Schody do ogrodu

Schody do ogrodu

Skomentuj artykuł

Schody prowadzące z domu do ogrodu są nie tylko elementem funkcjonalnym, ale także mogą stanowić ozdobę. By tak faktycznie było, muszą być dopasowane stylistycznie do otoczenia i domu. Warto poznać pewne zasady, które pozwolą nam stworzyć harmonijną kompozycję, która doda klasy naszemu domowi.


Schody w dużym i małym ogrodzie.

Wybierając materiał na schody, kierujemy się oczywiście nie tylko względami wizualnymi. Liczy się także bezpieczeństwo i praktyczność. Najważniejszą sprawą jest to, by schody nie były nigdy śliskie. Materiał powinien być także odporny na mróz. Dopiero w następnej kolejności decydujemy o kolorze, który ma pasować do elewacji domu, podmurówki, czy elementów ogrodzenia. Sama konstrukcja będzie zależała między innymi od wielkości ogrodu oraz naszych osobistych preferencji. Parametry poszczególnych części schodów są określone w przepisach.

W dużym ogrodzie z reguły powstanie konstrukcja podkreślająca otwartą przestrzeń. Kiedy stopni ma być wiele, bo tego wymaga ukształtowanie terenu, najlepiej zdecydować się na podzielenie schodów, poprzez wprowadzenie kilku powierzchni płaskich pomiędzy stopniami. Tak zwane spoczniki bardzo dobrze się sprawdzają w przypadku długich, wielostopniowych schodów. Jeżeli chodzi o materiał, to na dużej powierzchni bardzo elegancko będą się prezentowały płyty kamienne z piaskowca, a także ciosy granitowe. Takie schody wyglądają naturalnie i klasycznie. W niewielkim ogrodzie możemy sobie pozwolić na połączenie materiałów, takich jak drewno i kamień, czy granit i bazalt. Takie połączenie pozwoli stworzyć kompozycję idealnie pasującą do reszty elementów otoczenia. Każdy element drewniany, na przykład belki, z których powstaną krawędzie, muszą mieć specjalne, dość głębokie żłobienia. Oczywiście deski i bale trzeba najpierw zaimpregnować. Można to zrobić za pomocą specjalnych środków do kupienia w sklepach z artykułami drzewnymi.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także