Klomb w ogrodzie

Klomb w ogrodzie

Skomentuj artykuł

Klomby to rozwiązanie dla wszystkich osób, które mają niewielkie działki, a jednocześnie chciałyby mieć na nich jakąś ciekawą kompozycję. W takich przypadkach sprawdzają się one bardzo dobrze. Wykazując się odrobiną fantazji, a także gustu, możemy stworzyć coś niedużego, ale na tyle wyjątkowego, że zachwycać się będą wszyscy sąsiedzi oraz znajomi.

Klomb jest rodzajem kwietnika, który charakteryzuje się regularnie posadzonymi roślinami, tworzącymi swego rodzaju rysunek lub deseń. Szczególnie efektownie wyglądają umieszczone wśród żywo – zielonych traw, gdzie kolorowe kwiaty tworzą z nią kontrast. Składa się z części centralnej oraz części otaczającej jego środek. Z reguły to właśnie środkowa część jest główną ozdobą, a otaczające ją rośliny dodatkowo ozdabiają klomb.

Co zatem może znaleźć się w centrum naszego klombu? Najczęściej jest to drzewo o regularnym kształcie, niejednokrotnie przycinane, by było bardziej „poukładane”. Rzadziej są to krzewy oraz pergole z roślinami pnącymi, lecz i takie można spotkać. Doskonałą ozdobą środkowej części klombu może też być rzeźba lub poidełko dla ptaków, które będą dodawały uroku naszemu ogrodu, a ich ćwierkanie będzie jeszcze bardziej uprzyjemniało nam odpoczynek.

 

 

Dobór odpowiednich roślin, które będą otaczały naszą centralną część zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od okresu, na jaki dany klomb jest zakładany. Jeżeli pragniemy co roku mieć nową kompozycję, decydujemy się na rośliny jednoroczne. W przypadku, gdy nie chce nam się za każdym razem robić od nowa tego kwietnika, możemy się zdecydować na byliny. Drugim ważnym elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest ilość słońca, która będzie docierała do naszych kwiatów. Na miejsca słoneczne nadają się doskonale astry, lebiodka, fiołki, złocienie, przetaczniki, goździki, a także gęsiówki. Tam, gdzie mamy do czynienia z małą ilością światła poradzą sobie takie rośliny jak: bodziszek, tawułka Arendsa, serduszka, gajowiec żółty, dąbrówka rozłogowa, jasnota plamista, przywrotnik ostroklapowy. Więcej odmian znaleźć można w encyklopedii roślin ogrodowych.

 

Klomb w ogrodzie

Klomb w ogrodzie

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: