Krzewy ogrodowe

Krzewy ogrodowe

Skomentuj artykuł

Jeżeli mamy spore powierzchnie, warto wykorzystać krzewy, które znakomicie sprawdzą się jako naturalne kobierce. W tej roli odnajdzie się m.in. trzmielina Fortune’a, irga Dammera, dereń kanadyjski, jałowiec płożący ‘Wiltonii’, róże okrywowe. Chcąc uzyskać ogród przepełniony wyrazistymi zapachami zwróćmy uwagę na pachnące i przepięknie wyglądające kwiatostany budlei Dawida. Ta niewymagająca roślina, zwana motylim krzewem sprawi, że ogród nabierze nowego klimatu. Nie można zapomnieć również o różach wielkokwiatowych, piwoniach krzewiastych, lilaku Meyera, złotokapie, różanecznikach, azaliach, laurowiśni wschodniej. Na suchych stanowiskach o piaszczystym podłożu, odnajdą się berberysy, dereń jadalny, oliwnik srebrzysty, tamaryszek, ligustr, dziurawiec, karagana syberyjska, lawenda. Wilgotne podłoża stanowią znakomite siedlisko dla trzmieliny japońskiej, hortensji ogrodowych, śnieguliczki, tawuły ‘Van Houttei’, pigwowca pośredniego, kaliny koralowej. Jeżeli chodzi o krzewy, które sprawdzą się w roli żywopłotu należy wymienić ligustr, tawuły, żylistka, forsycję, berberysa, bukszpan, śnieguliczkę, mahonię pospolitą.
   

Przy zakupie roślin szczególną uwagę zwracajmy na zdrowotność korzeni, jak i całej rośliny. Jej nadziemna część powinna być dobrze rozwinięta, bez oznak chorobowych, natomiast korzenie po wyciągnięciu z pojemnika nie powinny wielokrotnie otaczać wnętrza pojemnika. Istnieje możliwość zakupu roślin:

-  w pojemnikach;
- z odsłoniętymi korzeniami- dostępne wiosną i jesienią. Nie wolno narażać je na działanie minusowej temperatury;
- z bryłą korzeniową, która powinna być zabezpieczona plastikową siatką, albo jutą.
   

Krzewy powinno sadzić się wiosną albo jesienią, choć wiadomo, że dzięki uprawie w pojemnikach możliwe jest to praktycznie przez cały rok. Wiosna i jesień to czas, kiedy panuje umiarkowana temperatura, jest sporo opadów, jak również rośliny są w stanie małej aktywności na płaszczyźnie wzrostu w przeciwieństwie do aktywności korzeni. Te czynniki sprawiają, że sadzenie roślin w tym czasie przynosi najlepsze efekty. Wiosna i jesień to okres kiedy sadzi się przede wszystkim krzewy o nagich korzeniach, bądź z bryłą korzeniową.
   

Przed posadzeniem rośliny należy przygotować podłoże, a więc odchwaścić, użyźnić. Dołek powinien być co najmniej dwa razy większy od bryły korzeniowej. Pamiętajmy, że wierzchnią warstwę odrzucamy na bok, ponieważ jest ona żyźniejsza od głębszych warstw podłoża. Krzewy przed posadzeniem należy obficie zaopatrzyć w wodę. Najlepszym sposobem będzie zatopienie bryły korzeniowej w wiadrze na tak długo, aż przestaną pojawiać się bąbelki powietrza. Po umieszczeniu krzewu podlewamy, udeptujemy i staramy się utworzyć wgłębienie wokół rośliny po to, aby woda nie spływała, tylko rzeczywiście została dostarczona roślinie. W zasadzie głębokość sadzenia powinna być zgodna z głębokością na jaką były posadzone w szkółce.  W razie konieczności można palikować większe okazy póki nie zdołają się utwierdzić do podłoża .
   

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: