Mostek ogrodowy

Mostek ogrodowy

Skomentuj artykuł

W celu upiększenia naszych ogrodów sięgamy po przepiękne, oryginalne i często egzotyczne rośliny. Jednak nie tylko kwiatami możemy sprawić, by nasza działka stała się atrakcyjniejsza. Zadbać trzeba również o infrastrukturę oraz zabudowanie naszego ogrodu, w skład których wchodzą między innymi altany, pergole, płotki wraz z furtkami, ścieżki itd. Jedną z ciekawszych konstrukcji są mostki ogrodowe, które jak się okazuje, nie muszą zawsze towarzyszyć oczkom wodnym, czy strumykom.

Przede wszystkim decydując się na mostek ogrodowy do naszego zielonego zakątka, a także wybierając jego rodzaj, musimy pamiętać o podstawowych zasadach. Po pierwsze musi on pasować do istniejącej już zabudowy na naszej działce. Po drugie jego konstrukcja musi być wpasowana w wystrój ogrodu i roślin, nie możemy na przykład wstawić drewnianej kładki stylizowanej na ogród wiejski, do ogrodu nowoczesnego i odwrotnie. Ponadto wybór odpowiedniej budowli często uzależniony jest ilością dostępnego miejsca oraz warunków, jakie panują na naszym terenie. Musimy pamiętać, że mostek musi być stabilny i bezpieczny dla użytkowników. Ze względu na użyte materiały, mamy do wyboru trzy podstawowe typy budowli: drewnianą, konstrukcję metalową i drewnianymi elementami oraz z kamienia.

 

 

Mostki drewniane są najczęściej spotykane w naszych ogrodach. Ich główną zaletą jest to, że pasuje praktycznie do każdego wystroju, wystarczy tylko go odpowiednio zaprojektować. Ponadto samo budowanie nie jest trudne. Zaczynamy od wmurowania czterech słupków w ziemię, na głębokość około 40 centymetrów. Będą one podtrzymywały całą konstrukcję. Pamiętajmy również, aby fundament nie miał bezpośredniej styczności z wodą. między tymi słupkami będzie umieszczone przęsło. Mamy tutaj do wyboru, albo będą to dwie proste belki, do których przybijamy deski, po których będziemy chodzili lub możemy zrobić coś na kształt mostu zwisającego, czyli deski będą umieszczone na bardzo grubych linach lub łańcuchach. Bardzo ważną rzeczą jest, aby pomalować wszystkie drewniane elementy specjalną farbą, zabezpieczającą je przed wilgocią.

Mastek ogrodowy

Mostki ogrodowe

Kolejnym spotykanym rodzajem mostków ogrodowych, są konstrukcje o metalowym stelażu i tylko niektórymi drewnianymi elementami. Dzięki zastosowaniu części zrobionych z metalu, możemy zaprojektować bardziej dowolne kształty, niż jest to w przypadku konstrukcji całkowicie drewnianych. Bardzo ładnie wyglądają mostki wygięte w łuk, które przy zastosowaniu tych materiałów możemy spokojnie stworzyć. Budowa takiej konstrukcji jest podobna do tej drewnianej, z tą różnicą natomiast, że deski, po których chodzimy, a często także barierki, przyczepione są do metalowego rusztowania. W tym przypadku również musimy zabezpieczyć poszczególne elementy od wilgoci oraz rdzy, poprzez odpowiednie pomalowanie.

 

Mostek ogrodowy

Mostek ogrodowy

Mostki ogrodowe wykonane z samego metalu są bardzo rzadko spotykane i przeważnie sami ich nie wykonujemy, tylko kupujemy w zależności od rozmiaru, w częściach lub w całości. Konstrukcje metalowe mogą wyróżniać się bardzo zdobniczymi wykończeniami, jednak narażone są na działanie rdzy.

 

Mostek ogrodowy

Mostek ogrodowy

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: