Murowana donica ogrodowa

Murowana donica ogrodowa

2 komentarzy

Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych donic ogrodowych, są donice murowane. Są one zbudowanymi na stałe pojemnikami, a właściwie miejscami, gdzie można posadzić rośliny ozdobne. Obecnie murowane donice są modne ze względu na swój geometryczny, nowoczesny kształt. Podkreśla on stylistykę całego wejścia do domu. Takie rozwiązanie jest także bardzo praktyczne, ponieważ uprawa roślin w takich pojemnikach jest o wiele mniej czasochłonna i problematyczna niż, w przypadku krzewów, czy iglaków sadzonych w zwykłych doniczkach. Te drugie trzeba, bowiem co roku na jesień chować a na wiosnę znów wystawiać przed dom. Tradycyjne doniczki bardzo często ulegają zniszczeniu na skutek niskiej temperatury i opadów. Wszystkich tych wad pozbawione są donice murowane.

Efektowne wejście.

Miejsce przy wejściu do domu musi być starannie zaprojektowane i dokładnie przemyślane. Tworzy ono przecież pierwsze wrażenie o całym budynku. Dla podkreślenia niezwykłości i oryginalności tego miejsca można wykonać tu ciekawe schody, niebanalne oświetlenie, czy nawet okazałe kolumny. Oczywiście ważną rolę grają także rośliny, które są niejako uzupełnieniem całej stylizacji. Tutaj warto przemyśleć zaprojektowanie powiązanych stylistycznie z architekturą, miejsc do zasadzenia roślin. Pojemniki murowane będą pięknie wyglądały, ale także ułatwią dbanie o reprezentacyjne wejście do domu. Już nigdy nie zastaniemy widoku powywracanych doniczek lub skrzynek po burzy czy  gwałtownej wichurze. Duże murowane donice to także spora ilość podłoża, które tak łatwo nie wysycha, więc roślinom nie grozi brak wilgoci, nawet podczas naszej dłuższej nieobecności. Głęboka warstwa gleby jest w stanie dostarczyć spore ilości niezbędnych rozwijającym się roślinom składników pokarmowych.

Budujemy murowane pojemniki.


Zanim przystąpimy do planowania, jakie gatunki roślin całorocznych i sezonowych zagoszczą w naszych donicach, dowiedzmy się czegoś o ich budowaniu. Do dyspozycji mamy wiele różnych materiałów, które bardzo ładnie wyglądają i są trwałe a także praktyczne. Biorąc pod uwagę osobiste upodobania, można wybrać kamień, cegłę a nawet beton. Pojemnik może także powstać z drewna. Zewnętrzne ścianki możemy dowolnie ozdobić, np. tynkiem strukturalnym albo płytkami. Ważne by donice stanowiły całość stylistyczną z resztą kompozycji, min. domem i tarasem.
Murowane donice ogrodowe

Murowane donice ogrodowe

 

Murowane donice ogrodowe

Murowane donice ogrodowe

 

Murowane donice ogrodowe

Murowane donice ogrodowe

Ozdoby ogrodowe

 

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Ala, Tytuł: Pomysły

    Doskonałe pomysły na fajne doniczki. Ja zawsze kupowałam gotowe donice - z wygody, ale też dlatego, że były po prostu piękne. Myślę jednak nad tym, aby zrobić jakąś do domu własnym sumptem. :-)

  2. Dodał: Małorzata, Tytuł: Murowane donice ogrodowe

    Myślałam , że dowiem się tutaj czegoś na temat jak i z czego wykonać takie donice ogrodowe jak np. donica łabędź a tu tylko jakie można donice w ogrodzie zastosować :(

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: