Konserwacja mebli ogrodowych

Konserwacja mebli ogrodowych

2 komentarzy

Meble ogrodowe narażone są na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. Szkodzi im deszcz, wilgoć oraz niska, jak i wysoka temperatura. Przeszkadza im, także słońce, pleśń oraz szkodniki zamieszkujące drewno. Powyższe czynniki wpływają na wygląd oraz trwałość mebli. Dlatego ważne jest, aby przedmioty te były wykonane z solidnych materiałów.

Jednocześnie solidne materiały muszą być przez nas, tak konserwowane, żeby meble przetrwały do następnego sezonu, a to oznacza, że musimy poświęcić im trochę czasu i uwagi. Gdy zakończy się sezon powinniśmy przenieść meble do suchego pomieszczenia, jak na przykład garaż czy piwnica  i tam je przezimować. Miejsce przechowywania mebli nie powinno być ogrzewane, żeby się one nie rozeschły. Jeżeli jakieś zdecydujemy się pozostawić na zimę w ogrodzie musimy przykryć je wodoodporną plandeką.

Przed konserwacją pozbywamy się wszelkich pęknięć, ubytków, brudu oraz czyścimy miejsca zaatakowane przez grzyby.

Meble drewniane rodzime


W przypadku drewnianych  mebli ogrodowych wykonanych z rodzimych gatunków drzew stosujemy impregnację.  Przed tym zabiegiem należy drewno przygotować. Na przykład drewno surowe wymaga zabezpieczenia olejami wykorzystywanymi do mebli ogrodowych. Jeżeli było wcześniej pokryte olejem to należy wyczyścić tą powierzchnię i nanieść nowy olej.  W przypadku drewna lakierowanego, usuwamy warstwy lakieru, gdy powierzchnia przypomina  stan przed lakierowaniem to znaczy jest surowe drewno, neutralizujemy ją i nanosimy olej.  Poza tym zanim naniesiemy olej drewno poza byciem surowym, powinno mieć odpowiednią wilgotność oraz być czyste. Nanosimy substancję pędzlem, robimy to dotąd aż drewno będzie miało jednorodny kolor.  Gdy wyschnie jego powierzchnia powinna być matowa. Dzięki olejowaniu materiał staje się odporny na wodę, zaplamienie oraz działanie grzybów. Jeżeli chodzi o meble wykonane z twardego drewna  to nie używamy impregnatów wodorozcieńczalnych o konsystencji półżelowej, gdyż nie przyjmują się one na materiale.

Konserwacja mebli ogrodowych

Konserwacja mebli ogrodowych

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Aśka, Tytuł: meble ogrodowe

    A może ktoś pomoże i przedstawi jak wykonać taką impregnację mebli drewnianych w ogrodzie?

  2. Dodał: stokrotka, Tytuł: meble technorattanowe

    Ja mam w ogrodzie meble technorattanowe, zamówiłam je dwa lata temu i wciąż są jak nowe. Są wytrzymałe, mocne, wygodne no i eleganckie, są idealną ozdobą ogrodu. Polecam :)

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: