Wieloletnie i szybko rosnące pnącza na balkon

Wieloletnie i szybko rosnące pnącza na balkon

4 komentarzy

Pnącza to bardzo szybko rosnące a jednocześnie niezwykle dekoracyjne rośliny uprawiane w pojemnikach i na balkonie. Uprawiane są gatunki, które w przeciągu jednego roku potrafią urosnąć nawet 5-8 metrów. Niektóre z nich pięknie kwitną inne chronią nas przed wiatrem i intensywnym słońcem. Warto poświęcić chwilę i zapoznać się z zasadami uprawy i pielęgnacji tych niezwykłych roślin.

Rośliny pnące dzięki szybkiemu wzrostami bardzo dobrze nadają się do tworzenia zielonych ścian chroniących nas przed nadmiarem słońca, intensywnym wiatrem czy wścibskimi oczami sąsiadów. Rozrastając się tworzą zielony zakątek, który staje się naszym azylem. W naszych warunkach szybko rosnące pnącza występują zarówno w postaci wieloletnich roślin jak również roślin jednorocznych.
 

Z roślin jednorocznych na szczególną uwagę zasługują wszelkiego rodzaju wilce, powojniki, powoje i groszki. Wilce charakteryzują się dość szybkim przyrostem i dużymi różnokolorowymi kwiatami. Osiągają wysokość do 3,5 metra i od lipca do późnej jesieni obsypane są setkami kwiatów. Groszki i powoje jednoroczne osiągają mniejsze rozmiary ale ich kwiaty zazwyczaj maja bardziej finezyjne kształty. Niektóre groszki wydzielają piękny zapach dodając uroku miejscom uprawy. Ciekawą pozycją jest kobea pnąca. Kwiaty tej rośliny są niezwykle zjawiskowe a dodatkowo roślina posiada piękne intensywnie zielone liście. Wszystkie szybko rosnące pnącza jednoroczne na balkon uprawnie są z nasion. Rośliny nadają się do obsadzania balkonów, barierek, siatek, pergoli, altan ogrodowych oraz wszelkiego rodzaju ścian.

Szczególnie ciekawe odmiany to wilec purpurowy zwany niebiańskim pnączem, wilec pierzasty, powój pnący Arlekin, powój trójbarwny, groszek o kwiatach pstrych i groszek pachnący czerwony.

Pnącza na balkonie

Do grupy wieloletnich pnączy uprawianych w pojemnikach zaliczamy takie rośliny jak wiciokrzew, winorośl, bluszcz, winobluszcz oraz wszelkiego rodzaju powojniki. Rośliny charakteryzują się ciekawymi liśćmi (np. czerwone liście winobluszczu, oryginalne liście wiciokrzewów) oraz niezwykłymi, czasem osiągającymi olbrzymie rozmiary kwiatami. Na wyróżnienie zasługują tu powojniki zwane clematisami. Ich kwiaty przybierają przeróżne kształty, kolory i wielkości, czyniąc te rośliny niezwykle dekoracyjnymi. Uprawiając wieloletnie pnącza musimy zapewnić im dogodniejsze warunki niż w przypadku roślin jednorocznych. Rośliny te przybierają bardzo często olbrzymie rozmiary i są niestety bardziej kłopotliwe w uprawie.

 

Wieloletnie i szybko rosnące pnącza na balkon - wilec purpurowy

 

Wieloletnie i szybko rosnące pnącza na balkon - wilec purpurowy

Uprawa i pielęgnacja

Uprawiając rośliny na balkonie powinniśmy zapewnić im optymalne warunki wzrostu. Bardzo ważny jest odpowiedni dobór pojemnika, w którym uprawiamy nasze pnącza. Rośliny wieloletnie lepiej jest uprawiać w dużych drewnianych lub kamiennych naczyniach. Rośliny jednoroczne można uprawiać w plastikowych donicach lub skrzynkach balkonowych. Ważne jest aby wszystkie naczynia miały odpowiedni drenaż  oraz otwory do odpływu nadmiaru wody. Rośliny pnące potrzebują miejsca a w zasadzie podpór, po  których mogą się wspinać. Najprostszym i zarazem najtańszym sposobem jest zamatowanie lin i haków po których mogą pnąc ku górze. Innym sposobem jest zamatowanie drewnianych kratownic. Rozwiązanie to jest polecane szczególnie w miejscach o dość silnym wietrze. W miarę wzrostu nasze rośliny (szczególnie te wieloletnie) osiągają olbrzymie rozmiary. Musimy je wówczas systematycznie  przycinać (najodpowiedniejszym okresem jest wczesna wiosna). Zabieg ten sprawi że pnącza bardziej się rozkrzewią i będą intensywnie kwitnąć. Dodatkowo przycięta roślina potrzebuje mniej wody i mniej obciążają balkon, na którym są uprawiane.

Podlewanie i nawożenie

Wieloletnie i jednocześnie szybko rosnące pnącza wymagają intensywnego podlewania i nawożenia. W przypadku roślin wieloletnich osiągających pokaźne rozmiary zalecane jest zainstalowanie systemu nawadniającego. Innym sposobem jest zastosowanie pojemników z podwójnym dnem, przeznaczonym na wodę lub stosowanie hydrożelu. Okres od wiosny do końca sierpnia to czas nawożenia. Rośliny nawozimy nawozami do roślin kwitnących lub specjalnie dostosowanym do potrzeb pnączy nawozem do powojników.
Zapoznaj się z naszą ofertą na nasiona pnączy – KLIKNIJ TUTAJ

czytaj dalej...

4 komentarzy

  1. Dodał: U, Tytuł: Zamatowanie?

    Co oznacza słowo "zamatowanie"? Chyba nie "zamątowanie", bo takiego słowa w języku polskim nie ma...

  2. Dodał: bozena, Tytuł: pnacza na balkon

    mam na balkonie bluszcz pieciolistny od strony wschodniej i kazdego roku pieknie sie zieleni bez specjalnej troski z mojej strony w okrywaniu go zima .jedynie latem trzeba go systematycznie podlewac.

  3. Dodał: goja, Tytuł: zimowanie pnączy

    czy pnącza w donicach mogą zostać na zimę na balkonie?

  4. Dodał: irena, Tytuł: pnącza na balkon

    Artykuł podoba mi się ,brakuje mi krótkiej informacji jakie rośliny na balkon o wystawie wschodniej, południowej i zachodniej. wiem tyle ,ze te rośliny gorzej rosną posadzone niewłaściwie.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: