Donice ogrodowe

Donice ogrodowe

1 komentarzy

Ogrodowe aranżacje bardzo często uzupełniane są roślinami uprawianymi w pojemnikach. Są one dopełnieniem i dają możliwość uprawy ciekawych gatunków roślin nie nadających się do całorocznej uprawy w gruncie. Głównie jednak ubarwiają i zmieniają oblicze tarasów i wszelkich płaszczyzn na których nie ma możliwości uprawy roślin w gruncie. Tworzą specyficzny klimat na surowych i kamiennych powierzchniach, które stają się cieplejsze, bardziej przyjazne. Pojemnik z charakterystyczną rośliną może wprowadzić akcent obcy naszej kulturze. Dobrym przykładem może być klon japoński, który niewątpliwie będzie dalekowschodnim rarytasem na tarasie. W naszym kraju w pojemnikach uprawiamy przede wszystkim rośliny ciepłolubne, które nie są w stanie sprostać mroźnym zimom. Na okres zimy są one przenoszone do pomieszczeń, gdzie zabezpieczone przed ujemnymi temperaturami czekają na kolejne cieplejsze pory roku. Bardzo pospolitą rośliną w taki sposób uprawianą jest agawa. Pojemniki to także możliwość uprawy roślin preferujących inną glebę, aniżeli ta, jaką posiadamy w ogrodzie. Przykładem mogą być takie piękności jak azalie, pierisy, wrzosy i wrzośce. Może trochę pracy trzeba włożyć w pielęgnację roślin uprawianych w pojemnikach, ale jest ona nieporównywalna z estetyką, którą można uzyskać decydując się na wprowadzenie pojemników do ogrodu.

Pod względem materiałów z jakich wyprodukowano dany pojemnik możemy wyróżnić:

- pojemniki ceramiczne;

- pojemniki metalowe;

- pojemniki kamienne;

- pojemniki drewniane;

- pojemniki syntetyczne.

Pojemniki ceramiczne (glina i terakota) charakteryzują się porowatością dzięki czemu umożliwiają oddychanie podziemnej części rośliny. Poza tym zmniejszają możliwość stagnowania wody w okresie spoczynku roślin. Są bardziej trwałe, a przede wszystkim bardzo estetyczne. Możemy nabyć donice w różnych kształtach, gdyż glina jako materiał jest bardzo plastyczna i daje wiele możliwości. Rośliny sadzone w takich donicach powinny mieć mniejsze wymagania pod względem wilgoci, ponieważ ze względu na porowatość poziom wilgoci szybko spada. Jeżeli nie mamy za wiele czasu na podlewanie powinniśmy się poważnie zastanowić nad jej zakupem. Porównując cenowo do donic wykonanych z innych materiałów, należy przyznać, że ich cena jest dość wysoka, zwłaszcza tych ręcznie robionych. Przy przenoszeniu należy uważać aby nie doszło do jej uszkodzenia. Są to pojemniki dość podatne na pękanie zarówno pod wpływem czynników mechanicznych oraz atmosferycznych (ujemna temperatura).

Pojemniki metalowe są także atrakcyjne i występują w wielu stylach. Przede wszystkim wykorzystywane są w nowoczesnych aranżacjach. Najlepiej jak są wykonane ze stali nierdzewnej. Mimo zastosowania dobrych powłok metalu i tak z czasem stają się one mniej atrakcyjne. Ich niewątpliwie wielką zaletą jest wytrzymałość oraz odporność na czynniki mechaniczne i atmosferyczne. W okresie letnich upałów muszą być chronione przed bezpośrednim słońcem gdyż zbyt mocno się nagrzewają, co może zaszkodzić roślinie. W okresie zimy mniej izolują roślinę przed ujemną temperaturą.

Kamienne pojemniki należą do najpiękniejszych i najbardziej dekoracyjnych. Przy tym są bardzo trwałe i mogą stanowić ciekawy akcent w każdym ogrodzie. Ich największe wady to duża waga i wysoka cena. W sprzedaży możemy natrafić na pojemniki w zróżnicowanych stylach, tak więc każdy znajdzie coś dla siebie.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Marcin, Tytuł: z laminatu poliestrowo-szklanego

    Są jeszcze donice z laminatu poliestrowo-szklanego, w których specjalizuje sie firma. Ich produkty są bardzo wytrzymałe na czynniki zewnętrzne takie jak: mróz, woda, promienie słoneczne. Big Pot ma bardzo ciekawe oferty.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: