Pnącza na mur

Pnącza na mur

3 komentarzy

Pnącza są roślinami, które można spotkać „wspinające się” w różnych miejscach. Niezwykle ozdobnie wyglądają pnącza porastające ściany budynków oraz różnego rodzaju inne mury. Wiosną oraz latem ozdabiają zielonymi liśćmi, a także nierzadko kwiatami. Jesienią natomiast cieszą oko czerwonymi, brązowymi lub żółtymi, jesiennymi listkami. Stare budynki, których całe ściany porośnięte są pnączami, robią ogromne wrażenie na wszystkich przechodzących obok.

Pnącza porastające budynki, oprócz oczywistej funkcji ozdobnej, mają też wiele innych zalet. Przede wszystkim pomagają w lepszej izolacji. Zimą ocieplają dom, natomiast latem chronią przed nadmiernym nagrzewaniem się murów. Ponadto pochłaniają kurz z otoczenia, co jest niezwykle pożyteczne z punktu widzenia człowieka.

Gatunki które doskonale nadają się do uprawy na murach i ścianach:

Bluszcz – jedna z najbardziej popularnych roślin, spotykana w takich miejscach. Jego główną ozdobą jest zieleń liści, które ozdabiają roślinę przez cały rok. Do murów przywierają, trzymając się małymi korzonkami przybyszowymi. Kwiaty niepozorne, w kolorze żółto - zielonym. Nie jest trudny w uprawie. Stanowisko powinno być ocienione, dwa razy w miesiącu, w okresie bujnego wzrostu, dokarmiamy nawozem wieloskładnikowym.

Milin amerykański – przepiękna roślina, o zielonych liściach oraz niezwykle ozdobnych, dość dużych, trąbkowych kwiatach, w kolorze czerwono – pomarańczowym, żółtym, czerwonym lub pomarańczowym.  Miejsce uprawy powinno być słoneczne, o glebie żyznej, próchniczej. Do murów przyczepia się podobnie jak bluszcz, drobnymi korzeniami czepnymi.

Winobluszcz trójklapowy – wspaniała roślina do sadzenia przy murach. Niezwykle ozdobna zieleń liści, ułożonych dachówkowato, wyglądają przepięknie na wielu budynkach. Jesienią liście zmieniają kolor na czerwony, pomarańczowy lub żółty i stają się jeszcze bardziej dekoracyjne. Bez problemów może wspinać się po absolutnie każdej powierzchni, dzięki specjalnym przylgom. Jest bardzo łatwy w uprawie. Wystarczy mu niezbyt ciężka gleba. Stanowisko może być zarówno słoneczne, jak i zacienione.

 

Pnącza na mur

Pnącza na mur

Przywarka – długie pnącze, które dzięki swoim korzeniom powietrznym, również może wspinać się po murach. Liście zielone i sercowate. Latem pojawiają się grona z białymi kwiatami. Wiosną wysadzamy w miejscu z wilgotną i kwaśną glebą. Najlepiej czuje się i kwitnie na stanowisku słonecznym, ale duża ilość słońca nie jest konieczna do jej prawidłowej uprawy.

Pnącza na mur

Pnącza na mur

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: Wiola, Tytuł: Różowe kwiaty

    A jak nazywa się ta roślina na zdjęciu różowa co rośnie na szarym murze? (drugie zdjęcie) Proszę o odpowiedź :)

  2. Dodał: Halna, Tytuł: Pnacze na stanowisko cieniste

    Z kwitnacymi będzie problem na takim stanowisku,ale świetnie nadaje się bluszcz irlandzki,jest zimozielony i ozdobny z liści.

  3. Dodał: IRENA, Tytuł: CHCE KUPIC

    prosze o poradę-moj balkon jest prawie pozbawiony słonca-od północnego zachodu. JAKIE SZYBKOROSNĄCE I WIELOLETNIE PNACZA MOGŁYBY TU ROSNĄC I KWITNĄC.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: