno sadzić się wiosną albo jesienią, choć wiadomo, że dzięki uprawie w pojemnikach możliwe jest to praktycznie przez cały rok. Wiosna i jesień to czas, kiedy panuje umiarkowana temperatura, jest sporo opadów, jak również rośliny są w stanie małej aktywności na płaszczyźnie wzrostu w przeciwieństwie do aktywności korzeni. Te czynniki sprawiają, że sadzenie roślin w tym czasie przynosi najlepsze efekty. Wiosna i jesień to okres kiedy sadzi się przede wszystkim krzewy o nagich korzeniach, bądź z bryłą korzeniową.
   

Przed posadzeniem rośliny należy przygotować podłoże, a więc odchwaścić, użyźnić. Dołek powinien być co najmniej dwa razy większy od bryły korzeniowej. Pamiętajmy, że wierzchnią warstwę odrzucamy na bok, ponieważ jest ona żyźniejsza od głębszych warstw podłoża. Krzewy przed posadzeniem należy obficie zaopatrzyć w wodę. Najlepszym sposobem będzie zatopienie bryły korzeniowej w wiadrze na tak długo, aż przestaną pojawiać się bąbelki powietrza. Po umieszczeniu krzewu podlewamy, udeptujemy i staramy się utworzyć wgłębienie wokół rośliny po to, aby woda nie spływała, tylko rzeczywiście została dostarczona roślinie. W zasadzie głębokość sadzenia powinna być zgodna z głębokością na jaką były posadzone w szkółce.  W razie konieczności można palikować większe okazy póki nie zdołają się utwierdzić do podłoża .
   

Pielęgnacja krzewów w przeciwieństwie do uprawy innych mieszkańców ogrodu nie jest trudna, a tym bardziej pracochłonna. Zabiegi pielęgnacyjne sprowadzają się do następujących czynności:

- cięcie;
- ściółkowanie;
- odchwaszczanie;
- podlewanie;
- nawożenie;
- ochrona;
- zabezpieczenie krzewów na zimę.

Zabieg cięcia należy do podstawowych i najbardziej kluczowych zabiegów pielęgnacyjnych. Jest niezbędne, aby nadać roślinie zwartego i harmonijnego pokroju. Poza tym gatunki kwitnące będą obficiej kwitnąć i owocować. Cięcie pozwala również panować nad wielkością danego krzewu. Cięcie wydaje się dość skomplikowaną czynnością, aczkolwiek jeśli poznamy kilka podstawowych zasad wówczas zrozumiemy, że jest to błędne myślenie i każdy da sobie radę. Pierwsze przycięcie wykonuje się zaraz po posadzeniu i przede wszystkim dotyczy krzewów liściastych sadzonych wiosną. Krzewy sadzone jesienią tniemy wczesną wiosną. Należy pamiętać, że cięcie jest uzależnione od okresu kwitnienia. Kwitnące na tegorocznych pędach tniemy wiosną na tzw. jeża. Późnym latem przycinamy krzewy kwitnące wczesną wiosną u których pąki kwiatowe tworzą się w roku poprzedzającym kwitnienie. Krzewy liściaste zimozielone w zasadzie nie wymagają cięcia, pomijając regulujące i odmładzające zabiegi, przeprowadzane co kilka lat. Cięcie iglaków sprowadza się jedynie do regulacji i usunięcia suchych oraz naruszających harmonijny pokrój pędów. Najczęściej wykonujemy je wczesną wiosną oraz późnym latem. Jeżeli chodzi o krzewy sadzone jako żywopłoty, to tniemy je zaraz po posadzeniu na wysokość około 20 cm. Następnie każdego roku tniemy wczesną wiosną zostawiając do 30 cm nowych przyrostów. Gdy żywopłot osiągnie oczekiwaną wysokość wówczas zostawiamy do 3 cm nowych przyrostów. W zasadzie cięcia po posadzeniu nie wymagają krzewy iglaste, które tniemy dopiero jak osiągną wymagane rozmiary. Może pojawić się konieczność wcześniejszego cięcia mającego na celu zagęszczenie krzewu. Tniemy je dwa razy do roku na przełomie marca i kwietnia zanim pojawią się nowe przyrosty. W razie konieczności zabieg powtarzamy w okresie letnim.
   

Ściółkowanie podłoża wokół krzewu pełni funkcje estetyczne, ułatwia pielęgnacje oraz sprzyja prawidłowemu wzrostowi (ogranicza parowanie, chroni korzenie przed silnym mrozem, kora użyźnia glebę i wpływa na jej kwasowość). Do ściółkowania możemy wykorzystać korę, wióry, jak również kamienie.  Aby ściółkowanie było skuteczne w walce z chwastami, jego warstwa winna wynosić ponad 5 cm grubości. Pojawiające się pojedyncze chwasty trzeba na bieżąco usuwać.
   

Krzewy do prawidłowego rozwoju potrzebują również uzupełniania w składniki pokarmowe. Do nazwożenia stosujemy nawozy mineralne, organiczne, jak również niezawodny kompost. Wiosną przede wszystkim stosujemy nawozy azotowe a jesienią fosforowe i potasowe, mające wpływ na ograniczenie podatności roślin na przemarzanie.
 

Z nawożeniem nie ma co przesadzać. Chodzi głównie o chemiczne nawozy, które stosujemy według zaleceń, ale analizując również zasobność w składniki pokarmowe podłoża, gdyż często dawki podawane na etykietach mogą być za wysokie. Pod tym względem należy być ostrożnym. 
   

Niektóre krzewy wymagają okrycia na okres zimy. Jedne wystarczy zabezpieczyć poprzez kopczykowanie a więc obsypanie roślin kompostem, torfem, wiórami. Inne znowu potrzebują dokładniejszego okrycia stroiszem iglastym, workiem lnianym, czy też  jutą.


Oceń artykuł:
przetwarzam....
5.00 / 5 razy ocenianyKomentarze do tego artykułu:


Tytuł:
Komentarz:
Imię:

Jaka to roślina

Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Moje ulubione cebulowe kwiaty wiosenne to:

Krokusy

Szafirki

Tulipany

Hiacynty

Narcyzy

Zobacz wyniki

Kontakt z redakcją serwisu


Copyright © 2005 - 2015 SwiatKwiatow.pl

Zapisz się do naszego bezpłatnego biuletynu.

A będziesz otrzymywał informacje o uprawie roślin i kwiatów oraz pielęgnacji ogrodu. Kwiaty to Nasza pasja, którą chętnie się z tobą podzielimy.

Twój email::

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. [zamknij]