Powojniki najciekawsze odmiany

Powojniki najciekawsze odmiany

Skomentuj artykuł

Powojniki to coraz bardziej popularne w ostatnim czasie pnącza w naszych ogrodach. Może być stosowany jako roślina okrywowa do starych pni, pergoli, na altany ogrodowe oraz każde inne miejsce, gdzie potrzebujemy pnącza do zakrycia czegoś. Późnym latem lub jesienią pokrywa się ogromną ilością kwiatów, których kształt i kolor zależy od odmiany jaką uprawiamy. Poniżej przedstawione będą w skrócie najważniejsze z nich.

Powojniki tanguckie osiągają ponad dwa metry długości. Kwiaty mają kolor żółty i dzwonkowaty kształt, pojawiają się w miesiącach na przełomie lata i jesieni. Po przekwitnięciu zmieniają się w puszyste kwiatostany. Wspaniale nadają się jako roślina okrywowa. Najlepiej rosną w słonecznych miejscach, na żyznej glebie. Wiosną przycinamy zeszłoroczne pędy, by wyrosły nowe.

Powojniki wielkokwiatowe wcześnie kwitnące to najpiękniejszy rodzaj tych pnączy. Osiągają wysokość podobną jak poprzednia odmiana, jednak ich kwiaty są znacznie większe, nawet ponad 20 cm średnicy. Okres kwitnienia to wczesne lato. Do prawidłowej uprawy wymagają żyznej gleby oraz częstej pielęgnacji, gdyż podatne są na choroby powojników.

 

 

Powojniki wielkokwiatowe późno kwitnąceodmianą, której kwiaty są kilka centymetrów mniejsze, niż u powojników wcześnie kwitnących, jednak są bardziej liczne. Pojawiają się w połowie lata i pozostają na roślinie nawet przez pięć – sześć tygodni. Przy odpowiedniej pielęgnacji, mogą zakwitnąć ponownie jesienią. Sadzimy w miejscach słonecznych oraz przewiewnych, często podlewamy, a wiosną przycinamy pędy na wysokości około 30 cm.

Powojniki kwieciste są odmianą wywodzącą się z Azji. Odmiana ta jest wieloletnia i osiąga nawet trzy metry długości. Kwiaty są bardzo dekoracyjne i duże, nawet do 20 cm średnicy. Pojawiają sięna przełomie wiosny i lata. Powojniki kwieciste wytrzymują w naszym klimacie nawet kilkunastostopniowe mrozy.

 

Powojniki najciekawsze odmiany

Powojniki najciekawsze odmiany

Powojniki całolistne nie są pnączami, a kwiaty nie są już takie okazałe. Mają niebieski kolor i najwyżej kilka centymetrów średnicy. Dorasta do ponad pół metra wysokości. Najodpowiedniejszym miejscem do uprawy tej rośliny jest stanowisko słoneczne lub półsłoneczne, o żyznej, próchniczej glebie. Wymaga podparcia, a późną jesienią przycinamy pędy na około 45 cm.

Powojniki bylinowe to najczęściej spotykana odmiana na rabatach kwiatowych. Nie pnie się po podporach, lecz wspiera na nich. Osiągają ponad metr długości. Kwiaty nieduże, pojawiają się na przełomie lata i jesieni. Po zimie należy wyciąć całą nadziemną część rośliny, która w zimie przymarza.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: